Начальник управління Володимир ПУСТОВІТ: «Цей період не є особливим порівняно з попередніми»

На тему районного бюд­жету на Шполянщині коре­спондент газети «Шполя­ночка+» поспілкувалася з начальником фінансового управління Шполянської райдержадміністрації Воло­димиром ПУСТОВІТОМ:
— Володимире Миновичу, з якими результатами завер­шився фінансовий 2014 рік в нашому районі?
— Не можна сказати, щоб він завершився погано, але разом з тим не можна стверджувати, що ситуація тішить. В цілому — результат задовільний. Немає особливих ознак, котрі б відрізняли якось цей період від попередніх років. Зведений районний бюджет виконано на 117%, усі місцеві бюджети теж виконані — всього мобілізовано 55 млн. грн. Заробітна плата бюджетникам виплачена в по­вному обсязі, хоча я розумію, що всім хотілось би отриму­вати її в більшому розмірі. Також повністю оплачені ра­хунки за енергоносії, школи забезпечені вугіллям. Поки що є впевненість, що його виста­чить стовідсотково на увесь січень, все залежить від тем­пературного режиму.

— Чи витрачалися мобілізовані до бюджету кошти на розвиток?
— Як би складно не було, але минулорічний бюджет не можна назвати бюджетом проїдання. Вдалося освоїти кошти на поточні і капітальні ремонти доріг, закладів гуманітарної сфери, зовнішнє освітлення тощо. З позитивів варто зазначити вирішення екологічної проблеми — знешкодження непридатних пестицидів, які зберігалися на території району довгі роки. На ці потреби освоєно кошти обласної субвенції у сумі 287 тис. грн. Ці роботи здійснено у Василькові, Скотаревому, Товмачі, Журавці, Топильній, Надточаївці, а в Матусові і Капустиному — не в повному обсязі, тому тут роботи продо­вжаться в 2015 році. Знешкод­жено всього 8,5 т хімікатів.

— Мешканці району стали свідками, що виконано ще не одну господарську справу у галузі освіти.
— Так. Нарешті побудували в міській школі №5 внутрішній ту­алет, відремонтували покрівлі в гімназії №3, Будинку школя­ра, Станції юних натуралістів. В цьому позашкільному закладі довгі роки чекали на капітальні ремонти приміщень, тож приємно, що ліквідовано тепер попередній їх аварійний стан. Відремонтовано також систему опалення, водогон і каналізацію в міській школі №1. В цілому можна сказати, що завдання-мінімум викона­не.

— Що обіцяє Шполянщині бюджет-2015?
— Як Ви знаєте, держав­ний бюджет на 2015 рік був прийнятий Верховною Ра­дою України 29 грудня. Наразі фінансове управління працює над підготовкою проекту рішення Шполянської районної ради про затвердження район­ного бюджету-2015. У ситуації, коли ми входили у новий фінансовий рік без прийня­того державного бюджету, ми бували не раз, тож жили за тимчасовими кошторисами і особливих проблем не зазна­вали. Сьогодні ж добре, що ми маємо бюджет, яким би він не був. Оцінювати його поки що зарано. Одне скажу — за орієнтовним прогнозом згідно оприлюднених даних у ЗМІ ми отримаємо ресурс на 86% від потреби, але це ще доволі сирі цифри. До того ж ще невідомі багато механізмів розрахунків. Ми ж повинні розуміти, що в країні триває війна, яка несе суттєві корективи в усі сфе­ри нашого життя і не можна не враховувати необхідність підготовки значного ресурсу на обороноздатність. Звідки ж буде досконалий бюджет, коли війна призвела до значного спаду виробництва в країні? Тож без скорочень у бюджетній сфері не обійтись, напевно. Сьогодні наш район мобілізує лише 20% коштів від потреби, живемо за рахунок субвенцій. А, наприклад, такі області як Запорізька, Полтавська, де розвинена промисловість, є самодостатніми. Тож треба сподіватися, що парламент удо­сконалить законодавство так, щоб можна було розраховувати на значні власні надходження.

— Ви маєте на увазі децентралізацію?
— Я особисто бачу пра­вильним зосередження по­вноважень на низах. Кажуть, треба відроджувати економіку, щоб наповнювати бюджет та не чекати кредитів ззовні. Тож завдання номер один — відроджувати її так, щоб вона забезпечувала самодостатність більшості регіонів.

Друге — вигнати її з «тіні», але ефек­тивними методами. І такі стратегічні галузі як енергети­ка, газ, горілчана і тютюнова промисловість — повернути в державу, решту нехай прозоро розвивають бізнесмени. По­датки щоб сплачували всі, але за справедливою системою. А взагалі є ж зарубіжна практи­ка, досвід Польщі, наприклад, де можна повчитися за логікою будувати систему в державі. Дуже хочеться сподіватися, що таке бажання у наших обранців є і ми отримаємо від їх праці довгоочікувані ефективні зміни.

Коли депутати Шполянської районної ради ­затвер­джуватимуть районний бюд­жет-2015?
— Приблизно в 20-х числах січня. Робота над проектом рішення лише розпочинається, тож детальніше про нього мож­на буде говорити дещо пізніше. Я вітаю всіх земляків з Новим роком і Різдвом Христовим і ба­жаю всім мирного неба в ново­му році. Нехай він принесе нам всім нові надії та здійснення заповітних мрій! 

Розмовляла Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).