Новини податкової. Оподаткування заробітної плати у 2016 році

Смілянська ОДПІ нагадує, що згідно з п.п. 164.2.1 ст. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України (ПКУ) доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) включаються до загального місячного  (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ст. 164 ПКУ).

Однак, слід зауважити, що з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України  та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким внесено зміни, зокрема, до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині скасування утримання єдиного внеску з найманих працівників.

Крім того, Законом № 909 до ПКУ внесено зміни в частині встановлення єдиної ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 % зокрема, для доходів у вигляді заробітної плати (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).

Враховуючивикладене, оскількиЗаконом № 909 з 01 січня 2016 року скасовано утримання єдиного внеску ззаробітної плати найманих працівників, то під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначається як нарахована заробітна плата зменшена на суми страхових внесків, а також на суму податкової соціальної пільги за  її наявності, передбачених п. 164.6 ст. 164 ПКУ, але без зменшення на суму єдиного внеску. При цьому, доходи у вигляді заробітної плати оподатковуються за ставкою 18%.

 

Г

Головне управління ДФС у Черкаській області
 Відділ комунікацій
 18002, Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235, тел.: 33-91-34, факс: 540-531; e-mail: ck.zmi@sfs.gov.ua
    
Три важливих нагадування для платників акцизного податку!
        З огляду на наближення святкових і вихідних днів начальник управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління  ДФС у Черкаській області Дмитро Анголюк зробив три важливих нагадування для платників акцизного податку. Інформація стосується виробників і продавців алкогольних напоїв та тютюнових виробів і продавців пального.
       До 10 травня включно суб’єкти господарювання, які отримали відповідні ліцензії на виробництво та продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів подають  Звіти за формами №№1-РС, 2-РС, 3-РС, 1-ОА, 1-ОТ, 1-РА та 1-РТ. Звіт подається засобами електронного зв’язку у порядку, передбаченому для податкової звітності, до органу ДФС за місцем реєстрації суб’єкта господарювання.
       Також спікер нагадав, що всі продавці пального повинні були подати Декларації з акцизного податку за березень 2016 року за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 23.04.2015 №14 (тобто за старою формою). Незважаючи на те, що граничний термін подання такої декларації минув 20 квітня, ряд платників і на сьогодні не відзвітували. Д.Анголюк детально виклав, як правильно подати звіт та яка відповідальність передбачена за його неподання.
      І ще одне важливе нагадування. Сільськогосподарські товариства які витрачають своє пальне (реалізують, або передають безоплатно) повинні реєструватись платниками акцизного податку, видавати акцизні накладні, подавати звітність і платити акцизний податок! Із запровадженням з 1 березня системи електронного адміністрування реалізації пального, надходить дуже багато питань від сільськогосподарських товариств. Державна фіскальна служба України надала детальне роз’яснення від 04.04.2016 №7326/6/99-99-19-03-15 на запит товариства, яке використовує пальне у своїй діяльності.
 
       Відео викладено на канал проекту «Допомога платнику» в YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=5NoH_sOsSLU

       Чекаємо додаткових запитань у коментарях до відео та за адресою

help_payer@ukr.net     

       Ми працюємо для вас!

 

Відбулися зміни, потрібно зробити «Перереєстрацію»

У разі зміни відомостей (найменування юридичної особи або прізвища фізичної особи, місцезнаходження або місця проживання, адреси місця торгівлі в зв’язку з перейменуванням населеного пункту,  вулиці тощо), зазначених у виданій суб’єкту господарювання ліцензії, орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб’єкта господарювання протягом трьох робочих днів видає суб’єкту господарювання ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін (ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 року № 481/95-ВР). Вищезазначене не стосується змін, пов’язаних із реорганізацією суб’єкта господарювання.

Подається до органів ДФС:
- заява довільної форми;
- витяг із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (ЄДР) із відповідними змінами.

