Президент України Петро Порошенко підписав закон про місцеві вибори

На місцевих виборах 25 жовтня буде «протестована» нова виборча система, яка раніше в Україні ніколи не застосовувалася. Про це під час брифінгу йшлося у коментарі першого заступника глави адміністрації президента Віталія Ковальчука.
Нагадаємо, що Верховна Рада 14 липня підтримала у другому читанні і в цілому законопроект № 2831-3, який Президент України Петро Порошенко підписав 6 серпня.
Законом передбачається, що місцеві вибори проходитимуть за наступними виборчим системам:

1) депутатів сільських, селищних рад — зберігається діюча на сьогодні мажоритарна система відносної більшості в одномандатному виборчому окрузі;

2) депутатів Верховної Ради АР Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад — за пропорційною виборчою системою з преференціями (вибори в багатомандатному виборчому окрузі, що збігається з територією АР Крим, відповідної області, району, міста, району в місті, за виборчими списками місцевих організацій партій з одночасним висуненням кандидатів у територіальних округах, на які поділяється багатомандатний округ) ;.

3) міських голів (міст, кількість виборців в яких дорівнює або більше ніж 90 тис.) — за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі. «Вибори міських голів в містах, де більше 90 тис. виборців, будуть проходити у два тури, і міські голови обиратимуться у два тури абсолютною більшістю, тобто 50% + 1 голос. Для менших міст вибори проходитимуть за мажоритарною системою відносною більшістю», — заявив один з авторів законопроекту — нардеп з фракції «Блок Петра Порошенка» Вадим Денисенко.

4) сільських, селищних, міських (міст, кількість виборців у яких менше ніж 90 тис.) Голів, сільських старост — за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

У законі пропонується чітко встановити кількісний склад відповідних місцевих рад, який буде визначатися Центральною виборчою комісією до початку виборчого процесу чергових виборів залежно від кількості виборців, які відносяться до відповідної територіальної громади, які проживають на території області, району, району в місті. Мінімальна кількість депутатів ради — 10 при чисельності виборців до 500, максимальна — 80 депутатів при чисельності виборців понад 1500000.
З метою проведення виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад територія багатомандатного округу ділитиметься на територіальні округи, кількість яких дорівнює кількісному складу відповідної ради.
Висування кандидатів здійснюватиметься місцевою організацією партії не більше як по два кандидата у кожному територіальному окрузі. При цьому всі кандидати у депутати, висунутих місцевою організацією партії в територіальних округах, включаються до єдиного виборчого списку кандидатів від цієї місцевої організації партії у відповідну раду.
Законом передбачено, що голосування проводиться за допомогою бюлетеня, в якому вказані назви місцевих організацій партій та прізвище кандидата, висунутого відповідною місцевою організацією партії в окрузі. Виборець має один голос. У випадку, якщо реєстрація кандидата, висунутого в територіальному окрузі, скасовано, виборець має можливість проголосувати за місцеву організацію партії, яка його висувала. Голос виборця вважається одночасно голосом за місцеву організацію партії і за кандидата, висунутого нею (ним) в цьому територіальному окрузі.

За результатами голосування дільнична виборча комісія підраховує кількість голосів, поданих за кожну місцеву організацію партії. Проміжні територіальні виборчі комісії встановлюють лише проміжні підсумки голосування окремо по кожному територіальному округу і передають їх в територіальну виборчу комісію, яка встановлює результати відповідних виборів.
Встановлюється диференційований виборчий бар'єр — 5% голосів виборців, поданих за виборчі списки місцевих організацій партій в межах багатомандатного округу.
Кількість голосів виборців, отриманих місцевою організацією партії і кандидатом, висунутим нею (ним) у відповідному територіальному окрузі, визначає рівень особистої підтримки кандидата. Відпо-відно, залежно від цієї підтримки визначатиметься рейтинг кандидата у виборчому списку місцевої організації партії.
Розподіл голосів між кандидатами від місцевої організації партії здійснюється згідно з їхньою черговістю у виборчому списку, встановленої рішенням територіальної виборчої комісії на основі рейтингу.