Офіційно про збитки від африканської чуми свиней і як вирішують проблему інші райони

     Днями до Черкащини завітав національний консультант ФАО з комунікацій Олександр Рєвнівцев, аби підвищити рівень обізнаності місцевих сільгосппідприємців та сільських голів про сучасний стан та загрози АЧС, шляхи вирішення ситуації.

Про це повідомляє офіційний сайт Черкаської облдержадміністрації.

     — Експертами ФАО кілька років тому були зроблені висновки про те, що занесення АЧС на територію України можна вважати біологічною зброєю. На сьогодні цю думку підтримує й Уряд. Станом на 1 березня 2017 року фіксуємо зменшення поголів’я свиней на 10-11 % щомісяця, порівняно з минулим роком. Збитки  господарств — колосальні: з 2012 року вже було вбито й знищено понад 140 тис. свиней, лише цього року — 20 тис. Збитки через вилучення свиней в приватному секторі з 2012 року становлять 14 млн грн, у спеціалізованих свинарських господарствах — 200 млн грн. Це прямі збитки. Якщо ситуація  не зміниться, можемо вже за два роки  втратити до 40 % поголів’я, близько 4 млрд грн збитків.

      В Україні перший випадок спалаху вірусу зафіксований у 2012 році. У 2015 році сталась найстрашніша ситуація у Київській області — знищено близько 63 тис. свиней на агрокомбінаті «Калита», збитки сягнули 27,6 млн дол. У 2017 році маємо вже 90 випадків по країні.

      У ході семінару Олександр Борисович зазначив, що лише максимальне поширення інформації щодо небезпеки АЧС та  про заходи про зменшення ризиків зможуть допомогти побороти цю пошесть в Україні. Тільки спільними зусиллями та дотриманням вимог безпеки можливо подолати поширення африканської чуми свиней.

    Спільні семінар-наради з питань недопущення розповсюдження африканської чуми свиней, крім міста Черкаси також відбулись в Золотоноші, Звенигородці, Умані та с. Холоднянське Смілянського району. У них взяли участь більше 350 спеціалістів та фахівців аграрного сектору області.

    Варто зауважити, що хоча у 2016-2017 роках на території Шполянщини неодноразово фіксувався падіж свиней у приватному секторі, але на офіційному рівні керівництво Шполянської РДА з якихось мотивів цей факт не визнано і пересічні громадяни залишилися сам на сам зі своїми збитками. Протилежно іншу політику проводять на Чорнобаївщині, де приховувати наявність епізоотії не стали і жителі отримали можливість компенсувати наслідки підступної хвороби. Як повідомив сільський голова села Велика Буримка Валерій Писаренко (інформує онлайн-газета Новини Черкас із посиланням на відділ організаційної роботи, інформаційної діяльності та звернень громадян апарату райдержадміністрації), з бюджету Великобурімської громади Чорнобаївського району планується виділити близько 350 тис грн на надання нецільової благодійної допомоги жителям громади, відповідно до ваги та кількості свиней, що загинули від африканської чуми свиней в приватних домоволодіннях.

Марія ОСИКА