Перевищення кількості нітратів та заліза у колодязях: яку воду п’ють шполяни та хто її може забруднювати

Питання якості води наразі набирає обертів серед жителів Шполянської громади. Проблема її забрудненості, а також виражена нестача у джерелах водопостачання залишатиметься актуальною впродовж тривалого часу.

Мешканці багатоквартирних будинків міста Шпола переважно споживають воду із центральної водомережі. Жителі приватного сектору міста та сіл громади здебільшого користуються децентралізованими підземними джерелами питної води — криницями та свердловинами. Останні є вразливими до накопичення забруднення, що негативно впливають на водні ресурси.

Як розповіла "Шполяночці" завідувачка Шполянського відділення  Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко, якість води в криницях приватного сектору із року в рік погіршується. У дослідженнях проб криничної води за останні три роки виявлено вміст нітратів, що перевищує норму від 1,5 до 8 разів. Як приклад, у 2022 році - 50%,  в 2023 - 33%, в поточному - 48 %.

"Особливе занепокоєння викликає неякісна вода у криницях приватних домоволодінь, де проживають вагітні та діти до року, — зазначає Марія Іванівна, — Перевищення нітратів виявлено у майже кожній другій пробі, в 41 із 68 досліджених - 60,3%. Воду з такими показниками можна використовувати як технічну – для прання, миття посуду, тощо.  Кип’ятіння лише збільшує її токсичність. При створенні запасів води потрібно використовувати джерела з лабораторно підтвердженою її якістю".

За мікробіологічними показниками на Шполянщині не відповідає вимогам державного стандарту 13,8 відсотків криничної води, 4 із 29 досліджених. У цьому році погіршилась якості води за мікробіологічною забрудненістю у всім доступному джерелі Шполи, розташованому по вулиці Забережній.

За словами фахівчині, не активні дослідження води від населення нашого регіону, які споживають криничну воду, свідчать, що люди не знають, якої вона якості. Цьогоріч з метою дослідити питну воду з криниць звернулось лише 9 фізичних осіб – жителів  Шполянської громади, із 9 проб у 5 виявлено  перевищений вміст нітратів, заліза та загальної жорсткості. Також аналіз питної води провели 68 вагітним, за направленням лікарів жіночої консультації та загалом 49 фізичним особам підприємцям, фермерським господарствам та сільськогосподарським товариствам.

Окремо фахівці санепідемслужби досліджують якість питної води, яка централізовано подається населенню. Зокрема КП «Комунальник» Шполянської громади та Лип’янська сільська рада ТГ забезпечують постійний виробничий лабораторний контроль води.

У споживачів центрального водогону міста Шпола не виникає гострих скарг до якості води. Це підтверджує директор комунального підприємства "Комунальник" Владислав Марчук. Керівник комунальної служби зазначає, що крім контролю питної води, у місті сприяють стабільному водопостачанню під час знеструмлень електрики за графіками в оселях громадян.

"Ситуацію контролюємо, аби люди не відчували різких незручностей, коли вимикають світло. На станції водопідйому запускають генератор і подача води населенню відновлюється".

Проби на якість води із централізованої мережі беруться згідно графіків санітарно-епідемічної служби, результати досліджень передають у комунальне підприємство, тож якість води, яку споживають жителі міста постійно контролюється.

“У Шполі централізована вода хороша, її можна використовувати як питну”, — каже директор комунального господарства.

Систематичний моніторинг води здійснений Шполянським відділенням санепідемслужби, за останні два роки показує, що вода є безпечною для споживання.  Проби відповідають вимогам Державних санітарних правил за мікробіологічними, органолептичними показниками та переліком скороченого санітарно-хімічного аналізу.

Крім того, аби не втратити ступінь питної води, щороку удосконалюють водогін міста, продовжують капітальні ремонти центральних водопровідних мереж, на аварійних ділянках замінюють труби.

Про те, що вода централізованої водомережі міста підходить для приготування їжі підтвердила шполянка Жанна Березенко. Мешканка Шполи, яка проживає у центрі міста по вулиці Соборній, поділилася своїми спостереженнями та досвідом щодо водопостачання, особливо в умовах відключень електроенергії.

