Радикальна боротьба: в Україні парламент заборонив використання пластикових пакетів

Верховна Рада практично повністю заборонила розповсюдження пластикових пакетів в Україні. В Європейському Союзі було прийнято Директиву 2015/720 про зменшення споживання легких пластикових пакетів, що вносить зміни у Директиву 94/62 про упаковку та відходи упаковки. Саме на положеннях цих Директив базується ухвалений Радою закон. 

За такий законопроєкт парламент проголосував 1 червня майже конституційною більшістю голосів – 297 «за». Під обмеження потрапили тонкі, надтонкі та оксорозкладні пластикові пакети. Тонкі пакети, за законом, – це ті, що мають товщину до 50 мікрометрів. Розповсюджувати їх не можна буде в закладах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг. Причому і платно, і безплатно. Використовувати можна буде біорозкладні пластикові пакети.

Проте законодавці лишили винятки. Зокрема, для зазначених закладів (окрім біорозкладних) лише один – йдеться про надтонкі пластикові пакети шириною до 225 мм, глибиною до 345 мм, довжиною до 450 мм.

Але лише якщо їх використовують як первинну упаковку для пакування чи транспортування свіжої риби, м'яса та продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. В усіх інших випадках тонкі пластикові пакети слід вилучити.

У законі сказано, що це пакети товщиною до 50 мкм. За словами виробників, вони витримують навантаження до 4–5 кг. Цупкіші пакети, як випливає з закону, не заборонили. Але їх не можна буде давати безплатно.

Ціни на них не можуть бути нижчими за мінімальні, встановлені Кабміном. Уряд їх має встановити на такому рівні, щоб стимулювати не використовувати.

На кожному пластиковому пакеті має бути маркування. Заборонено маркувати пластикові пакети словами «біо», «біопакет», «біорозкладний», якщо вони не відповідають необхідним вимогам.

Автори закону роз’яснили, що таке біорозкладні пакети, аби не було двозначного трактування користувачами та точками розповсюдження.

Це пластиковий пакет, що розкладається за участю мікроорганізмів на елементи природного походження. Такі пакети мають відповідати національним або європейським стандартам щодо утилізації – шляхом компостування або біорозкладання.

У випадку підписання закону президентом, нормативно-правовий акт набуде чинності з наступного дня після публікації. Але більшість статей закону почнуть працювати за шість місяців, а заборона на розповсюдження пакетів і покарання за це почне діяти за дев'ять місяців з моменту публікації закону.

Для порушників закону також передбачено механізми покарання. Зокрема – штрафи. Якщо заклади торгівлі, харчування та послуг упіймали на платному чи безоплатному розповсюдженні пластикових пакетів, їм доведеться заплатити від 8,5 тис. до 17 тис. гривень. За повторне порушення упродовж трьох місяців – від 17 тис. до 34 тис. гривень.

Якщо ж на безплатному розповсюдженні пластикових пакетів упіймають інший суб'єкт господарювання, штраф буде від 1,7 тис. до 3,4 тис. гривень.

У таких штрафах дехто вбачає певний негатив. 

– Поки що немає чим масово замінити пластикові пакети, то...платіть... або носіть в руках, – пишуть у соціальних мережах користувачі.

Водночас колишній депутат та керівник Державної екологічної інспекції Єгор Фірсов прогнозує, що на заміну пластиковим пакетам на ринку скоро з'явиться багато альтернатив: багаторазові, біорозкладні, паперові, пакети з опалого листя.

– Магазини отримали чітку заборону від держави на поширення-продаж або надання безоплатно будь-яких пластикових пакетів до 50 мікрометрів та всіх оксорозкладних. Це ті відомі нам усім пакети-маєчки, які зараз скрізь, – зазначає депутатка від «Голосу» Леся Василенко.

– Целофанові пакетики, які розкладаються сотні років, поступово будуть вилучатися із продажу. І запаковувати огірки в овочевому відділі нам доведеться усвідомлено, не набираючи цілий візок прозорих монстрів, – пояснює у Facebook Єгор Фірсов. 

  Можливо, зараз це когось лякає. Але багато країн обрали саме такий шлях. 33 країни світу повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів. Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок, - додає Фірсов.

Ціль нового закону – покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів, йдеться в пояснювальній записці до проєкту.

Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів, – йдеться в документі.  –  При цьому лише 6% цих пакетів віддають на переробку, решту просто викидають.

Автори закону посилаються на досвід ЄС, де відмовляються від пластикових пакетів, стимулюють до переробки та просувають біорозкладні пакети.

– В Україні є потужності для виробництва біорозкладних пакетів, але на них поки що немає попиту. Встановлення заборони на розповсюдження звичайних пластикових пакетів, окрім надзвичайно позитивного впливу на стан довкілля, буде стимулювати попит на виробництво біорозкладних пакетів, що здешевить їх для споживача.

"Шполяночка+" поцікавилася у місцевих екоактивістів, як вони ставляться до таких нововведень.

Очільниця ГО "За розвиток Шполянщини" Ірина Ткаченко вважає, що прийняття цього закону важливе в першу чергу для тих, хто свідомо зробив вибір не користуватися пластиковими пакетами.

"Люди, яких турбує ця проблема, які борються за чисте довкілля, робитимуть усе, аби дотримуватися цих норм. А той, хто сам цього не хоче, звісно, буде шукати всілякі способи, щоб їх обійти", - говорить вона.

При цьому додала: на її думку, прийняття такого закону - це своєрідна демонстрація дотримання європейських і світових норм та турботи про довкілля, однак одне лише прийняття закону - це більш популістичний спосіб.

За словами активістки, від прийняття закону дива чекати не потрібно: каже, у кращому випадку дотримуватися його будуть відсотків 10 шполян. 

Усіх інших треба переконувати, в першу чергу  інформаційно, пояснювати, чому це шкідливо.

"Останні 4-5 років дехто частково хтось про це чув, а хтось  думав, що "було б добре, якби була можливість", "якби хтось за нас щось зробив"... Хто більш-менш підготовлений до цього, той це сприйме. А тих, що живуть із уявленнями "часів динозаврів" і думають, що їхні вчинки абсолютно не впливають на навколишнє середовище, на природу, можна буде "переконувати" швидше через невеличкі покарання у вигляді штрафів", - додала вона.

Нагадаємо, що 24 жовтня 2018 року Європарламент підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.

Підготував Сергій Зубатов