Офіційні новини

Вшанували пам’ять загиблих
від діянь тоталітарного режиму
День пам’яті жертв політичних репресій — щорічний національний пам’ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня.
Цього дня перші особи держави вшанували тих, хто загинув від діянь тоталітарного режиму. Вони по­клали квіти та лампадки до меморіалу ― Пам’ятного хреста на братській могилі жертв політичних репресій. Чиновники також вшанували пам’ять жертв політичних репресій у польській частині Меморіалу.
Звертаючись до присутніх у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» глава держави Петро Порошенко зазначив, що цього року українці вклоняються пам’яті заги­блих, звільнившись від символів терору.
«Днями зробив те, що мусив ― підписав закони про декомунізацію, про визнання героїв національно-визвольної боротьби; і ще кілька законів, які осучас­нюють політику національної пам’яті і звільняють її від імперських нашарувань», ― сказав він.
Порошенко нагадав, що Биківнянські моги­ли є місцем, що є одним із найбільших свідків комуністичного терору, доказом масштабного злочи­ну проти людства. Кожен клаптик цієї землі просякну­тий кров’ю невинно вбитих українців і представників інших національностей тодішньої УРСР ― росіян, поляків, євреїв. Серед них не «вороги народу», «шпигуни» і «диверсанти», натомість ― звичайні селяни і робітники, вчителі, священики, науковці і письменники, які любили свою землю та мову, ― за­значив Президент.
В Україні відзначили 71-шу річницю
з Дня депортації кримських татар
В Україні на державному рівні відзначається День скорботи і пам’яті жертв депортації кримських татар. Верховна Рада 14 травня проголосувала за встановлення цієї пам’ятної дати. Ухвалений доку­мент доповнив чинну постанову «Про відзначення пам’ятних ювілеїв 2015 року» положенням про вша­нування на офіційному рівні Дня депортації.
Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, — один з найбільших злочинів радянського режиму. Увесь кримськотатарський народ радянська влада звинуватила у співпраці з на­цистською Німеччиною під час Другої світової війни. Загальна кількість вигнаного з Криму корінного наро­ду склала 200 тисяч осіб, з них 183 тисячі кримських татар.
Понад 20 років в СРСР повністю заперечував­ся злочинний характер цих дій. Хоча 5 вересня 1967 року Указом Президії Верховної Ради СРСР з кримських татар були зняті звинувачення у зраді, вони так і не отримали права повернутися на історичну батьківщину. Лише 14 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР прийняла Декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репре­сивних актів проти народів, підданих примусовому переселенню, і забезпечення їх прав», започатку­вавши процес політичної реабілітації депортованих за національною ознакою.
20 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову №1140-18 «Про... гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на само­визначення у складі України.
Як повідомляв Укрінформ, окупаційна вла­да в Криму заборонила Меджлісу проведення в Сімферополі Всекримського траурного мітингу, при­свяченого 71-ій річниці депортації кримських татар.
У будівництві фортифікаційних
споруд на Сході України
беруть участь і шполяни
За інформацією віце-прем’єр-міністра України-міністра регіонального розвитку, будівництва та жит­лово-комунального господарства України Геннадія Зубка, серед завдань проекту — зупинити нелегаль­ну міграцію, контрабанду, проникнення диверсійних груп і переміщення зброї та радіоактивних мате-ріалів. Фортифікаційні споруди — це інженерні споруди, призначені для підвищення ефективності застосування зброї та військової техніки, забезпе­чення стійкого управління військами, захисту військ і населення від засобів ураження противника. У будівництві фортифікаційних споруд бере участь кожна область, яка має відведену ділянку та своє завдання. Сьогодні на Сході України працюють 10 будівельників-добровольців, щоб допомогти у зведенні цих споруд. Серед них — Олег Лихенко, Василь Сидоров, Олександр Хижняк, Руслан Юрчик, Олександр Головацький (мешканці села Васильків), шполяни Валерій Коваленко і Олексій Андрійченко, жителі села Кримки Олександр Діденко, Геннадій Тітов і Олександр Дрибас.
ДЖЕРЕЛО: ukrinform.ua, shpola.gov.ua