"Перебої з водою почалися у нас нещодавно, і вони зазвичай збігаються з відключеннями електроенергії. Система водопостачання, скоріш за все, залежить від роботи насосів, тому за відсутності світла вода перестає надходити в квартири. На щастя, якщо світло повертається через кілька годин, водопостачання швидко відновлюється. Але були випадки, наприклад, під час ремонтних робіт, коли води не було понад дві доби, і це створювало значні незручності", — розповідає Жанна.

За словами шполянки, коли вода є, тиск у системі доволі хороший, і цього достатньо для забезпечення всіх базових потреб мешканців. Навіть на верхніх поверхах (з досвіду знайомих) тиск дозволяє користуватися водою без перебоїв.

"Щодо якості води, то вона досить чиста і підходить для приготування їжі, — стверджує жінка. — Однак для пиття ми використовуємо виключно фільтровану або бутильовану воду. Поблизу є місця, де можна набрати очищену воду в баклажки, і багато мешканців користуються саме цим варіантом. Фільтри на воду деякі встановлюють у квартирах, але це індивідуальна справа кожного".

Останнім часом шполянка Жанна Березенко почала замислюватися, як забезпечувати родину водою у випадку важкої зими з обстрілами чи інших надзвичайних ситуацій, які можуть вплинути на централізоване водопостачання.

"Теоретично у Шполі є джерела і криниці, але нещодавно я дізналася, що вода з таких джерел не відповідає санітарним нормам. Тому, якщо ситуація стане критичною, я планую купувати бутильовану воду в магазинах. Це для мене принципово важливо, адже у мене малолітній син, і якість води напряму впливає на його здоров’я", — зазначила пані Жанна.

Люди, які живуть у квартирах, ставляться до ситуації з розумінням, але все частіше обговорюють можливість додаткових заходів безпеки. Хтось уже запасся великими ємностями для зберігання води, хтось шукає інші альтернативи. У багатьох з’являється страх перед можливою критичною ситуацією в енергетиці взимку. І хоча ми звикли адаптуватися до нових викликів, усі розуміють: запас води вдома стане першочерговою необхідністю.

Втім, за останнє десятиліття спостерігається різка нестача питної води у криницях і скважинах жителів приватного сектору. Цю проблему часто коментують люди у соцмережах.

У дописі Ольги Рубцової зазначено, що у Шполі, географічному центрі України, рівень води в колодязях падає. Жінка наводить декілька причин серйозної проблеми, яка виникла серед населення.

"Посуха та зменшення опадів: якщо в певному регіоні спостерігається тривалий період без дощів, рівень ґрунтових вод може знижуватися, оскільки вода не встигає поповнюватися. А також, зростання водозабору: якщо кількість води, яку забирають з колодязя або інших джерел водопостачання (наприклад, для сільського господарства, промисловості або питного водопостачання), перевищує природне відновлення рівня води, це може призвести до його зниження", — пише Ольга Рубцова.

Зниження рівня води в колодязях може бути серйозною проблемою, особливо для сільських територій, де люди сильно залежать від таких джерел водопостачання.

Завідувачка Шполянського відділення  Звенигородського районного відділу ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» Марія Михайленко зазначає, що основними джерелами забруднення питної води є комунальні, побутові стоки, сміттєзвалища, цвинтарі, гноярки, навіть пил і вихлопні гази, які осідають безпосередньо або в поєднанні з атмосферними опадами накопичуються на поверхні грунту. Пані Марія розповідає, що у верхньому горизонті грунтових вод, розташованому на глибині звичайних криниць від 3-х до 20-ти метрів, скупчуються шкідливі речовини «продуктів» людської діяльності: кухонні відходи, детергенти з пральних машин і ванн, фекалії людей та тварин. Деякі компоненти фільтруються крізь верхній шар грунту, а наприклад, віруси, солі важких металів, водно-розчинні і рідкі субстанції здатні проникати в грунтові води практично без втрат. Не впливає на їх проникливість навіть значна відстань розташування криниць від вигрібних ям, інших джерел забруднень. Науковцями доведено, що грунтові води можуть переміщатись в горизонтальній площині на кілька кілометрів.

Варто пам'ятати, що важливою умовою збереження здоров’я є споживання питної води гарантованої якості.  Щоб визначити придатність води для використання, необхідно оцінити зразок, як мінімум, за вище вказаними параметрами в будь-якій акредитованій лабораторії, враховуючи лабораторії державної установи «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» та її територіальних підрозділів.

Коментарі