Щоб азарт не затьмарював розум: на Шполянщині відкрився сезон полювання на пернатих

З 7 серпня мисливці Черкащини заполонили ставки та очерети і розчохлили рушниці, полюючи на пернату дичину у зв'язку з відкриттям на неї сезону полювання, який триватиме до 26 грудня цього року. Слід зазначити, що для любителів вцілити у дику птицю визначено відповідні дні тижня – середа, субота і неділя. Наразі в області функціонує 55 мисливських господарств, з яких лише чотири підпорядковані Черкаському обласному управлінню лісового та мисливського господарства, інші – господарства системи Українського товариства мисливців та рибалок та інших користувачів. Офіційно в Черкаському обласному управлінні зареєстровано понад 30 тисяч мисливців.

За інформацією завідувача сектору мисливського господарства Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимира Рибалки, мисливствознавці, єгерська служба та працівники державної лісової охорони лісгоспів цими вихідними працювали в посиленому режимі для виявлення порушників правил полювання – були створені додаткові рейдові групи, які, поряд з рейдуванням, проводили роз’яснювальну роботу серед мисливців та нагадували правила полювання.

Та вже за кілька днів від початку відкриття сезону було виявлено порушників законодавчих вимог – складено кілька десятків протоколів на порушників правил полювання на загальну суму штрафів майже 6 тис. грн. 

– Лише за один день 7 серпня рейдовими групами перевірено 135 транспортних засобів на воді, екоінспекторами Черкаського Управління Держекоінспекції Центрального округу складено 11 протоколів за порушення правил полювання та 7 протоколів складено поліцейськими водного патруля РО ВО Управління патрульної поліції в Черкаській області за керування суднами в стані алкогольного сп’яніння. Загалом за суботу і неділю складено 36 протоколів, – зазначив начальник управління державного екологічного нагляду (контролю) у Черкаській області Олександр Позняков.

Він розповідає, що основні порушення – це добування дичини понад встановлених лімітів, відсутність відстрільних карток, відсутність відміток в контрольних картках обліку добутої дичини, полювання з мисливськими собаками без відповідного паспорту на них. Найчастіші порушення, які фіксувались – це полювання в межах населених пунктів, перебування в мисливських угіддях без документів на право полювання, які мисливець повинен мати при собі.

Натомість Шполянщина на цьому фоні ще не позначилась виявленням жодного порушення. Голова місцевої організації Українського товариства мисливців та рибалок Олег Слободяник каже, що зазвичай шполянські мисливці дотримуються чинного законодавства тож під час перевірок все було в межах  його вимог. Ще напередодні відкриття сезону було видано наказ Шполянського УТМР «Про проведення полювання на пернату дичину в угіддях Шполянської РГО УТМР в сезон полювання 2021 року» від 26 липня. В ньому чітко прописано обмеження та часові рамки для полювання на різних птахів.

– Наприклад, на перепела встановлено часові рамки – з 18:00 години 7 серпня до 3 листопада 2021 року, на фазана – з 7:00 години 2 жовтня до 3 листопада 2021 року при наявності разових денних карток (затверджених наказом Шполянської РГО УТМР) та з мисливськими собаками належних порід із оформленими на них паспортами, - розповідає головний мисливець Шполянщини.

Наказом також встановлено кількісні норми для полювання на дичину. Зокрема одним мисливцем за день полювання вона не повинна перевищувати: качок – 5 шт; куликів –10 шт; лисок – 6 шт; голубів – 10 шт; перепілок – 15 шт; фазанів – 3 шт.

– Також наказом визначено заборони, які обмежують мисливців та мають за мету припинення безконтрольного відстрілу птахів, які можуть призвести до порушення екологічного і природного балансу, знищення і неможливості відтворення поголів'я птиці, – каже Олег Слободяник.

Так, заборонено полювати на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, на відтворювальних ділянках, які визначені рішенням Ради Шполянської районної громадської організації УТМР передбачено визначити відтворювальну ділянку включаючи водо-болотні, польові та лісові масиви, на якій заборонено полювання, і яка знаходиться в межах території загальною площею 20 тис. га, а саме: від урочища «Довжик» по дорозі Мокра Калигірка та Верхня Дар'ївка (ліва сторона) до с. Скотареве. Від с. Скотареве (ліва сторона) до с. Товмач. Від с. Товмач (ліва сторона) до перехрестя с. Водяне - с. Лип'янка, через перехрестя (ліва сторона) до с. Лип'янка. Від с. Лип'янка (ліва сторона) до населеного пункту Межигірка. Від н.п. Межигірка по дорозі Шпола - Новомиргород (ліва сторона) через н.п. Митниця - с. Кримки до урочища «Довжик», поворот на дорогу до с. Мокра Калигірка.

Крім того, заборонено полювати у межах населених пунктів (сіл, селищ, міст); в угіддях, не зазначених у дозволі; на відстані ближче ніж 200 метрів від будівель, населеного пункту та окремо розташованих будівель, де можливе перебування людей; в лісових масивах.

На порушників законодавства чекають штрафні санкції. Зокрема за полювання без належного на те дозволу, в заборонених місцях, у заборонений час, забороненими знаряддями або способами, на заборонених для добування тварин, допускання собак у мисливські угіддя без нагляду, полювання з порушенням установленого для певної території (регіону, мисливського господарства, обходу тощо), порядку здійснення полювання, яке не мало наслідком добування, знищення або поранення тварин, а також транспортування або перенесення добутих тварин чи їх частин без відмітки цього факту в контрольній картці обліку добутої дичини і порушень правил полювання та в дозволі на їх добування – передбачена відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від 102 до 1020 гривень, а також попередження або накладення штрафу на посадових осіб від 510 до 1530 гривень згідно статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Повторне порушення правил полювання тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1020 до 2040 гривень з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об’єктів тваринного світу чи без такої або позбавлення права полювання на строк до трьох років з конфіскацією рушниць та інших знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об’єктів тваринного світу чи без такої і на посадових осіб – від 1530 до 2550 гривень з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих об’єктів тваринного світу чи без такої.

Крім того, відповідно до затверджених такс Держекоінспекцією обчислюється розмір відшкодування порушником збитків, завданих внаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України). За кожну незаконно впольовану особину птиці доведеться сплатити штрафи.

Олег Слободяник акцентував увагу, що, відповідно до статті 14 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», кожен мисливець зобов’язаний мати при собі посвідчення мисливця, щорічну контрольну картку обліку добутої дичини і порушень правил полювання, відстрільну картку, дозвіл на право користування вогнепальною мисливською зброєю. У разі використання під час полювання собак мисливських порід чи інших ловчих звірів і птахів, на них потрібно мати відповідний паспорт. Зазначені документи мисливець зобов'язаний мати під час здійснення полювання, транспортування або перенесення продукції полювання і пред'являти їх на вимогу осіб, уповноважених здійснювати контроль у галузі мисливського господарства та полювання.

– Головне, щоб азарт не затьмарював розум. І поменше алкоголю під час полювання, – підкреслив голова Шполянського УТМР.

Підготував Сергій Зубатов