3-го квітня 2014 року у м. Шпола відбулися установчі збори засновників громадської організації «Громадська рада Шполянщини», в яких взяли участь представники ради ветеранів, спілки офіцерів, середнього і малого бізнесу, керівники сільгосппідприємств, голови фермерських господарств, голови вуличних комітетів міста. Мета цієї організації — захист прав і свобод громадян, задоволення економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів громади Шполянського району при здійсненні своїх прав шляхом налагодження ефективного діалогу між громадськими організаціями, місцевою владою та бізнесом, сприяти розбудові держави як єдиної та неділимої. У своїй діяльності ми надаємо консультаційну, методологічну та організаційну допомогу членам організації, здійснюємо заходи щодо запобігання корупції, забезпечення громадського порядку та території громади, недопущення приниження честі і гідності громадян тощо.
Громадська рада Шполянщини стоїть на позиціях чіткого виконання законів України, недопущення силових методів боротьби, проти насильного витягування керівників з кабінетів, провокацій серед населення до придбання та застосування зброї.
На зборах організації, зокрема, порушувалися питання використання земель сільськогосподарського призначення, порядку оформлення земельних ділянок, подолання черг у відділі Держкомагенства, подання кандидатури на посаду голови Шполянської райдержадміністрації. Зокрема, турбує стан обліку (інвентаризації) земель у районі, їх використання за призначенням, сплати податків до бюджетів різних рівнів. Проаналізувавши, наприклад, довідки окремих сільських рад та фінансового управління райдержадміністрації, встановлено, що сільські бюджети недоотримують 50-60 тис. грн. в рік. З цього приводу направлені відповідні звернення у всі владні структури: Адміністрацію Президента України, прокуратуру Черкаської області, керівників влади району. Питання складні, але громадою вдається зрушити їх з мертвої точки.
Також нагальною є й інша проблема: за добу в міські водогони подається до 1000 м3 питної води, а каналізаційні стоки відвозяться чотирма одиницями спецтехніки. Це означає, що вони заповнюють річку Шполку та прилеглі гідромеліоративні канали. За інформацією міського голови Віктора Заскалети, новозбудовані очисні споруди з каналізацією, які будувалися Золотоніським СПМК, неякісно збудовані, працювати не можуть, до того ж збудовані не за проектом, а фінансування проведено не в повному обсязі. Потрібно, щоб до цього була привернута увага правоохоронних, контролюючих владних органів.
Стосовно призначення голови райдержадміністрації нашого району, то хотілося б, щоб воно відбулося виходячи з критеріїв професіоналізму, а не за належністю до тієї чи іншої партії. Ця людина має володіти вмінням ефективно виконувати програми по зростанню благополуччя громадян. Наш район аграрний, тому доречно обрати голову серед керівників сільгосппідприємств, запросити фахівців з інших галузей економіки. У разі проведення реформування державного устрою із введенням голосування (виборність посад), варто врахувати те, що кандидатуру має обрати більшість населення району.
Вважаю, нам потрібно забути прислів’я: «Два українці — два гетьмани» і навчитися чути одне одного. Пропонуємо долучитися до плідної співпраці і взаєморозуміння на благо району всім громадським і партійним організаціям району.
Борис КУЛИК, голова Громадської ради Шполянського району