Також, протягом п’яти робочих днів після внесення змін  до  ЄДР потрібно подати до органу ДФС реєстраційну заяву ф. 1-РРО з позначкою «Перереєстрація» й діюче реєстраційне посвідчення. Новий документ видається впродовж 2 робочих днів із дати подання заяви.

 

Відомості щодо реєстрації підприємств
Смілянська ОДПІ нагадує, що відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. 

Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» зазначено, що інформація щодо місцезнаходження юридичної особи вноситься до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ЄДР) на підставі відомостей, які надаються юридичними особами державному реєстратору.

Органи ДФС використовують інформацію щодо місцезнаходження юридичної особи з ЄДР. 

Згідно з статтею 9 Закону № 755 в ЄДР також міститься інформація щодо місцезнаходження (місця проживання або іншої адреси, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем).

Статтею 3 Закону України № 1382-IV «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що місце проживання – житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов’язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання (абзац перший статті 6 Закону № 1382).

Реєстрація – внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку (абзац одинадцятий ст. 3 Закону № 1382).

Документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, – паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (абзац дев’ятий ст. 3 Закону № 1382).
З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 119.13).

 

Майбутні платники податків
      Триває Кампанія Декларування - 2016. З метою формування високої податкової культури у майбутніх платників податків та виховання сумлінних платників, представниками Шполянської ОДПІ проводяться систематично зустрічі з учнями різних учбових закладів.

Нешодавно пройшла зустріч з учнями Шполянської ЗОШ I-III ст. №1. Тема зустрічі – «Декларування доходів громадян отриманих у 2015 році».

Працівники розповіли майбутнім платникам податків про важливість і необхідність сплати податків. До відома учнів  була доведена інформація про необхідність декларування доходів громадян отриманих у минулому році та як правильно заповнювати декларацію про майновий стан і доходи громадян.

Нагадали присутнім , що декларація про майновий стан і доходи подаються до 01 травня 2016 року за новою формою  і часу залищилось не так і багато. Учні задавали багато актуальних питань, на що отримали відповіді. Спілкування з молодим поколінням забезпечує не тільки підвищення рівня політичної обізнаності майбутніх платників податків, але й формує у них почуття приналежності до побудови сильної української нації.

 

З 1 травня збільшується мінімальна заробітна плата та мінімальний страховий внесок

Смілянська ОДПІ звертає Вашу увагу, що з 1 травня 2016 року в Україні збільшуються розміри прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати з 1378 грн. до 1450 грн.

Ставка для нарахування єдиного соціального внеску з 1 січня 2016 року становить 22% до визначеної бази нарахування. В пункті 5 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» установлено порядок нарахування єдиного внеску (ЄВ), якщо база його нарахування не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід. В такому випадку сума ЄВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), і ставки ЄВ (22%).

Тому з 1 травня розмір мінімального страхового внеску становитиме 319,00 грн. (1450 грн. *22%).

На рівні мінімального страхового внеску повинні сплачувати ЄВ за себе фізичні особи-підприємці платники єдиного податку та самозайняті особи.

Також зміниться максимальний розмір доходу, на який потрібно нараховувати ЄВ: з 1 січня 2016 року він становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених в місяць нарахування доходу. Тобто, з 1 травня він дорівнює 36250 грн. (1450 грн. * 25).

Відповідно збільшиться максимальний розмір нарахованого ЄВ. З 1 травня він складе 7975 грн. (36250 грн. * 22%) або 3048,63 грн. (36250 грн. * 8,41%) при нарахуванні ЄВ на зарплату працівника-інваліда, якщо роботодавцем є юридична особа.

Без змін залишаються наступні пільги, виплати та ставки податків:

- граничний розмір добових, сума податкової соціальної пільги, а також граничний розмір доходу, який дає право на неї;
- сума неоподатковуваного доходу у вигляді подарунків;
- сума нецільової благодійної допомоги;
- ставки єдиного податку для I і II групи;
- ставки податку на нерухоме майно.

