Сільськогосподарське товариство «Агрофірма «Вись», підрозділи якого знаходяться у селах Матусів та Веселий Кут, вже багато років поспіль ― серед кращих сільськогосподарських підприємств району. Провідними напрямками сільгоспвиробництва донині тут було і залишається рослинництво, вирощування зернових та зернобобових, технічних культур; розвивається й тваринницька галузь, зокрема, вирощування ВРХ, свиней та овець; донедавна діяло виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах.
Щойно потрапляєш на територію агрофірми, здається, що опинився посеред санаторного парку. Величні стрункі сосни поблизу адмінбудівель, кремезні сорокарічні пірамідальні дуби, занесені до Червоної книги, розлогі липи та горіхи створюють навколо атмосферу спокою і затишку. Дерева, висаджені ще за керівництва підприємством (колись воно називалось Шполянський міжгосподарський комбікормовий завод) Григорієм Кишіньком, і нині старанно доглядають та бережуть як світлу пам’ять про добрі справи попередника.
Нині тут триває реконструкція цеху з виробництва сухих кормів, на базі якого втілюватиметься в життя новий проект з виробництва пелет.
Днями «Шполяночка+» побувала на цьому підприємстві, поспілкувалася з людьми та директором СТОВ «Агрофірма «Вись» Василем ВАРЕНИКОМ.
Нове виробництво — нові робочі місця
У кабінеті директора сільгосппідприємства Василя Вареника багато грамот і подяк за врожаї, якими славиться «Вись» ось уже двадцять років поспіль. Прогнозів на врожай нинішнього року керівник поки що не дає, бо вважає, що незібраним збіжжям похвалятись, то можна й нічого не мати, і рахує лише те, що вже у коморі, а не те, що ще у полі.
СТОВ «Агрофірма «Вись» орендує понад 1600 га землі, є одним із небагатьох, де нині розвивається тваринницька галузь, утримується поголів’я ВРХ (285 голів, в т.ч. 103 корови), овець (371 голова) та понад 200 голів свиней. Нині в агрофірмі готують техніку, приміщення елеватора до збору нового урожаю.
Партнерська співпраця з ГК «ЛНЗ», яку розпочато рік тому, вже почала давати позитивні результати. З’явилась можливість зберігати і відвантажувати до 7 тисяч тонн ранніх зернових.
Одним із напрямків співпраці стало й відродження роботи комбікормового заводу. СТОВ «Агрофірма «Вись» за заявками та рецептами спеціалістів тваринництва ГК «ЛНЗ» на давальницьких умовах виробляє комбікорми для худоби та свиней і, згідно з графіком, доставляє своїм транспортом у господарства.
Нині втілюється в життя новий сучасний проект з організації виробництва пелет.
Ще донедавна про використання цього виду палива ми навіть і не чули. Таке виробництво вперше організоване в нашому районі на базі СТОВ «Урожай» (с. Водяне). Та рівень розвитку ринку пелет в Україні починає рости і має хороші прогнози завдяки ряду переваг використання саме цього виду палива, яке давно стало популярним у Європі. Як зазначають фахівці, пелети мають низьку вартість, комфортність використання, легкість, транспортування і завантаження, економію на складських витратах, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу.
― Наше виробництво пелет орієнтуватиметься на європейських споживачів, задовольнятиме також і власні потреби у паливі, ― каже Василь Вареник. ― Подорожчання видобувного палива тільки збільшуватиме ефективність використання паливних пелет, яке доцільне, як з економічної, так і з екологічної точки зору. Сировиною для виготовлення цих гранул на нашому підприємстві слугуватимуть солома та качани. Нині тут тривають пусконалагоджувальні роботи. З початком виробництва новими робочими місцями вдасться забезпечити близько 15 осіб.
