«Моя дорога повертається в село, якою б не була вона далекою», – таким гаслом зустрічає своїх жителів та гостей село Нечаєве – невеличкий мальовничий куточок Шполянщини, що входить до Лип’янської громади. На його території є школа, будинок культури, ФАП, сільськогосподарське підприємство СТОВ «Іскра». Самі ж нечаївці дуже люблять свою маленьку батьківщину і прагнуть, щоб їхнє село жило і квітло, тож і прагнуть вкладати в його розвиток всю свою любов і працю. «Шполяночка+» побувала у Нечаєвому, щоб розповісти, чим сьогодні живе це село.
Відновлення тваринництва – пріоритет місцевого господарства
На території села Нечаєве функціонує сільськогосподарське товариство СТОВ «Іскра». На 750 га орендованої землі воно, як і більшість підприємств району, займаємся вирощуванням сільськогосподарської продукції – ріпаку, пшениці, соняхів, кукурудзи – і на сьогодні дає робочі місця понад 30 особам. Та крім рослинництва тут роблять кроки й для відновлення тваринницької галузі.
– Минулого року ми розпочали реконструкцію приміщення для відгодівлі телят, – розповідає директор СТОВ «Іскра» Сергій Ніковський.– Перекрили його, зробили проєкт, нині триває капітальне будівництво ферми, де хочемо розмістити 200 голів. 1 жовтня приміщення має запрацювати, а на 5 жовтня плануємо поставити першу партію телят – від 3 місяців і старших. Додадуться й нові робочі місця для жителів села.
Худобу тут вирощуватимуть за сучасною технологією, де механізують процеси роздачі кормів та видалення гною. Задіяним буде технічний парк господарства, який зараз налічує близько 20 одиниць техніки, і минулого року поповнився новим трактором.
Господарство взялося за облаштування території і нині проводить нищівну боротьбу з бур’янами, упорядковує приміщення, що збереглися, перекриває пошкоджені під час буревію (який і минулого, і нинішнього року не оминув села) приміщення.
– Тут скрізь були непрохідні бур’яни. Тепер, розчистивши від них земельні площі, посіємо люцерну для випасу худоби. Наразі закладаємо силос, – додає комірник та завферми Петро Зеленюк.
Для комфорту працівників, які приїздять на сезонні роботи до господарства, переобладнали на гуртожиток приміщення колишнього санпропускника, закупили нові ліжка, матраци, постіль, пральну машину. Працює й їдальня, яка безкоштовно харчує працівників господарства. Для власних потреб у підсобному господарстві вирощуються свині, є й вівці. Поряд із гуртожитком – фруктовий сад, який дає чималі урожаї фруктів.
Епідситуація у селі спокійна
Сільський фельдшерсько-акушерський пункт Нечаєвого обслуговує 355 жителів. 7 років тому ту зроблено ремонт, опалюється за рахунок місцевого товариства.
– Щороку дітям сільської школи проводимо медогляди, але цього року оглядали лише першокласників, – каже медпрацівник Світлана Лучко. – Щеплення ж проводимо за графіком. З початком епідемії на коронавірус господарство придбало нам безконтактний термометр. На щастя, хворих на коронавірус поки що немає.
Головне – здоров’я і розвиток школярів
Нечаєвський НВК розрахований на 320 учнів, і цього року відчинив двері для 68 учнів, п’ятеро з яких пішло до 1 класу, п’ятеро стали учнями випускного класу. З великою любов’ю до рідного навчального закладу готували школу до зустрічі своїх вихованців її працівники.
– Розпочали дизайн школи своїми силами, – розповідає директор Людмила Стожук, показуючи зроблений вихователем групи продовженого дня вітряк попереду будівлі, прибрані затишні класи, кабінети народної творчості та музики, фотозону для дітей. – Минулого року відремонтували ґанок і фойє, за сприяння відділу освіти району та сільської ради поміняли всі вікна у школі. Лип’янська ОТГ допомогла придбати кахельну плитку на кухню. На 1 вересня нинішнього навчального року подарували школі телевізор.
Облаштовані у школі й внутрішні туалети, на першому поверсі – за сприяння СТОВ «Іскра».
Затишні група та спальня для 14 найменших жителів села, які відвідують садочок. Сподіваються педагоги, що демографічна ситуація поліпшиться і діток побільшає. Як жартують у школі, народжуваність у селі покращують самі педагоги. (Оскільки шкільний колектив тут молодий, то нові кадри, які приїздять у село, привозять сюди і своїх діток. Наразі очікують ще на поповнення).
У школі кажуть, що відчувають підтримку Лип’янської громади. Допомагає навчальному закладу у вирішенні господарських проблем і СТОВ «Іскра» – розчищає дороги від снігу, надає транспорт для доставки дров, скошує траву тощо. І щороку робить для навчального закладу подарунки.
– Жодного року школа не обходиться без уваги і подарунків нашим дітям, – каже директорка, – дали кошти на холодильник для школи, допомогли з плитою для кухні, дарували й дошки, м’ячі, і ось цього року – принтер у комп’ютерний клас. Допомагають і підприємці Сергій Дзюба та Микола Павловський.
– Найперше для нас – здоров’я наших дітей, тому й робимо все для того, щоб діти почувалися в цих стінах комфортно, прагнемо дати їм і належні знання, хочемо, щоб виховувались вільними, незакомплексованими. Приємно ж, коли із п’яти випускників двоє вступають до університетів.
Не чекають на вирішення проблем, а самі закочують рукава
Люди у Нечаєвому щирі і добрі, кожен мріє, щоб його маленьке село жило і квітло. Щоб поверталася молодь, щоб створювалися нові робочі місця. Для цього не чекають, що хтось прийде і наведе в ньому лад, а самі закочують рукава для роботи.
У селі працює будинок культури, обгороджене і упорядковане кладовище, заасфальтована центральна дорога, облаштовані по селу й зупинки. Підключене Нечаєве й до мережі Інтернет. До того ж, школа і сільська рада користуються ним безкоштовно і без абонплати.
Нечаївці вважають, що успішними стають ті села, де є тісна співпраця між владою, місцевим бізнесом та громадою.
– Головне бажати змін на краще,— підсумовує сільський голова Володимир Приходько. – Успіх приходить до тих, кого об’єднує любов до свого села, хто прагне бачити його куточком європейського рівня, хто сам працює і робить все можливе, щоб його маленька батьківщина розквітала.
Лариса БАЧИНСЬКА