Щоб вдало по осені курчат порахувати

Весна принесла на своїх життєдайних крилах не лише благодать від розквіту природи. Значно побільшало роботи на городі, у дворі, у полі. Особливо збільшилося клопотів у справних господарів, які прагнуть за літо виростити живність та заготовити смачного домашнього м’яса для родинного вжитку. Отже, і для лікарів ветеринарної медицини настала гаряча пора. Для того, щоб успішно порахувати по осені домашню живність, потрібно обов’язково провести ряд ветеринарно-санітарних заходів. Без порад лікаря-фахівця тут не обійтися.

Про основні умови успішного вирощування сільськогосподарських тварин в домашніх умовах йшлося у розмові кореспондента газети «Шполяночка+» з приватним лікарем ветеринарної медицини Валерієм ЛУК’ЯНЕНКОМ у приміщенні його власної клініки та аптечного пункту, що знаходиться навпроти міського автовокзалу.

- Для отримання високих приростів живої ваги ВРХ, свиней, птиці насамперед потрібно створити комфортні умови утримання тварин: температурний режим, світло, вологість, провітрювання приміщення, — розповідає пан Валерій. — Не менш важливим заходом профілактики більшості хвороб тварин та птиці є дезінфекція приміщень, загород, кліток. Для цього використовують препарати «Екоцид», «Бровадез», «Кристал-900» та інші.

Якщо я вперше вирішила вирощувати живність, де краще купувати молодняк?

— Я б радив закуповувати молодняк у господарствах та підприємців, які вже роками займаються його відтворенням та реалізацією. У будь-якому разі після придбання необхідно провести обов’язкові профілактичні обробки: для свиней — від енто- та ендопаразитів, для птиці — від вірусно-бактеріальних уражень. При цьому ефективно допоможуть такі препарати свиням — «Івермектін», «Альбендазол», «Левамізол», птицю потрібно випоювати, застосовуючи «Байтріл», «Ендофлоксацин», «Нутріл», «Чиктонік», «Байкокс», «Солікокс», «Толкокс».

— Чим потрібно вигодовувати тварин, щоб мати значний приріст ваги?
— Для добрих приростів живої ваги використовуйте збалансовані, якісні, повноцінні комбікорми та замінники цільного молока. При дотриманні цих вимог ви матимете повний кошик здобутої продукції — молока, м’яса, сала, яєць та добре здоров’я.

— У нинішніх економічних умовах люди розуміють, що домашнє господарство зможе хоча б якось допомогти прогодувати родину. Але наскільки затратним є його утримання, зважаючи на ціни ветеринарних препаратів?
— Якщо говорити про ціни, то загалом вони є досить прийнятними — при першій обробці поросяти на 10 кг живої ваги потрібно витратити на препарати 4—5 грн., для 50 голів курчат — 22—25 грн. Дезрозчин на 10 л води обійдеться у 10 грн., залежно від площі обробітку він коштуватиме з розрахунку — 2—3 л на 1 м2. Комбікорми, звичайно, коштують дорожче: стандартні з них — близько 12 грн. за 1 кг, середні — до 14 грн., кращі — близько 16 грн.

Валерій Лук’яненко має досвід не лише лікаря-спеціаліста ветмедицини, а й успішного господаря, який не одне десятиліття вирощує домашню живність, а весняна кількість молодняку зрівнюється завжди з осіннім дорослим поголів’ям. Тому всім, хто бажає отримати детальніші поради, можна безпосередньо звертатися до його клінікоаптечного пункту.

Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).
НА ЗНІМКУ: лікар ветеринарної медицини Валерій ЛУК’ЯНЕНКО.