За останні дев’ять місяців на території Звенигородського району зафіксовано 136 пожеж у житлових домоволодіннях, семеро людей загинули. Більшість з них спричинена недотриманням заходів безпеки у користуванні пічним опаленням. Також причинами загоряння будівель є несправність електропроводки і необережність під час куріння. Найбільшу кількість пожеж у співвідношенні на 1000 осіб населення зафіксували у Виноградській, Матусівській, Калинопільській та Ватутінській громадах.
Днями трагедія сталася на Шполянщині, 28 грудня, напередодні Нового року. У селі Журавка через пожежу в приватному будинку загинуло троє дітей: двоє хлопців, 9 та 18 років, та 16-річна дівчина. Діти надихались чадним газом. Медики намагалися їх реанімувати, але безрезультатно. Батьки в той час поїхали відвідати старшого сина у місто.
Як убезпечити себе і дітей, попередити пожежі у будівлях під час опалювального сезону користуючись пічним опаленням, розповів журналістам “Шполяночки” головний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Звенигородського РУ ГУ ДСНС України у Черкаській області Сергій Репях.
Головним у роботі інспекторів із запобігання надзвичайних ситуацій є проведення роз'яснювальної роботи серед населення.
"Ми аналізуємо ситуацію на території, де частіше виникають пожежі у житлових чи господарчих спорудах, їдемо у ті населені пункти, розповідаємо людям правила пожежної безпеки, вручаємо листівки", — зазначає Сергій Репях.
Головний інспектор акцентує увагу на безпечності експлуатації печей, груб, плит, пічних духовок.
Основна вимога — це наявність притопочного листа біля дверей, куди завантажуються дрова чи інші твердопаливні матеріали. Він часто має розмір 70 на 50 см, виготовлений із металу. Також добре, коли підлога біля груби або печі укладена плиткою. Інспектор пояснює, що небезпечними у хатах є застарілі пічні духовки, там люди підсушують хліб, сухофрукти. У них можуть бути прогорілі тріщини на металевих стінках, через які випадають жарини.
"Все потрібно ретельно перевіряти перед початком опалювального сезону. Замазувати тріщини на грубах і печах, пічних плитах", — наголошує пан Сергій.
Невидимою загрозою людському життю під час опалювального сезону є чадний газ. Жильці ризикують не відчувати його під час сну. Наліт сажі у димоходах накопичується через спалювання сміття і пластику, поліетиленових пакетів і гуми, крім того, такий дим небезпечний для здоров'я людей.
"Отруєння чадним газом спричиняють неочищені димові канали, — розповідає інструктор. — Дуже часто, коли проводимо роз'яснювальні бесіди, відчуваємо у домівках запах диму, водночас самі мешканці його не чують, адже звикають до запаху в період опалювального сезону".
Друга причина виникнення чадного газу — неправильне розпалювання печей чи груб. Люди роблять помилку, коли беруть великі у діаметрі дрова, вони важко розпалюються і тоді починають використовувати багато паперу, який просто димить. Краще для розпалу брати дрібні тріски.
Варто знати, що утворення чадного газу, який не можуть попередити власники домоволодінь спричиняє низький температурний тиск або висока вологість у повітрі. У димових шляхах стає відсутня тяга диму.
"Тому я завжди наголошую жителям громад, що до опалювального сезону потрібно відповідально готуватись, обов'язково потрусити сажу, почистити димові канали", — зазначив інспектор.
Небезпечно сушити одяг над грубами або поруч печей, класти біля дверок дрова на шматках тканини чи мішках. Потрібно, щоб люди не розміщували у хаті біля груб дивани чи шафи, інші меблі, які можуть легко загорітися. Інспектор закликає громадян, які користуються легкозаймистими сумішами для розпалу бути уважними і обережними, не залишати ємності з бензином біля топок. Також серед поширених причин пожеж у будівлях є неізольована або невідповідно з'єднана електропроводка, неправильне використання електрообігрівачів та інших приладів.
Втім, найдієвішим способом запобігання пожеж у домівках і господарчих спорудах головний інспектор називає роз'яснювальні заходи серед населення.
"Найкраще прийти до людей обстежити печі чи груби, помітити і вказати на недоліки, які варто виправити, — каже Сергій Репях. — Водночас багато сімей, особливо неблагополучні, часто не впускають до свого житла".
У такому випадку надзвичайники співпрацюють із органами місцевого самоврядування, а саме із соціальними службами або службою у справах дітей.
"Вони перевіряють неблагонадійні сім'ї, тож ми передаємо через фахівців листівки з правилами безпеки, а також можемо дізнатися про порушення у використанні пічного опалення, нанести візит і вчасно запобігти трагічним пожежам".
Сергій Репях впевнений в актуальності створення пожежних дружин у громадах, містах, населених пунктах і в цьому питанні рятувальники ДСНС сподіваються на тісну співпрацю із місцевою владою.
Членами пожежних дружин можуть бути старости сіл, працівники комунальних служб, голови ОСББ і вуличних комітетів або просто звичайні люди, які на громадських добровільних засадах допомагають проводити роз'яснювальну роботу.
"Це значно полегшує задачі, — говорить інспектор. — Наприклад, якщо в селі чи місті такі люди краще знають проблеми мешканців, повідомляють і ми обстежуємо такі двори у першу чергу".
Дуже добре коли місцева влада територіальних громад приділяє увагу створенню у населених пунктах пожежних підрозділів, забезпечених мотопомпами або первинними засобами для гасіння пожеж, пожежною командою і автомобілем.
"У Шполянській громаді є такі пожежні підрозділи і наразі в процесі створення підрозділ у селі Скотареве, який допомагатиме з рятувальними операціями у віддалених селах, наприклад Соболівці тощо. Команди встигатимуть провести перші заходи з гасіння пожеж до прибуття основного складу вогнеборців. Втім є громади на Звенигородщині, які не створили відповідних пожежних команд і підрозділів", — сказав Сергій Репях.
На завершення головний інспектор наголосив на обов'язкових заходах безпеки серед дітей.
"Ми проводимо бесіди із дітьми у садочках, учнями шкіл. Розповідаємо про небезпеку, чим не можна бавитися і що робити у разі виявлення вогню", — каже інспектор.
Окремо, варто бути уважними батькам, особливо під час канікул, коли діти залишаються самі вдома. Обов'язково забезпечувати дітям доступ до вхідних дверей, не замикати не залишивши ключі, навчити їх відмикати приміщення із середини. Розповісти дітям, що у разі надзвичайної ситуації відразу мають покинути приміщення і кликати на допомогу. Дзвонити на гарячу лінію "101" чи до рідних, не думати про особисті речі або документи.
Також рятувальники ДСНС нагадують про відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. За неналежне користування пічним опаленням і нехтування правилами пожежної безпеки стягуються адміністративні штрафи у сумі від 1700 до 3400 грн.