Репетиторство: як здобувають додаткові знання сучасні учні

В умовах пандемії та, як наслідок, зміни вектору навчання, коли особлива увага приділяється індивідуальній підготовці за шкільною програмою, вона все більше лягає на плечі батьків та самих учнів. Адже потрібно засвоювати матеріал, надолужувати пропущене, закріплювати опановані знання, бо саме це є гарантією отримання головного результату – високого балу із ЗНО з подальшим вступом до обраного вишу. Тож все більшої ваги набуває репетиторство. Учні і їхні батьки звертаються по допомогу до приватних викладачів, вишукуючи їх через знайомих, відповідні сайти та сторінки у соціальних мережах. Ця справа не нова в Україні. Репетиторство існує вже тривалий час, проте на сьогодні воно набуло більшої ваги, ніж раніше.

Де шукають приватних вчителів та за якими критеріями вибирають найкращих? Які предмети вивчають найчастіше та скільки складає вартість однієї години занять з професійним репетитором? На ці та інші запитання відповідаємо у матеріалі «Шполяночки+». 

Здається, ще зовсім недавно індивідуальні заняття були лише можливістю дрібного підробітку для викладачів, додатковими годинами навчання для тих, хто відстав від шкільної програми та уникненням проблем для учнів з боку вчителів, які, крім приватних занять, вели уроки в школі. Але з кожним роком репетиторство набирає нових обертів. Збільшується як попит на кваліфікованих викладачів із різних дисциплін, так і кількість кадрів.

За даними фахівців, з 2016 по 2021 рік кількість викладачів, що пропонують свої послуги приватного репетитора на сайті, збільшилася в понад 20 разів.

Сьогодні з репетиторами починають займатися змалку: ранній розвиток, логопед, підготовка до школи тощо. Не припиняються заняття й у початковій школі. Батьки прагнуть кращих знань та оцінок з іноземних мов, читання чи загальних дисциплін. Середня школа (7 –9 класи) потребує досконалого підходу до предметів вузьких спеціальностей: математика, фізика, хімія. У старших класах виникає необхідність якісно підготуватися до ЗНО та вступу до університету. За послугами репетиторів звертаються не тільки школярі, але й дорослі: вивчення іноземної мови, отримання додаткових знань для підвищення на роботі й т.ін.

У цьому випадку український ринок намагається задовольнити збільшення попиту. У минулі роки на статистику впливала особливість системи освіти України: обов'язкові ДПА у 4 та 9 класах, ЗНО — в 11. Сьогодні ситуація змінюється через поширення дистанційної освіти, яка, за словами батьків, не надає належних знань, умінь та навичок. 

Сервіс професійних репетиторів поділився своїм рейтингом п'яти найбільш популярних предметів, які обирають їхні клієнти:

Англійська мова. Займаються не лише діти, але й дорослі, тому відсоток запитів репетиторів саме з цієї дисципліни найвищий — 23,5%.

Математика. Є обов'язковою для складання ДПА у 4 та 9 класах, а також у старшій школі більшість учнів мають проблеми саме із розумінням предмету, тому звертаються до репетиторів у 19,1% випадків.

Українська мова. Обов'язковий предмет для ДПА у початковій та середній школі, а також при вступі до будь-якого вишу України. Відсоток звернень — 7,3%.

Німецька (французька або польська) мова. Найчастіше зацікавлення пов'язане з переїздом до іншої країни або прагненням вступити до іноземного вишу. 5,8% серед усіх запитів.

Хімія, фізика, молодші класи. Посідають п'яте, але не останнє, місце у списку найпопулярніших предметів. Точні науки обирають для вступу до профільних університетів, а молодші класи не завжди встигають за шкільною програмою. Відсоток звернень сягає 2,6–2,9% від загального обсягу.

З огляду на торішню пандемію, карантин та активізації дистанційного способу життя, новий виток розвитку отримали онлайн-ресурси для пошуку репетиторів та навчання. Зрівняння показників у 2020–2021 навчальному році досягається завдяки перевагам, які вже змогла оцінити більшість українських вчителів та учнів/студентів: це можливість використовувати одразу декілька ресурсів та матеріалів під час уроку, комфортні домашні умови, зручний графік занять та можливість адекватного розподілу навантаження, відповіді на запитання в режимі реального часу, запис онлайн-уроку, до я кого можна звернутися будь-коли, спілкування з репетитором тет-а-тет, постійний та надійний контроль з боку викладача.

Серед клієнтів немає жодної панівної професії. Пошуками ідеального репетитора для себе чи для своєї дитини займаються: економісти-фінансисти, медперсонал, архітектори, психологи, юристи, працівники IT, власники бізнесу та інші. Основні критерії вибору викладача — досвід репетитора та вартість занять. 

У більшості клієнтів місячні витрати на додаткові заняття не перевищують 2000 грн. Лише незначна частина з них готова віддати до 3000 грн. (і навіть більше) за уроки репетитора, який відповідає всім вимогам: позитивні відгуки інших учнів, рівень освіти викладача, особисті якості, графік занять.

Оскільки вартість занять складає найбільшу зацікавленість, саме час дізнатися, скільки коштує година гідного приватного викладача в Україні.

Годиновартість учителя сьогодні складається з декількох факторів. Це особисті характеристики викладача: рівень освіти, досвіду, педагогічного стажу. Походження тьютора, мова викладання, тематика заняття. Формат занять: очне чи за допомогою вебресурсів. Рівень навчальної програми за складністю. Мета навчання, частота та інтенсивність отримання знань.

Фахівці визнають найдорожчими заняття з рідковживаних мов (китайська, французька, нідерландська), деяких точних наук (фізика, програмування, шахи, вища математика) та творчих напрямків (уроки вокалу, гра на фортепіано чи гітарі, акторська майстерність). Середня вартість таких занять починається від 200–250 грн. за годину.

Географія, біологія, підготовка до школи, малювання, інші звичні шкільні предмети — знаходяться у діапазоні 150–190 грн. за годину заняття. Онлайн-заняття частіше коштуватимуть дешевше, але це зовсім не відбивається на якості та кількості отриманих знань.

Ринок репетиторів в Україні зараз переживає пік свого становлення. Як буде далі розвиватися ситуація, покаже час, але вже сьогодні зрозуміло, що саме за індивідуальною, приватною освітою — усвідомлене майбутнє.