ПОБАЧИЛА СВІТ КНИГА «НАШ ТОВМАЧ»

Одного погожого літнього дня у невеличкому затишному київському кафе за філіжанкою кави зібралося троє товмацьких друзів-земляків ― Олександр Бурківський, Олекса Логвиненко та Василь Швець. Згадуючи своє дитинство, юність, рідне для них село Товмач з його багатою, глибинною історією, працелюбних людей, вихідців із села, серед яких багато непересічних постатей, дійшли спільної думки ― об’єднатись і написати про це книгу.

Так з’явилося художньо-документальне видання «Наш Товмач», презентація якого відбулась у селі якраз перед Днем Перемоги. Книга вийшла накладом 150 екземплярів у видавництві «Арт-Економі».

Під час підготовки цього видання використано матеріали, зібрані колишнім учителем авторів, нині вже покійним Никанором Павловичем Прокопенком, зроблено спробу з погляду сьогодення зазирнути в сиве минуле Товмача, простежити його восьмисотрічний шлях, оцінити події ХХ століття в селі і навколо нього. В книзі розповідається про заснування і початок розвитку села, про Товмач ХVIII—ХІХ, початку ХХ століття, в пожовтневий період, колективізації та голодомору, про Товмач і товмачан в період Другої світової війни, про відомі постаті, вихідців із села, використано й матеріали із книги Романа Коваля «Коли кулі співали. Біографії отаманів Холодного яру і Чорного лісу». У розділі «Нам є ким пишатися» йдеться про вихідців із села, відомих на Шполянщині та поза її межами людей — достойних представників різних галузей науки, техніки, сільського господарства, культури, освіти та медицини, військових, згадано також його старожилів. І, як зазначили на презентації книги її автори, в історії цього села повністю віддзеркалюється історія всією України, а в долях його людей ― долі всіх українців.

Своє видання автори адресують насамперед молоді, яка повинна знати, хто ми і звідки, краєзнавцям, небайдужим до історії рідного краю людям. Висловлюють вдячність усім своїм землякам, які поділися спогадами, надали друковані та фотоілюстративні матеріали.
Ця книга безсумнівно не залишить нікого із колишніх чи нинішніх жителів села байдужими до прочитаного, бо написана вона з любов’ю до рідного села Товмач.

Лариса БАЧИНСЬКА.