Навіть щонайменші успіхи в роботі —це плідна праця кожного працівника
У всіх підрозділах агрофірми нині трудяться понад 70 осіб. Це люди найрізноманітніших професій, які люблять свою роботу, дорожать нею, і відповідально ставляться до своїх обов’язків. Саме таких на підприємстві цінують найбільше. Випадкові люди тут просто не затримуються.
Розповідаючи про свій колектив, Василь Іванович із вдячністю згадує працівників, котрі ось уже два десятиріччя йдуть з ним поруч, а деякі, навіть перебуваючи на заслуженому відпочинку, не забувають про підприємство та колег, допомагають. Серед таких ветерани праці ― економіст Антоніна Олександрівна Чорнозуб, бухгалтер Галина Савівна Задніпряна, бригадир цеху Валентин Олексійович Синельник, Микола Васильович Задніпряний, зварювальник Віктор Іванович Мовчан, завідуюча лабораторією Валентина Василівна Осовітня та інші.
― Я завдячую кожному своєму працівникові за їхню працю,― каже Василь Іванович.―Ціную в роботі порядність та відповідальність. Найбільше не терплю брехні. Завжди згадую вислів свого першого наставника Григорія Юхимовича Кишінька:«На брехні увесь світ обійдеш, але назад не вернешся».
До речі, про свого першого наставника та керівника Григорія Кишінька Василь Вареник згадує з теплом і вдячністю. Коли Василь прийшов працювати на Шполянський міжгосподарський комбікормовий завод, йому виповнилось 25 років. Григорій Юхимович помітив у молодому спеціалістові організаторські здібності і довірив йому автопарк підприємства. Згодом, вже обійнявши посаду директора, Василь Іванович використовував і у своєму керівництві багато чого з того, чому навчився у свого наставника. Зокрема, завжди давав можливість проявити ініціативу підлеглим, підтримував її, використовуючи у своїй роботі демократичні методи керівництва, прагнув ставити себе на місце підлеглого, зрозуміти і підтримати його.
«Вись» підтримує «Вись»
Про свою благодійну діяльність, яку впродовж багатьох років проводить сільгосппідприємство, яким керує Василь Вареник, директор розповідає не охоче, бо вважає, що цим не варто хвалитися ― обов’язок кожного за потреби допомагати іншому. Тому, мабуть, вдячні листи від тих, кому допомагали на підприємстві, подяки,отримані від вихованців однієї із шкіл-інтернатів області, найвища вдячність за добрі справи.
До речі, як зазначив в розмові керівник, працівники цього підприємства щомісяця перераховують кошти воїнам АТО (окрім обов’язкових відрахувань із зарплати). Підтримуючи тісний зв’язок із волонтером Лілією Усик, цікавляться потребами воїнів і допомагають продуктами, іншими необхідними речами.
Віднедавна СТОВ «Агрофірма «Вись» стала спонсором для футбольної команди, яка представляє село Веселий Кут на районному чемпіонаті. Василь Іванович потурбувався про спортивну форму для всієї команди, придбав футбольні м’ячі, засоби для надання швидкої медичної допомоги при травмах під час гри. І, безперечно, підтримує свою команду як найактивніший вболівальник під час турнірів.
Як зазначає тренер веселокутських футболістів Станіслав Мірошник, за спільним рішенням гравців, команда називатиметься «Вись», як і господарство, котре підтримує її. Нині футболісти поки що орендують футбольне поле у сусідньому селі Ярошівка, та найближчим часом планують облаштувати у Веселому Куті своє. І в цьому їм теж пообіцяло свою підтримку СТОВ «Агрофірма «Вись».
Лариса БАЧИНСЬКА. Фото Віктора КРАВЧЕНКА.
Електрик комбікормового заводу Геннадій БАЛАМУТ.
Водій КамАЗа Володимир ОЛЕНІЧ.
Комбайнери СТОВ «Агрофірма «Вись»Олександр МОШЕНСЬКИЙі Василь ЗАЦАРИННІЙ.
Завідуюча лабораторією комбікормового заводуОксана ДЕМИДЕНКО.