Щоб гладіолуси зацвіли й наступного року

Восени нас очікує масштабна відповідальна робота - викопування гладіолусів. Це досить трудомісткий процес, особливо за наявності великої колекції з безлічі сортів. Тому підготуватися до цього потрібно заздалегідь, щоб день був вільний від інших робіт.                 

Дату, з якої можна приступити до цієї роботи, визначають з урахуванням строків визрівання бульбоцибулин після цвітіння. Осінні заморозки гладіолусам не страшні, бульбоцибулини не ушкоджуються, але листя після цього гірше синтезує живильні речовини, і з викопуванням доведеться поквапитися.

Гладіолусам потрібно 40—45 днів після цвітіння, щоб бульбоцибулина набралася сил для майбутнього року. Це означає, що після зрізання суцвіть гладіолуси приблизно такий строк мають залишатися на грядці й накопичувати живильні речовини. Якщо цими строками зневажити і викопати більбоцибулини раніше, то, швидше за все, наступного року вони навіть не зійдуть. Наприклад, можна 1 вересня зрізати всі квіти, що залишилися, і стрілки, а після 10 жовтня приступати до збирання. Залежно від кліматичних умов ці строки можна зміщати, але 40 днів для визрівання бульбоцибулини - це закон, який квіткарю краще не порушувати! Молоді неквітучі бульбоцибулини викопують після інших, щоб дати їм більше часу для росту.

Досвідчені колекціонери гладіолусів радять у першу чергу збирати темнозабарвлені (вишнево-червоні, фіолетові) і лавандово-блакитні сорти, тому що вони раніше втрачають природний імунітет до грибкових захворювань. Крім того, рекомендують спочатку викопувати ранні сорти і середні, а потім пізні, для яких 40 днів на визрівання - це мінімум, бажано дати їм 50 днів.

Збирають гладіолуси в суху погоду, акуратно підкопуючи лопатою. Обтрусивши землю, стебла зрізують секатором або гострими ножицями, залишаючи біля бульбоцибулини пеньок не більше 1—2 см. Стару бульбоцибулину видаляють разом з корінням, вибираючи кращі дитинки. У бульбоцибулин, вирощених з дитинок, тільки укорочують корені, які потрібно буде повністю видалити вже перед посадкою. Після цього посадковий матеріал ретельно вимивають або просто в розчині марганцівки, або в розчині одного з фунгіцидів.

Від лусок бульбоцибулини не очищають, розкладають їх на просушку в коробки по сортах і поміщають у дуже тепле місце (25—30°C, але не нижче 20°C) на перші два тижні. Потім їх досушують ще близько 1 місяця при температурі 20—22°C. Після повної просушки бульбоцибулини розкладають для зберігання в полотняні мішечки або коробки, підписуючи назви сортів, і поміщають на зберігання у прохолодне сухе місце (оптимально 5—10°C). Це може бути сухий льох, де немає гризунів, нижня полиця холодильника, підсобне нежиле приміщення і т.п. Щомісяця рекомендується оглядати бульбоцибулини, щоб вчасно виявити захворілі. Якщо вони відволожилися і стали покриватися цвіллю, їх розкладають на досушування в теплому місці на кілька днів, після чого знову поміщають у сховище.