ПАЛИТИ ЧИ НІ? Зробіть правильний вибір

ВАРТО ЗАМИСЛИТИСЯ

Повсюдне поширення куріння вивело цю проблему на міжнародний рівень. Нікотинова залежність зі шкідливої звички перетворилася на бич сучасного суспільства, чуму XX і XXI століть. Численні дослідження під твердили, що куріння завдає людському організму непоправної шкоди. Статистика, яку має Всесвітня організація охорони здоров’я, свідчить — більше п’ятої частини від усієї кількості смертей в промислово роз­винених країнах мають своєю причиною безпосередньо куріння. Неймовірно, але факт: куріння губить людей у багато разів більше, ніж автомобільні катастрофи.

За даними ВОЗ кожні 6,5 секунд у світі через спожи­вання тютюну вмирає одна людина. Дослідження пока­зують, що люди, які починають курити в юні роки (що трапляються у 70% із них) і продовжують близько двох десятиріч і довше, помирають на 25 років раніше, ніж ті, хто не курив. Куріння спричиняє не тільки рак ле­гень або серцево-судинні захворювання, які призводять до серйозних проблем із здоров’ям і смерті.

Лікар загальної практики сімейної медицини Шпо­лянського ЦПМСД Ніна ЛИНДЮК наводить приклади хвороб, до яких призводять деякі з менш відомих згуб­них наслідків куріння:

Псоріаз. У курців у 2—3 рази вищий ризик розвитку псоріазу, хронічного ураження шкіри, яке залишає по всьому тілу червоні плями, що сверблять та мокнуть.

Катаракта. Куріння негативно впливає на стан очей. У курців на 40% підвищений ризик катаракти (помутніння кришталика ока, яке призводить до сліпоти). Куріння спричиняє хворобу двома шля­хами: подразнення очей та над­ходження шкідливих речовин че­рез легені до кровоносних судин очей.

Зморшки. Куріння спричиняє передчасне старіння шкіри, оскільки знижує рівні протеїнів, що надають шкірі пружність, позбавляє її вітаміну А і погіршує надходження до шкіри крові. У курців шкіра суха і зморшкувата, особливо навколо губ та очей.

Втрата слуху. Атеросклероз кровоносних судин, що виникає внаслідок куріння, погіршує при­ток крові до внутрішнього вуха. Курці втрачають слух раніше, ніж ті, хто не палять, і більш схильні втрачати слух через вушні інфекції або шум. У курців також утричі вищий ризик розвитку інфекції середнього вуха, які мо­жуть призвести до таких усклад­нень, як менінгіт і параліч нервів обличчя.

Рак. Тютюновий дим містить понад 40 відомих канцерогенів. У курців у 20 разів частіше, ніж у тих, хто не палять, розвивається рак легень. Куріння спричиняє до 90% раку легень серед чоловіків та до 80% серед жінок. Як пока­зують дослідження, чим більше людина курить, тим вищий ри­зик цієї та інших форм раку, та ких як: рак носової порожнини (вдвічі), слизової оболонки по­рожнини рота (у 4—5 разів), губи та гортані (у 10 разів), стравохо­ду (у 2—5 разів), шлунка (вдвічі), підшлункової залози (2—3 рази) та нирок. Нещодавні дослідження показали, що куріння підвищує ризик розвитку раку молочної за­лози, а припинення куріння суттєво зменшує ризик більшості за­значених вище видів раку.

Руйнування зубів. Хімічні ре­човини тютюнового диму спричи­няють пожовтіння зубів, розвиток зубного каменю та карієсу. Курці у 1,5 рази частіше втрачають зуби.

Емфізема. Крім раку легень, куріння спричиняє емфізему, що утруднює здатність легень погли­нати кисень та виділяти вуглекис­лий газ. Поступово зростає заду­ха. Будь-яке зусилля затрудняє дихання. Пацієнт стає залежним від систем підтримання життя, штучного дихання. Куріння також є причиною хронічного бронхіту, що супроводжується накопичен­ням гнійного слизу, хворобливим кашлем і порушенням дихання. Куріння підвищує рівень смерті від туберкульозу.

Остеопороз. Чадний газ, го­ловний отруйний газ в автомобільних викидах і дим із сигарет, зв’язуються з кров’ю із набагато більшою готовністю, ніж кисень. У результаті у курців знижується щільність кісткової тканини, пере­ломи трапляються частіше і на їхнє лікування іде на 80% більше часу.

Серцево-судинні хвороби. Понад 60% смертей в Україні спричинені серцево-судинними захворюваннями. Куріння є од­ним із головних чинників їх роз­витку. Воно змушує серце битися частіше, підвищує кров’яний тиск і рівень холестерину в крові. У результаті підвищується ризик виникнення інфаркту та інсульту та смерті від них.

Виразка шлунка. Куріння знижує опір організму бактеріям, які сприяють розвитку виразки шлунка, знижує ефективність лікування виразкової хвороби і підвищує рівень ускладнень.

Рак шийки матки та викидні. Крім підвищення ризику раку шийки матки, куріння згубно впливає на вагітність і спричиняє ускладнення під час вагітності та народження дитини. Підвищує ризик народження дитини із не­достатньою вагою і провокує виникнення у неї негативних наслідків на здоров’я у майбут­ньому. У жінок, які курять, вдвічі-втричі частіше відбуваються викидні або ж народжується мертва дитина через недостатнє надходження кисню до плоду і патологію плаценти. Синдром раптової смерті немовляти також пов’язаний із курінням.

Погіршення якості спер­ми. Куріння може порушувати морфологію і рухливість спер­ми та негативно впливати на її ДНК, що підвищує ризик де­фекту плоду. Дослідження по­казують, що у дітей чоловіків, які курять, частіше розвивається рак. Куріння підвищує розвиток ранньої імпотенції. Безплідність також частіше поширена серед курців.

Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.