Особливості козацької гри «Джура» в Лебедині

Днями в Лебединському НВК №3 відбувся І етап Всеукраїнської військово-патріотичної дитячо-юнацької гри «Джу­ра», а саме: конкурс «Рятівник», у якому взяли участь козацькі рої трьох шкіл — Лебединського НВК №2, Сигнаївського НВК і Лебединського НВК №3. Юним ко­закам довелося у цій грі продемонструва­ти свої навички у швидкості, вправності, силі і витривалості та показати знання з надання першої медичної допомоги як в теорії, так і на практиці.

Розпочалася гра «Джура» традиційною святковою лінійкою, на яку вишикувалися дванадцять козацьких роїв з козацькими прапорами та хоругвами. На початку свя­та, за традицією, ройові підняли держав­ний прапор під акапельне виконання дер­жавного гімну України всіма присутніми. А потім всі ройові здали рапорти курінному отаману Лебединського куреня імені П. Дорошенка, підполковнику козацт­ва Сергію Осаулі про готовність роїв до участі у конкурсі. Курінний отаман пред­ставив склад журі кожного з семи етапів конкурсу «Рятівник», до якого ввійшли ко­заки третьої сотні Лебединського куреня.

Глядачам було весело, а учасникам не солодко, адже їм треба було подола­ти «болото» по купинах, розібрати «за­вал» на швидкість, перейти по жердинах через «глибокий яр» та ще й перенести на собі «пораненого», а потім надати йому долікарську допомогу відповідно до визначеної травми, відповісти на теоретичні питання з першої медичної допомоги і далі транспортувати «поране­ного» на носилках. Та на цьому випробу­вання не закінчились, найцікавіше було при цьому не доторкнутися до натягнутої зверху сітки. А під кінець конкурсу стом­леним та виснаженим конкурсантам дове­лося «гопаковим кроком», тобто навпри­сядки, «весело» пройти дистанцію 40 м і, нарешті, секундомір показав результат. І все це на швидкість, правильність і під заохочувальні вигуки болільників!

Одночасно з основним конкурсом бажаючі могли взяти участь у особисто­му змаганні з метання «довбні», такої собі «невеличкої», метрів на півтора та кілограмів на 10, палиці. Свої сили у цій вправі могли спробувати і п’ятикласники (для них була менша довбня) і одинад­цятикласники. Це теж було цікаве і ве­селе видовище! А по закінченні конкурсу «Рятівник» для всіх роїв було проведено веселу естафету «Евакуація», під час якої треба було правильно наповнити сумку відповідними продуктами, передаючи її по черзі кожному з чотирьом учасників.

І, нарешті, підсумкова лінійка. Усіх учасників гри привітав сільський голо­ва села Лебедин Олексій Рудас, який з цікавістю та азартом спостерігав за кон­курсом. Він нагородив переможців меда­лями і цукерками та вручив гостям свята, сигнаївцям, смачного запашного калача.

І місце виборов рій «Українці» (Ле­бединський НВК №3), ройова Таміла Лифар, ІІ місце — рій «Сигнаївський», ройовий Кирило Годунок, ІІІ місце — рій «Козацька слава» (Лебединський НВК №2), ройовий Михайло Онищенко. У конкурсі з метання довбні перемогу одер­жав молодий козак рою «Запорожці» Віктор Бойко (Лебединський НВК №2), пе­реможцями естафети «Евакуація» стали козаки рою «Запорожці» (Лебединський НВК №2), ройовий Максим Бондаренко. Всі рої одержали дипломи Лебединсько­го козацького куреня імені П.Дорошенка, як свідчення успішного проходження ви­пробування в конкурсі «Рятівник» І етапу Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Джура», присвяченого Дню Перемоги.

І, звичайно, веселий і напружений день закінчився смачним обідом, який приготували кухарі Лебединського НВК №3 та козаки третьої сотні Лебединського куреня: скарбник, майор козацтва Олек­сандр Бондаренко та обозний, майор ко­зацтва Валентин Литвин. І діти, і дорослі з апетитом смакували козацький куліш та юшку, весело цокотіли ложки та стояв радісний гомін задоволених дітей. Ось так зростають справжні козаки!

Лідія ОСАУЛА, капітан козацтва, директор Лебединського НВК №2.