Про субсидії та оплату за комунальні послуги під час воєнного стану

Міністр соціальної політики України Марина Лазебна в інтерв’ю РБК-Україна розповіла про виплату субсидій та оплату за комунальні послуги під час воєнного часу.

Субсидії так само, як і інші соціальні допомоги, нараховуються і виплачуються. І всі призначені субсидії будуть виплачуватись до кінця опалювального сезону, — зазначила вона.

Що стосується сплати за комунальні послуги, про це вона розповіла "по закону і по совісті":

"По закону – субсидія не призначається, якщо є прострочена заборгованість за комунальні послуги за більше, ніж три місяці на суму понад 680 гривень. Але оскільки у нас субсидію призначають строком до дати закінчення опалювального або неопалювального сезону, то наявність заборгованості буде аналізуватися органами соціального захисту населення в травні поточного року. Тому фактично до травня отримувач може розраховуватись за комунальні послуги із зручною йому періодичністю. А тепер по совісті. Завдяки працівникам підприємств-постачальників комунальних послуг у більшості людей в оселях є тепло, світло, вода, працює холодильник, плита для приготування їжі. У бомбосховищах ми як ніколи змогли оцінити важливість таких зручностей. У містах під постійними обстрілами люди, ризикуючи життям, лагодять мережі водопостачання та електроенергії, по яким цинічно цілить ворог. Кожен ваш платіж за комунальні послуги – це ваше дякую цим людям. І можливість для них годувати свої родини. Тому по совісті – подякуйте їм. Заплатіть за комірне. Це – ще один ваш внесок в оборону свого міста», — пояснила міністр.

Також Марина Лазебна повідомила, що Кабмін ухвалив рішення про посилення соціального захисту найбільш уразливих верств населення України. У затвердженому рішенні передбачено три основні зміни.

Перша посилює захист людей з інвалідністю. Вона передбачає, що до сукупного доходу сім’ї при визначенні права на отримання та розміру соціальної допомоги, що надається з урахуванням доходу, не включається державна соціальна допомога, що виплачується з надбавкою на догляд:

- за дитиною з інвалідністю підгрупи А,

- за особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А. 

«Це стосується всіх соціальних виплат, що надаються з урахуванням доходу, у тому числі допомоги малозабезпеченим сім’ям та житловим субсидіям. Таким чином, десятки тисяч осіб з інвалідністю з дитинства можуть отримати соціальну підтримку у збільшеному розмірі», – прокоментувала Марина Лазебна.

Друга зміна стосується внутрішніх переселенців. Вона дає їм право отримувати допомогу на проживання під час дії воєнного стану країни. Зокрема це стосується тих людей, які мешкають у місцях, де ведуться активні бойові дії, через що вони були змушені покинути своє житло.

На цей вид допомоги поширена дія особливого порядку нарахування та виплати допомоги, пільг та житлових субсидій під час воєнного стану. Для тих міст та районів, де органи соціального захисту не можуть працювати, відбуватиметься централізоване нарахування та виплата допомоги на проживання для внутрішньо переміщених осіб.

Третя зміна стосується захисту прав громадян, які отримують пільги від держави.

Зокрема, термін виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг, що надаються з урахуванням доходу (багатодітним сім’ям, дітям війни тощо) та призначених раніше, буде автоматично продовжено на весь час воєнного стану, а також на один місяць після його скасування. Одержувачам таких пільг під час дії воєнного стану не слід звертатися до органів соціального захисту населення для їхнього продовження.