Люди роками відкладають гроші на купівлю житла, а потім враз втрачають всі свої накопичення, ставши жертвами шахраїв. Жителька Шполи Ольга Кондратюк рік тому мала намір придбати житло і при покупці квартири дала завдаток. Квартиру вона не придбала, але й частину завдатку назад вже рік не може повернути. Подробиці цієї історії дізнавалась «Шполяночка+».
Після смерті сина Олександра Кондратюка, який загинув при евакуації «кіборгів» у Донецькому аеропорту, його мати – пенсіонерка Ольга Кондратюк – досі не може відійти від горя. Розуміючи, що залишилася у цьому світі одна-однісінька, планувала хоч якось полегшити свою старість, бо вже несила обходити приватний будинок, в якому мешкає, робити ремонти і господарювати на городі. Тож і мріяла придбати собі якесь невеличке житло ближче до центра міста, на яке після смерті сина й відкладала кошти.
Коли певну суму заощадила, розглянула кілька варіантів. Зупинилась на тому, який підходив їй за ціною.
– Квартира ця у центрі міста, – розповідає Ольга Кондратюк . – Чому я вирішила її купити, не знаю. Вона мені не дуже й сподобалась… Але я дала завдаток її власниці у сумі сто шістдесят тисяч гривень. Ми пішли до адвоката і оформили розписку.
У розписці, яку власноруч склала власниця квартири Т., вона написала, що «…31 травня 2019 року отримала від Кондратюк Ольги Миколаївни частину ціни за квартиру, яка знаходиться по вул. Лозуватська... у розмірі 160 тис. грн. Інша частина коштів буде надана мені після підписання договору купівлі-продажу. У разі неукладання між нами договору купівлі-продажу квартири, вказана сума в розмірі 160 тис. грн буде повернута мною Кондратюк Ользі Миколаївні протягом року з дня підписання цієї розписки, тобто не пізніше 31.05.2020 року…»
Як розповідає Ольга Кондратюк, коли після отримання завдатку жінки пішли оформляти договір купівлі-продажу до нотаріуса, з’ясувалося, що документів на приватну власність цього житла у господарки немає.
– Тоді, – каже Ольга Миколаївна, – я насторожилась і повідомила про свою відмову купувати квартиру.
Але гроші Ользі Кондратюк одразу ніхто не повернув.
Згодом жінка знову приходила і наполягла на поверненні завдатку, але власниця сказала, що поверне його у разі продажу квартири іншій особі.
– Я вам уже й не продаю цю квартиру, а продаю іншій жінці. Якщо вона мені віддасть гроші, тоді я вам їх поверну, – так відповіла власниця.
Як розповідає Ольга Кондратюк, вона не раз приходила до господарки квартири, зверталась по допомогу в різні місцеві інстанції і таки частину коштів їй вдалося повернути. Решта ж 40 тисяч так і «зависли у повітрі». А у квартирі, яка продавалась, нині мешкає нова власниця.
Консультант з питань воїнів АТО та їхніх сімей, координації волонтерського руху на території Шполянської ОТГ Сергій Кепша неодноразово допомагав та підтримував Ольгу Кондратюк, тож у питанні повернення завдатку теж не залишився осторонь.
– Я особисто розмовляв і з власницею квартири, і з її братом. Вони пообіцяли, що повернуть 40 тисяч, які ще винні. Але поки що вони не поспішають цього робити. Будемо консультуватися з юристом, писатимемо заяву в прокуратуру, – говорить консультант з питань воїнів АТО та їхніх сімей, координації волонтерського руху на території Шполянської ОТГ Сергій Кепша, який допомагає жінці.
Ольга Кондратюк звернулась до правоохоронних органів із заявою і чекає на реакцію правоохоронців.
«Шполяночка+» спробувала зв’язатися телефоном із власницею житла, але номер її не відповідає («обмежений доступ абонентів»), що свідчить, що жінка, швидше за все, перебуває за кордоном. Ми умисно не називаємо прізвища власниці квартири Т., бо таки сподіваємося, що та врешті-решт поверне жінці її гроші. А якщо ні?
Як діяти в цій ситуації та як уникнути шахрайства при купівлі житла, розповідає адвокат Олексій Заволокін:
Продаж нерухомості входить в одну з найризикованіших сфер взаємодії людей. Вступаючи у відносини купівлі-продажу будинку, квартири, ділянок, люди часто не усвідомлюють усієї серйозності можливих для себе негативних наслідків.
У цій ситуації правильним було б оформити договір завдатку, або попередній договір купівлі-продажу, який необхідно посвідчити нотаріально. За цивільним законодавством, договір завдатку є вигідним для обох сторін: як для Продавця, в якого залишається завдаток у разі непідписання угоди з вини Покупця, так і для Покупця, якому Продавець (згідно зі статтею 571 Цивільного кодексу) повертає завдаток та сплачує додатково штраф в розмірі такого завдатку.
Жертвами цієї схеми найчастіше стають люди, які хочуть «зекономити» на послугах юриста та нотаріуса.
Не вірте в те, що якщо ви купуєте нерухомість на вторинному ринку чи через ріелтора, то є «захищеними» і не станете жертвою шахраїв. Оплата послуг ріелтора не захищає вас від шахраїв.
Схеми аферистів постійно оновлюються і створені саме для таких «безпечних» покупців, які бажають «зекономити», не перевіряють дійсність документів, готові закрити очі на «невеличкі» описки в документах через «вигідну» ціну, не перевіряють наявності судових спорів щодо права власності Продавця чи можливості оскарження третіми особами права власності Покупця.
Найпоширеніший вид махінації – пов’язаний з підробленими документами. Сучасні технології без проблем дозволяють отримати і зловживати порожніми фірмовими бланками, довідками компетентних органів, робити правдоподібні відбитки друку, штампів. Популярними способами обману є також використання послуг лже-нотаріусів, які здійснюють угоди не з оригіналами, тоді як істинні власники навіть не підозрюють про навислу небезпеку.
Коли ви набуваєте право власності на таку квартиру, ви навіть можете не підозрювати, що вона належить іншій людині, яка тимчасово виписана (відбуває покарання, проходить лікування в психоневрологічній лікарні тощо). За такими особами зберігається право зворотньої реєстрації навіть тоді, коли квартиру продали. Передбачити можливі скрутні ситуації може тільки досвідчений кваліфікований юрист.
При купівлі нерухомості існує ще досить велика кількість шахрайських схем, але не дарма кажуть, «хто попереджений – той озброєний».