Перевірте стан свого здоров’я

За рішенням ВООЗ щорічно 7 квітня відзначався Всесвітній день здоров'я. З метою привернення уваги  широкого кола громадськості до питань здорового способу життя та профілактики захворювань протягом тижня в  нашому районі проводяться відповідні заходи. Активну участь в акціях беруть і медичні працівники КЗ «Шполянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги».

Зокрема, 7 квітня о 13.00 на площі Героїв Майдану в Шполі проводились вимірювання артеріального тиску, зважування та визначення цукру крові всім бажаючим. Запрошувалися жителі району долучитись  до акції.

Проте турбота про своє здоров'я не повинна обмежуватись одним днем протягом року. Аналізуючи показники здоров'я населення нашого району впродовж останніх років, велику стурбованість викликає пізнє виявлення онкологічних захворювань, які посідають 2-ге  місце серед причин смертності в районі в 2016 році. Зокрема, кожен п'ятий випадок раку був виявлений в занедбаній стадії, в тому числі і візуальних (видимих при огляді) локалізацій. Часта причина такої ситуації — тривала відсутність профілактичних оглядів, зволікання звернутись до лікаря при появі «тривожних симптомів».

 Для покращення ситуації медичні працівники первинної ланки, сімейні лікарі та медичні сестри, здійснюють подвірні обходи жителів дільниць. Таким чином можна краще познайомитись з жителями, які тривалий час не відвідують медичні заклади, виміряти артеріальний тиск, оглянути пацієнта на предмет раннього виявлення раку, запросити жінок на огляд до гінеколога. Проте, як показує досвід роботи в першому кварталі, жителі як в місті, так і сільській місцевості, часто не бажають контактувати з медичними  працівниками, відмовляються від огляду. В середньому з десяти запрошених на онкологічний огляд жінок лише одна відвідає гінеколога або акушерку. Це в той час, коли за минулий рік в районі виявлене «рекордне» число занедбаних раків молочної залози та шийки матки серед жінок працездатного віку! Статистичні дані онкозахворюваності в Черкаській області за 2016 рік свідчать: 30% локалізацій раку у чоловіків та 47% у жінок можна виявити лише при кваліфікованому огляді, без застосування дороговартісних обстежень.  Аргумент « немає коштів на обстеження та лікування» є сумним на пізніх стадіях захворювання, коли вартість  лікування зростає в десятки разів і часто не приносить результату. Тому переконливо просимо, не нехтуйте можливістю огляду як в медичному закладі, так і вдома, вчасно звертайтесь до лікаря,  не ігноруйте необхідні обстеження!

Користуючись нагодою, також повідомляємо, що в КЗ «Шполянський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» налагоджена співпраця з лабораторією «ЛАБСЕРВІС» в м. Черкаси. Для зручності пацієнтів забір крові за направленням лікарів здійснюється в процедурному кабінеті центру.

Нагадуємо, що в кабінеті щеплень установи наявна вакцина для планового щеплення дорослого населення проти правця. Розпочинається сезон весняних польових робіт, зростає імовірність  травм, тому пропонуємо вчасно щепитись, аби уникнути серйозних ускладнень! Бажаємо доброго здоров'я.

Леся КЛЮКОВСЬКА, заступник головного лікаря КЗ «Шполянський районний ЦПМСД»