НАЙПОЖИВНІШИЙ ОВОЧ — СЕЛЕРА

Якщо раніше наші мами вжи­вали селеру лише у вигляді зелені і як приправу, то тепер ми (принаймні дехто з нас) вживаємо її як найкорисніший, найпоживніший овоч. Недаремно ж іще французькі королі спожива­ли селеру і в салатах, і в супах, і як самостійну страву чи гарнір. Скажімо, Людовік ХVІ любив сма­жену селеру чи пюре. І мав рацію, адже медики стверджують, що в селері маса корисних речовин — вітамінів, мінералів. У Старо­давньому Римі селеру взагалі вважали божественою рослиною — вона повертала молодість, очищувала кров, рятувала від ба­гатьох хвороб.
Селера — унікальний овоч ще й у тому сенсі, що з неї можна приготувати практично будь-яку страву, крім, мабуть, десертів. Особливо смачні салатики із се­лери. Настільки смачні, що навіть англійська королівська сім'я із за­доволенням поїдає традиційний англійський салат, який подають на дуже важливих прийомах у королівській резиденції.
Селера — одна з найкращих пряних рослин. Розкішний аро­мат і специфічний смак їй нада­ють ефірні олії. Крім цілого буке­ту корисних речовин і мінералів, селера містить противиразковий вітамін U, який є не в кожному овочі чи фрукті. Унікальність се­лери ще й у тому, що в їжу йдуть і коріння, і листя, і стебла. Вони смачні і придатні в їжу в будь- якому вигляді: сирі — в салаті, відварені — в супах, тушковані чи смажені — в гарнірах чи других стравах. Із селерою багато страв набувають гостроти і вишуканості. З неї отримують чудові соуси і приправи. Галузочка селери, яку додали як прянощі в домашню консервацію чи заготовки, надасть їм особливого смаку та аромату.
Селера не тільки смачна, а й надзвичайно корисна: вона збуджує апетит, посилює виділення шлункового соку, зменшує накопи­чення газів у шлунку і кишечнику, запобігає гнилісним процесам у шлунково-кишковому тракті. По­жувавши листочок свіжої селе­ри, ви позбавитеся поганого за­паху з рота. Якщо ви включите цю рослину до свого щоденного раціону, то дуже швидко відчуєте, як підвищиться загальний тонус організму, збільшиться фізична і розумова працездатність. Селера благотворно впливає на нервову систему, тому її рекомендують при неврозах, астенії, порушенні сну. Відомо також, що речовини, котрі містяться в селері, зменшують від- кладення солей і сприяють очи­щенню організму від шлаків, тому селеру здавна використовували в народній медицині при подагрі, ревматизмі та артритах, захворю­ваннях сечового міхура, нирок і печінки.
Ця рослина також нормалізує обмін речовин, тому її рекоменду­ють вживати при ожирінні, цукрово­му діабеті. Вважають, що особливо селера корисна для людей похило­го віку.
Англійський салат
із селери
Відварене м'ясо курки, відварені шампіньйони, солоні огірки порізати шматочками. Селеру помити, почи­стити і нарізати тонкою соломкою. Усі продукти перемішати і заправи­ти майонезом. Просто і надзвичай­но смачно!
Пюре із селери
Селеру помити, почистити, порізати на великі шматки і варити годину в киплячій воді з лимонами (цитрусові порізати на 4 частини). Злити воду, лимони викинути, влити у каструлю сметану, посолити, до­дати тертий мускатний горіх до сма­ку і поставити селеру тушкуватися на повільному вогні у цьому соусі, аж доки вона не просякне ним. Зби­ти готову селеру міксером — пюре готове.
Салат із квасолі з селерою
200 г квасолі, корінь селери, 100 г томат-пасти, 100 г олії, 2 цибули­ни, лавровий листок, сіль, цукор, оцет, зелень.
Замочену на ніч квасолю відва- рити, охолодити. Селеру відварити до напівготовності. Цибулю нарізати кільцями, спасерувати на олії, дода­ти томат-пасту, сіль, цукор, лавро­вий листок, оцет і все це провари­ти, а потім дати охолонути. Селеру нарізати соломкою чи кубиками, вимішати з квасолею, залити гото­вим соусом. Перед подачею салат краще залишити в холодному місці, щоб настоявся.
Лариса БАЧИНСЬКА.