 

За яких умов працюючий студент має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150%
Фахівці Смілянська ОДПІ роз'яснили, що працюючий студент має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150% від загальної суми пільги (у 2016 році - 1033, 50 грн.) за умови, що розмір його зарплати не перевищує 1930 гривень. Втім, якщо студент отримує стипендію з бюджету, то податкова соціальна пільга до заробітної плати такого платника податку не застосовується.

Отже, студент, який не отримує бюджетну стипендію або отримує спонсорську стипендію та одночасно з навчанням працює та одержує заробітну плату, має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150 відсотків від загальної пільги при умові, що розмір його заробітної плати на місяць не перевищує 1930 гривень.

Щоб скористатися правом на підвищену пільгу, працівнику-студенту слід надати працедавцю заяву, до якої додати довідку з навчального закладу про те, що він там навчається та не одержує стипендію з бюджету. Надання «студентської» пільги зупиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому працівник отримає диплом про здобуття освіти.

 

Суми коштів, видані під звіт, які надміру витрачені та не повернуті в установлені терміни, оподатковуються військовим збором
Підпунктом 1.1 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПКУ) платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 розділу ІV ПКУ, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка.

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 розділу ІV ПКУ, про що зазначено у підпункті 1.2 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Так, пунктом 163.1 статті 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 розділу  ІV ПКУ.

Таким чином, сума надміру витрачених коштів, отриманих фізичною особою - платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої обчислюється відповідно до пункту 170.9 статті 170 ПКУ, підлягає оподаткуванню військовим збором.

У разі продажу смарт-карток на пальне слід зареєструватись платником акцизного податку
Через мережу АЗС здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві і у продавця (реалізатора) нафтопродуктів, незалежно від форми розрахунків (в тому числі з використанням талонів, карток, відомостей на відпуск нафтопродуктів), такі операції згідно з підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України є об'єктом оподаткування акцизним податком.

Такий суб’єкт господарювання відноситься до підприємств, які здійснюють реалізацію пального. А отже, він підлягає обов’язковій реєстрації як платник акцизного податку (до початку здійснення реалізації пального).

Реєстрація платника акцизного податку з реалізації пального здійснюється на підставі подання особою заяви до контролюючого органу за основним місцем обліку виключно в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.

 

Чи нараховується ЄСВ на вартість путівок?
Відповідно до п.п. 2.3.4 п. 2.3 розд. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, вартість путівок працівникам та членам їхніх сімей на лікування та відпочинок, екскурсії або суми компенсацій, видані замість путівок за рахунок коштів підприємства (крім оплата путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення за рахунок коштів фондів державного соціального страхування), а також вартість проїзних квитків, які персонально розподіляються між працівниками, та відшкодування працівникам вартості проїзду транспортом загального користування, визначені, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, що включені до фонду оплати праці.

Враховуючи вищевикладене, вартість путівки на санаторно-курортне лікування працівнику та вартість проїзних квитків, оплачених за рахунок підприємства, є базою нарахування єдиного соціального внеску, оскільки входять до фонду оплати праці як інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

 

Як перевірити термін дії посиленого сертифіката електронного цифрового підпису?
Смілянська ОДПІ інформує, що перевірити термін дії посиленого сертифіката можна за допомогою надійного засобу електронного цифрового підпису «ІІТ Користувач ЦСК-1», який можна завантажити на офіційному інформаційному ресурсі Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (http://www.acskidd.gov.ua) у розділі «Програмне забезпечення», вкладка «Надійні засоби електронного цифрового підпису».
В меню програми «Переглянути сертифікати» із всього переліку сертифікатів необхідно вибрати сертифікат або додати його за допомогою кнопки «Імпортувати». Для отримання інформації щодо посиленого сертифіката, в тому числі і терміну його дії, слід натиснути на вибраний сертифікат подвійним кліком лівої кнопки миші. Детальну інформацію про посилений сертифікат можна переглянути обравши пункт «Детальна інформація».
З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 401).

    Смілянська ОДПІ
.