У когось із них батьки воюють на фронті, хтось ще з початку року готувався до ЗНО, а хтось вже визначився з майбутньою професією і готовий вчитися далі. Це про випускників 2022 року. Цьогоріч ліцеї Шполянської ОТГ випускають 217 одинадцятикласників. 22 із них отримають золоті медалі, 8 – срібні. Як закінчили навчання, де і на кого планують вчитися та про що мріють випускники воєнного часу, дізнавалася «Шполяночка+».
За словами заступниці міського голови Шполянської ОТГ Оксани Курінної, досвід організації дистанційної форми навчання, отриманий під час ковід-карантину, допоміг школам швидко адаптуватися до нових реалій.
«Учні частково навчались очно, частково дистанційно, однак всі програми виконано в повному обсязі», – зазначила посадовиця.
У Шполянській громаді освітній процес завершується до 10 червня. Згідно з законом, кожна школа самостійно визначає день останнього дзвоника та випускного вечора.
«Розуміючи бажання як дітей, так і батьків мати повноцінне свято останнього дзвоника та випускного вечора, але і враховуючи реалії сьогодення, ми рекомендували всі урочистості проводити в онлайн-форматі, як це було у часи карантину. Якщо ж це все-таки вручення дипломів у школі, рекомендуємо враховувати безпекову ситуацію», – додала Оксана Курінна.
З її слів, зі шполянських ліцеїв цьогоріч випуститься троє одинадцятикласників-переселенців. Їм забезпечили повноцінне навчання, завершення навчального року та право на отримання документів про здобуття повної загальної середньої освіти.
Разом із тим, станом на 1 червня за кордон виїхали 243 учні громади, серед яких 17 випускників 11-го класу. Всі вони систематично відвідували онлайн-уроки та продовжували навчання дистанційно.
Наразі випускники готуються до складання мультипредметного тесту, який цього року замінить ЗНО.
«Найкращу підготовку до нього забезпечують наші вчителі, адже учні звикли до них, а вчителі чудово розуміють особливості кожного зі своїх учнів», – розповіла заступниця міського голови.
Окрім цього, Український центр оцінювання якості освіти надав можливість онлайн-навчання та тренувального тестування. Майбутні вступники мали можливість скористатися новим сервісом з підготовки до мультитесту.
Директорка Лозуватського ліцею Яна Рябокінь зазначила, що цього року у них 7 випускників. Вони разом із вчителями відзняли відео про завершення навчального року.
«Діти активно готуються до тесту, індивідуально з вчителями опрацьовують формат і зміст питань, складають мотиваційні листи. Учні вже давно визначилися із вибором ВНЗ. Більшість хочуть вступати до вузів Києва та Черкас», – зауважила вона.
Директор Сигнаївського ліцею Євгеній Бесараб своєю чергою розповів, що цьогоріч заклад має 9 випускників.
«Останній дзвоник був дистанційним, у форматі онлайн-зустрічі з класними керівниками, з привітанням директора, підсумками навчального року та планами на майбутнє. Випускний – зустріч дітей та батьків у школі за круглим столом», – зазначив він.
У Васильківському ліцеї цього року випускників 9, один із них за кордоном.
«Останній дзвінок був у форматі вітань в інтернеті. Випускний – вручення дипломів у приміщенні школи», – зазначила директорка закладу Наталя Мотрич.
У Лебединському ліцеї №1, за словами директора Олега Каракоці, останній дзвоник був у відеоформаті. А от на випускний вирішили зробити вручення документів про освіту в фотозоні групами (по четверо випускників та їхніх батьків із проміжком у 20 хвилин).
Шполянський ліцей № 2 цьогоріч випускає один, але двопрофільний клас: математичний та філологічний профілі. За словами директора закладу Олександра Гончара, з нагоди завершення навчального року готується відеопривітання. Окремо готують відеоролик випускники.
Більшість випускників планують продовжити навчання в Україні, розповіла директорка Шполянського ліцею №5 Світлана Сотник.
«У нас 16 випускників. За попередньою інформацією, 13 учнів готуються до здачі мультипредметного тесту, згідно з програмами ЗНО з відповідних предметів. За потреби учні отримують консультації вчителів. Частина годин, відведених для повторення, були також використані для підготовки до мультипредметного тесту», – розповіла вона.
Урочисто вручати документи про освіту вирішили і в Шполянському ліцеї №3, розповів директор Анатолій Осадчий.
«Упродовж квітня-травня учні повторювали курс історії, української мови та математики. Вчителі-предметники опрацювали демонстраційні варіанти мультипредметного тесту», – розповів він.
Директорка Лебединського ліцею №2 Лідія Осаула зазначила: останній дзвінок, з огляду на воєнний стан в країні, був у онлайн-форматі.
«Підготували відеопрезентацію від 1-го наймолодшого класу та 11-го найстаршого з побажаннями миру, здійснення мрій та повернення додому батьків з фронту. Батьки двох наших випускниць пішли воювати на фронт», – розповіла вона.
Вступати цьогорічні випускники, додала вона, планують на іноземну філологію, також серед іншого обирають сільськогосподарський, медичний та будівельний напрямки.
Директорка Шполянського ліцею №1 Валентина Осадча розповіла, що цьогоріч у закладі 30 випускників. Вони планують вступати переважно до вищих навчальних закладів Черкас, Києва, Вінниці, Львова. Готуються до мультипредметного тесту діти під час дистанційних уроків, факультативів, працюють і самостійно.
Цього року для одинадцятикласників закінчення школи та вступна кампанія буде зовсім не такою, як очікувалося.
Через воєнний стан цьогоріч неможливо провести традиційне ЗНО, тож у Міністерстві освіти України запровадили мультипредметний тест (НМТ). Іншими словами — спрощений аналог ЗНО.
Це буде комп’ютерний онлайн-тест, і саме його результати потрібні для вступу у виші. Учні одночасно здаватимуть українську мову, математику та історію України.
Поспілкувавшись із випускниками, ми отримали багато різних думок з приводу підготовки до НМТ.
Одинадцятикласниця Вікторія розповіла: готується до тесту щодня.
— Спочатку був шок, коли дізналася про нове тестування, але вже пристосувалася. Дуже хвилююся, але нікуди від цього не дітися. Готуюся і сподіваюся, що все буде добре. Весь вільний час займає підготовка до тесту, вихідних немає, — каже випускниця.
Ще один випускник Владислав розповідає, що підготовку до тестування він розпочав з початку цього навчального року. Каже, спершу думав, що мультипредметний тест буде здавати важче, ніж звичне ЗНО. Проте, коли пройшов пробне тестування, то припинив так сильно хвилюватися.
— Я знаходжусь за кордоном, але старанно намагаюсь виконувати всі завдання під час дистанційного навчання. Вчителі намагаються допомогти нам підготуватися до успішної здачі тесту, і думаю, що все буде добре, — каже школяр.
Повномасштабна війна для багатьох випускників змінила плани на майбутнє. Частина дітей нині за межами України, ще частина планує виїжджати і вступати до іноземних вузів, але більшість залишаються на рідній землі, бо мають безліч мрій тут. А головна в усіх - одна: що скоро Україна переможе!
Підготував Сергій Зубатов