Сезонна алергія на амброзію: як уникнути та як лікувати

Якщо симптоми алергії дають про себе знати, або ж посилюються з року в рік наприкінці літа або на початку осені, ймовірно, у вас алергія на амброзію. Це найбільш поширений бур’ян, який спричиняє симптоми полінозу або сезонної алергії. За статистикою, одна людина з п’яти має таку алергію.

Кілька цікавих фактів про алергію на амброзію:

• Люди, які мають алергію на амброзію, реагують на її пилок. У сезон амброзії одна рослина може випустити в повітря до 1 млрд зерен.

• Алергія на амброзію проявляється у вигляді закладеності носа, нежитю, чхання, свербіння в очах, симптомів бронхіальної астми.

• Концентрація пилку вища у спеку, а значить, і симптоми алергії будуть посилюватися.

• Сезон цвітіння амброзії зазвичай починається наприкінці липня і закінчується в середині жовтня, а то й довше.

• Вітер розносить пилок цієї рослини на сотні кілометрів.

Синдром оральної алергії

Іноді у людей із алергією на пилок амброзії при вживанні сирих фруктів, овочів або горіхів з’являється свербіж у роті, в горлі, набряк губ, рота, язика або горла. Це може бути ознакою синдрому оральної алергії – коли білки в цих сирих продуктах досить схожі на пилок, що спричиняє симптоми алергії. Очищення від шкірки, варіння або консервація фруктів або овочів можуть запобігти симптомам у людей із синдромом оральної алергії.

Продукти, які найчастіше спричиняють симптоми оральної алергії: банани; диня й кавун; мед; насіння соняшника та соняшникова олія; ромашковий чай та інші фітопрепарати; настоянки і вермути,

Як уберегтися від пилку амброзії?

Повністю уникнути контакту з пилком амброзії неможливо. Але можна обмежити контакт із нею і мінімізувати прояви алергії.

Під час сезону цвітіння амброзії:

• Відстежуйте кількість пилку. Перевіряйте рівень пилку в повітрі в вашому регіоні на спеціальних сайтах або порталах. У період підвищеної концентрації пилку в повітрі залишайтеся вдома або за можливості уникайте прогулянок на свіжому повітрі, особливо парками та садами.

• Тримайте вікна в будинку і машині закритими. Використання кондиціонера з HEPA-фільтром допоможе знизити концентрацію пилку в повітрі.

• Після прогулянок на вулиці переодягніться і вимийте руки та обличчя. Пилок амброзії осідає на вашому одязі й шкірі і може спричинити симптоми алергії навіть вдома.

• Остерігайтеся вживання деяких харчових продуктів рослинного походження. Ці продукти можуть викликати симптоми алергії через вміст на своїй поверхні як безпосередньо пилку амброзії, так і перехресної алергії.

• Не просушуйте білизну на відкритому повітрі, а користуйтеся сушаркою. На ній осідає чимало пилку амброзії.

Як дізнатися – на пилок якої рослини реагуєте саме ви?

Якщо ви страждаєте від симптомів сезонної алергії наприкінці літа або восени, проконсультуйтеся з алергологом про можливу алергію на амброзію або інші бур’яни. Лікар-алерголог може підтвердити діагноз за допомогою шкірного тесту. При цьому наноситься крапля стандартизованого алергену амброзії на передпліччя, робиться невеликий прокол, і через 15 хвилин можна побачити, чи є якась реакція (почервоніння або пухир).

Сучасні методи діагностики алергії також не обходяться без визначення алергії на амброзію на молекулярному рівні. По аналізу крові на алергени можна отримати детальну картину сенсибілізації людини не просто до рослини, а й до її білків. Такий метод дозволяє більш точно підібрати лікування алергії та спрогнозувати можливі алергічні реакції на рослинні продукти харчування.

Чи можна вилікувати алергію на амброзію?

Прості правила здорового способу життя, звичайно, можуть зменшити симптоми алергії на амброзію, але не допоможуть позбутися її назавжди.

Алергію на амброзію можна лікувати антигістамінами й іншими протиалергічними препаратами. Але доцільність застосування того чи іншого засобу може порекомендувати вам лише лікар-алерголог. Тож не зволікайте з візитом до фахівця для консультації.