Ні в тин, ні в ворота: через сільського голову Сигнаївка застрягла на роздоріжжі

Після публікації в «Шполяночці+» перспективного плану об’єднання територіальних громад, який мають затверджувати депутати Черкаської обласної ради на сесії 21 вересня, деякі села Шполянщини нарешті зрозуміли, що процес проходить повз них. Зокрема, жителі Сигнаївки, коли побачили своє село у складі Матусівської ОТГ, вирішили зібрати сільські збори, аби самим визначитись, до кого ж їм пристати. Проте такого протистояння у залі, певно, не очікував ніхто.

У Сигнаївці вже тривалий період йдуть справжні місцеві бої між сільським головою Сергієм Ошовським та більшістю мешканців села. Напруга на зібраннях така, що здається ось-ось лусне. Дійшло якось і до крайнощів — сільський голова написав заяву про звільнення. Однак тоді сигнаївці дали час сільському голові допрацювати до створення ОТГ. Певно, думали, що цей час для них не за горами.

Проте роки минають, а Сигнаївка й досі залишається жити за старим законом про місцеве самоврядування, як і решта 22 села у Шполянському районі, втрачаючи рік за роком фінансові можливості для реального розвитку. Та чи є це для пана Ошовського питанням номер один у його пріоритетах? Схоже, що ні, оскільки його позиція — не об’єднуватися ні з ким. «Я не хочу ні до Шполянської, ні до Матусівської ОТГ!», — заявив він людям на останніх зборах. І це цілком природно, адже сигнаївці ж дозволили йому займати посаду голови тільки до створення ОТГ, то навіщо ж наближати свій фініш?

Ініціатором зборів Сигнаївської територіальної громади стала депутат Шполянської районної ради Оксана Авер’янова.

 — Більшість жителів Сигнаївки не виявляє бажання приєднуватися до Матусівської ОТГ, як написано у обласному проекті перспективного плану, — каже Оксана Василівна. — Про це свідчать результати опитування, проведеного активістами села. Ми зібрали підписи односельчан, серед яких переважна більшість виявила бажання приєднатися до Шполянської ОТГ. Однак, щоб про це дізналися в обласній державній адміністрації, потрібні дії сільського голови, він має бути ініціатором зборів, депутати сільради на сесії повинні затвердити рішення зборів, яке має лягти на стіл обласних керівників. Але це все сільським головою гальмується, наша ініціативна група потерпає від тиску з боку працівників сільської ради, але ми наполягаємо на своєму — процедура виявлення волі жителів Сигнаївки щодо об’єднання таки буде проведена.   

   Збори минулої п’ятниці в Сигнаївці довели, що й справді думки селян і сільського голови зовсім не збігаються. Звичайно, найліпшим варіантом, на думку сигнаївців, було б створити власну ОТГ, проте такий шанс Сигнаївка втратила через відсутність навколишніх сіл, які на це згодні, — Матусів зі Станіславчиком утворили свою ОТГ, Носачів надіслав відмову, а Бурти і Надточаївка хочуть приєднатися до Шполянської ОТГ. Тож, наразі, сигнаївцям «світить» реальне приєднання до Матусівської ОТГ. Вже не важливо, хто й з яких мотивів «намалював» Сигнаївку у перспективному плані до Матусівської ОТГ, та сигнаївці мають або з цим погодитися, або прийняти інше рішення та повідомити про нього обласну державну адміністрацію.   

Ґвалт на зборах піднявся неабиякий — люди дорікали сільському  голові Ошовському, що три роки нічого не робив, а сільський голова вперто гнув своєї, ба, він сподівається, що у березні 2019-го діючого Президента перевиберуть, реформу зупинять, а сам він і далі сидітиме в своєму «дермантиново-совковому кріслі».

Врешті якогось результату на зборах так і не було досягнуто, насамперед через недотримання процедури — на захід сільська рада просто не запросила представників Матусівської та Шполянської громад, аби перед остаточним вибором ознайомили селян із розрахунками майбутніх перспектив.

  • Але ми не зупиняємося в своїх намірах, — запевняє Оксана Авер’янова. — Зважаючи на повний зал учасників минулого зібрання, ми довели сільській владі, що маємо бажання впливати самі на свою долю. Вже найближчими днями у нас відбудуться збори за всіма належними канонами і сигнаївці таки офіційно висловлять свою позицію.

Наталія ДАВИДЕНКО