Законопроект про можливу заборону використання пальмової олії в продуктах харчування викликав неабиякий резонанс одночасно серед виробників сільськогосподарської продукції, виробників продуктів харчування і споживачів. Величезна кількість неоднозначної інформації про пальмову олію, суперечки про її користь і потенційну небезпеку постійно підігрівають ці обговорення. Щоб розібратися, чи дійсно пальмова олія така страшна і як її використання в продуктах харчування впливає на здоров’я людини, редакція звернулася до експерта — начальника відділу якості ПрАТ «Шполянський завод продтоварів» Валентини Василівни СНІГУР.
— Шановна Валентино Василівно, чи правда, що розвинені країни давно відмовилися від ввезення пальмової олії для її харчового використання?
— Насправді все зовсім не так, а це твердження значною мірою є популізмом. У країнах Європи, США та багатьох інших пряму заборону на застосування пальмової олії в промислових масштабах ніхто не вводив. Відмовляються лише від певних фракцій, але не від самої пальмової олії. Це рослинний жир, який постачається на ринки разом із соняшниковою, рапсовою або соєвою оліями. У всіх них є свої плюси та мінуси. Але пальмова олія — унікальна і найефективніша олія в світі. У той час, як один гектар може дати 0,38 т соєвої олії, 0,48 т соняшникової, 0,67 т рапсової, то пальмової можна добути 3,7 т/га.
Олію червоної пальми (Elaeis guineensis) почали добувати передусім для вирішення продовольчих проблем в Західній Африці. Згодом вжиток цього продукту вийшов за межі Африки і її почали експортувати в розвинені країни.
Війна проти «тропічних олій» в США почалася у 1980-ті, коли їх хотіли посунути із ринку і замістити соєвою олією та похідними транс-жирами. Що їм і вдалося. Але у 2015 році Food and Drug Administration (USA) заборонила використання в харчовій промисловості транс-жирів (маргарини) через негативний вплив на здоров’я (транс-жири — це погана кров, інсульти, інфаркти і все інше) і попит на рослинну олію тривалого зберігання зріс.
— Нам, українцям, досить важко сприймати екзотичний продукт, адже ми звикли до більш традиційних жирів, наприклад, смальцю та соняшникової олії. Чи не шкодить «пальма» здоров’ю? Як сприймає і перетравлює її наш організм?
— Пальмова олія за складом близька до свинячого сала (якого ми, українці, точно не лякаємося): у ній понад половина жирів утворені насиченими жирними кислотами, майже 40% — мононенасичені жирні кислоти і 10% — поліненасичені жири. Транс-жирів немає, немає і холестерину! Навпаки, олеїнова і лінолева кислоти, яких в цій олії досить чимало, необхідні для зниження рівня шкідливого холестерину в крові. Це дозволяє запобігти різним захворюванням серця і судин, тромбозу, атеросклерозу, інфаркту міокарда, інсульту тощо. «Пальма» благотворно впливає на клітини організму, захищає їх від окислення і згубного впливу токсинів, запобігаючи тим самим процеси передчасного старіння. Наразі активно досліджують антиоксидантні та протипухлинні властивості пальмової олії (так звані нутріцептики — продукти, що можуть лікувати).
Найпоширеніший міф щодо пальмової олії — її більш висока, ніж у решти олій, температура плавлення. Нібито організм не може її перетравити. Проте, це — неправда. Вчені всього світу довели, що пальмова олія перетравлюється не гірше жирів тваринного походження.
— Тож можна вживати продукти, у складі яких є частка пальмової олії без остраху?
— Боятися немає ніякого сенсу. Більше того, пальмові жири дозволені всіма авторитетними регулюючими органами та використовуються в дитячому харчуванні провідними виробниками світу, як додаток насичених жирів (жири грудного молока — на четвертину це пальмітинова кислота і пальмове масло — її джерело).
Також, з огляду на високий вміст каротиноїдів та актиоксидантів, її називають однією із найкращих олій для приготування їжі (мають на увазі нерафіновану). Нерафінована пальмова олія має високу температуру димлення (smoking point) — 235 градусів за Цельсієм, і тому підходить для глибокого смаження (фрітюра) та тушення.
— Існує думка, що пальмову олію використовують у виробництві через її досить низьку ціну порівняно з соняшниковою?
— Ціна в Україні на пальмові олії зрівнялись з соняшниковою, а на деякі види — вища, тому міф про «дешеву пальму» — це маніпуляція. Використання пальмових жирів — єдина можливість зробити деякі продукти, які потребують твердих жирів, без шкідливого маргарину.
— У травні цього року Верховна Рада України прийняла у першому читанні проект Закону щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів. Яка Ваша думка з приводу цієї події?
— Заборона пальмової олії призведе до того, що всі кондитерські заводи будуть змушені перейти на ріпак, сою чи соняшник у гідрогенізованому вигляді. Фактично для них буде заборонений експорт, який вимагає відсутності у продукті транс-жирів. Виробництво на гідрогенізованій соняшниковій олії передбачатиме в рецептурі транс-жири, які заборонені, або мінімізовані у більшості країн світу. Ми отримаємо збільшення роздрібних цін на продукти харчування (молочного та кондитерського напрямку), втрату експорту, зростання інфляції та найголовніше — прилавки наших магазинів заповнять дешеві продукти з Європи й Азії, до складу яких входить ця ж пальмова олія. Тож, на мою думку, депутатам перед прийняттям остаточного рішення необхідно детально проаналізувати і вивчити питання доцільності заборони, а не дослухатися до деяких депутатів-популістів, які лобіюють свої чи галузеві інтереси в масштабах країни. Світ рухається в іншому напрямку, в цивілізацію, у знання, у науку, виваженість.
Розмовляла Світлана КУДЕЛЬСЬКА