Кожен день перебування у відпустці по вагітності та пологах є оплачуваним. Зазвичай декретна відпустка триває 126 календарних днів, кожен з яких фінансується у розрахунку 100% середнього доходу працівниці.
Попри виклики минулого року, розмір такої допомоги продовжував зростати. Середньоденна сума виплат від Фонду соціального страхування України для вагітних українок збільшилась на 15,6%: з 335,8 грн у 2021 році до 387,74 гривні у 2022-му.
Середній розмір допомоги за всю декретну відпустку склав 45,5 тисячі гривень за підсумками минулого року — це на 5 тисяч більше, ніж у 2021-му. А в грудні 2022 року середня сума декретної допомоги зросла вже до 48,6 тисячі гривень.
Загалом українки отримали близько 5 мільярдів гривень декретних допомог у минулому році — Фонд соціального страхування України продовжував фінансувати допомоги навіть для працівниць, які виїхали за кордон або з якими призупинили трудовий договір на час воєнного стану.
Допомога за день лікарняного зросла на 71 гривню за два роки
Допомога за час лікування компенсує працівникам втрачений заробіток та дозволяє зосередитись на одужанні. Навіть в умовах пандемії, а потім повномасштабного вторгнення виплати від Фонду соціального страхування України продовжували зростати.
Так, за останні два роки допомога по тимчасовій непрацездатності зросла на 70,7 гривні – у грудні 2020 року ФССУ виплачував українцям в середньому 368,4 грн за день лікарняного, тоді як в грудні 2022 року середньоденна допомога склала вже 439,1 гривні.
Нагадаємо, з 01 січня фінансування допомог за лікарняними здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до змін, внесених Законом України від 21.09.2022 № 2620.
Також до ПФУ на фінансування було передано реєстри заяв-розрахунків за лікарняними, які ФССУ прийняв, однак не встиг профінансувати на 01.01.2023 у зв’язку із завершенням бюджетного року.
Капіталізація платежів по зобов’язанням перед потерпілими на виробництві здійснюється до Пенсійного фонду
До уваги арбітражних керуючих та осіб, що здійснюють ліквідацію підприємств!
Підприємства у процесі ліквідації мають сплачувати капіталізовані платежі, що виникли з їх зобов’язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю працівників, до Пенсійного фонду України.
Відповідні зміни внесено постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2023 року № 95 у зв’язку із припиненням Фонду соціального страхування України.
Ознайомитись з документом: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/95-2023-%D0%BF
Як і раніше, капіталізація платежів розраховується відповідно до порядку, затвердженому постановою КМУ від 04 грудня 2019 року № 986, із врахуванням внесених змін – зокрема, відтепер при обчисленні не враховуються витрати на санаторно-курортне лікування та забезпечення потерпілих автомобілями.
Довідково. У разі ліквідації підприємства, чиї працівники отримали травми внаслідок виробничого нещасного випадку або набули професійне захворювання, до роботодавця висуваються кредиторські вимоги. Такі грошові зобов’язання підприємств покликані забезпечити здійснення страхових виплат для їхніх працівників, які повністю або частково втратили працездатність на роботі, або для їх сімей у разі смерті потерпілих. Сума капіталізованих платежів розраховується, виходячи з заробітної плати потерпілого, відсотку втрати працездатності та необхідних виплат.
43 українці загинули на роботі внаслідок сп’яніння
Робота в стані сп’яніння є частою причиною травм – навіть невеликий вміст алкоголю в крові, який не має явних зовнішніх ознак, зменшує швидкість реакцій, знижує уважність та прискорює стомлюваність.
У минулому році Фонд соціального страхування України зафіксував 92 випадки травмування працівників на робочому місці внаслідок алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння. З них майже половина, 43 людини, загинули.
Наголошуємо, працівникам у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння заборонено перебувати на виробничих об’єктах. Такі працівники мають бути відсторонені від виконання робіт відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства або колективного договору.
Окремо нагадаємо, що лікарняні не підлягають оплаті, якщо внаслідок сп’яніння чи пов’язаних з ним дій настала невиробнича травма або загальна хвороба.