«Шполяночка+» запроваджує нову рубрику для читачів — «Пропозиції від шполян», у якій ми публікуватимемо листи небайдужих дописувачів з їхніми цікавими ідеями, що стосуються вирішення тих чи інших проблем на території села чи міста. Кожен з вас може поділитися з нашою редакцією своїм баченням, нехай навіть занадто креативним, як покращити соціально-економічний стан у своєму населеному пункті. Таким чином порушені вами питання та пропозиції до їх вирішення цілком можуть бути взятими на озброєння міської чи сільської влади. І ви ставатимете учасниками процесів розвитку свого рідного краю. Сьогодні ми відкриваємо нову рубрику листом нашого земляка зі Шполи Сергія СЕМЧАКА.
Чому б нам не звернути увагу на пам’ятні природні об’єкти?
Ще в молоді роки доводилося чути від співрозмовників старшого покоління байки про те, що, мовляв, раніше, років із триста тому деякі річки в нашій місцевості були такими повноводними, що ними мало не турецькі галери плавали. І хоча через недбале господарювання наші річки і стали мілкішими, але для судноплавства вони ніколи не були придатними, бо наш район, а особливо його північна частина, з містом знаходиться на Придніпровській височині — природній горбистій місцевості, де річки саме і починаються, зароджуючись із численних чистих і холодних джерел в мальовничих навколишніх долинах. А деякі села навколо Шполи розташовані прямо на водорозділі двох різних водних басейнів України — найбільшого Дніпровського і одного з найбільших — Південно-Бузького. І я ще школярем, ознайомившись з географічною картою нашої місцевості, з цікавістю визначав місця біля рідного села, де водні потоки, скажімо, після літньої зливи, стікаючи різними схилами одного пагорба, потрапляли до річок різних водних басейнів міста Шполи і всієї округи. Головна водна артерія міста і всієї округи належить до Південно-Бузького басейну, а вже річка Ташлик у сусідній Сигнаївці — до Дніпровського. І починається наша Шполка кілометрів за десять на Північ від міста, судячи з карти — між селами Терешки і Ховківка. Мені доводилося бувати в тій місцині, щоправда, було це багато років тому. Тоді не було там встановлено ні якогось знаку, ні пояснювальної таблички з відповідною інформацією. Знайомий місцевий житель навіть і не знав, що там починається річка Шполка.
Не знаю, чи змінилося щось із тих пір, але вважаю, що наша скромна, невеличка мальовнича річечка заслуговує на дбайливе ставлення та увагу і на те, щоб на місці її витоку стояла хоча б охайна криничка, яка б захищала джерело і містила б дані про річку Шполку.