ПОРАДИ ОНКОЛОГА: щоб не впустити хворобу у своє життя

ДО ДНЯ БОРОТЬБИ З РАКОМ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Рак молочних залоз — хвороба, яка поширена серед жінок світу, а серед жінок України — чи не найбільше. Щодня в країні діагностується 55 хворих. У Шполянському районі нині налічується 182 жінки та три чо-ловіки, що хворіють на рак молочних залоз. Із цієї групи прожили 5 і більше років після лікування 124 особи. Вони вважаються вилікуваними.

За останні 3 роки частота виявлення раку молочних залоз у районі є дуже високою і наближається до частоти захворювань на рак шкіри. Наприклад, за 2015 рік захворювання на рак шкіри виявлено у 21 особи, рак молочної залози — у 18-ти, а за 9 місяців 2016 року рак шкіри виявлено у 12 осіб, рак молочної залози — у 10-ти. Але якщо рак шкіри виявляємо на ранніх (1—2-й) стадіях, то рак молочної — на пізніх стадіях. Кожною із цих жінок не було пройдено онкопрофоглядів від 4-х до 10 років.

Основним методом виявлення хвороби є прощупування молочних залоз раз на рік лікарем (гінекологом, сімейним, мамологом), а щомісяця — самообстеження.

На що звернути увагу:

• наявність вузлика в молочній залозі;
• відчуття болю в грудних залозах;
• чи не змінилась форма залози чи соска;
• чи є виділення із соска (кров’янисті, бурі, безбарвні);
• чи змінюється під час підняття рук угору розташування сосків (чи один із них не піднімається вище іншого);
• наявність втягнення соска в стані спокою, який раніше був звичайної форми;
• чи не змінилась шкіра на молочних залозах, колір, набряк ділянки по типу «лимонної шкіри», червонуваті, синюваті плями.

Якщо щось насторожило, обо-в’язково потрібно звернутися до медпрацівника — сімейного лікаря, акушерки, фельдшера, гінеколога, хірурга, мамолога, для проведення огляду і дообстеження.

Ультразвукове обстеження можна здійснити у Шполі, де працює 4 кабінети, мамографію — у обласних медзакладах. Ультразвукове обстеження проводиться усім пацієнткам, а мамографія — за показаннями в обласному медзакладі.

Зазвичай діагностуються різні види передракових захворювань молочних залоз, об’єднаних загальною назвою — мастопатії. Основна їхня кількість належить до передракових захворювань, а ще є фактори ризику розвитку раку молочних залоз.

1. Найважливіший: вік — найбільш вразливі жінки після 40 річного віку, пік — 45—49 років.
2. Спадковість — наявність родичів першої лінії (мама, сестра, тітка, бабуся) хворих на рак молочних залоз.
3. Прийом гормональних препаратів з протизаплідною метою чи регуляції менструального циклу.
4. Порушення в менструальному циклі — ранній початок (до 12 років), пізня менопауза (після 55 років), тривалі менструації (5 і більше діб).
5. Пізні перші пологи (після 30 років), ще більше — їх відсутність.
6. Ендокринологічні обмінні порушення (хвороби щитовидної залози, ожиріння).
7. Контакт з джерелом радіації.
8. Травми молочних залоз.

При продовженні дії якихось факторів і не лікування існуючої мастопатії з часом виникає рак молочних залоз, який продовжуючи розвиватись, проходить всі стадії — від нульової (а така стадія не просто існує, а виявлено і у шполянок) до «пізніх» для лікування третьої і задавненої — четвертої, від якої може вилікуватись 68 % і 3% відповідно.

Щоб цього захворювання у вас, шановні жінки, не трапилося, потрібно виконувати прості умови: самообстеження щомісячно, онкопрофогляди щороку, лікування мастопатій, вчасне виявлення і лікування раку. На жаль, явні прояви раку грудей з’являються переважно в запущених стадіях. Піклуйтеся про своє здоров’я і будьте здорові!

Галина ЖУК, районний онколог.