Шкіра - найбільший орган людини, водночас найвразливіший перед патологічними процесами. Тому часто саме дерма сигналізує про порушення в роботі організму. Спеціалісти зазначають, що зараз спостерігається "молодшання" хвороб шкіри. Однією з причин такої тенденції стало повномасштабне вторгнення. Які ж види шкірних захворювань найбільш поширені, з чим звертаються шполяни і як правильно доглядати за дермою, спеціально для "Шполяночки+" розповіла місцева лікарка-дерматолог Вікторія Маєтна.
— Розкажіть чому Ви вирішили стати лікарем?
— На мою думку, в усіх лікарів у дитинстві був період, коли ти бігаєш з подорожником і впевнений, що всім допоможеш та вилікуєш. Взагалі це була моя дитяча мрія, яку я згодом і реалізувала. Маленька Вікторія таки досягла своєї мети. Коли почалися питання серед однокласників про вступ до вищих навчальних закладів, то в мене роздумів щодо спеціальності не було.
— Де навчалися і як обрали саме дерматологію? Знали відразу у якій галузі медицини працюватимете?
— Навчалась я в медичному університеті імені Богомольця, у місті Києві. До речі, не думала спочатку бути дерматологом, адже для мене ця спеціалізація здавалася дуже важкою. А справа в тому, що тут не все залежить від лікаря. Є ще дуже багато супутніх патологій. Але все-таки я вирішила для себе, що не може бути нічого неможливого. І часто, саме тяжкий шлях є правильним у твоєму житті. Тому я не шкодую, що плідно вчилася і вивчала саме цю галузь, адже зараз розумію, що це моє покликання. Я пройшла чимало курсів: дитяча дерматологія, трихоскопія волосс та дерматоскопія новоутворень. А ще я членом дерматологічної гвардії.
— Як давно вже працюєте за фахом?
— Якщо враховувати інтернатуру, то дерматології я присвятила майже 10 років свого життя.
— Які найпоширеніші захворювання шкіри? Чи можуть вони свідчити про якісь більші проблеми в організмі?
— На сьогодні дуже багато алергічних проявів, атипічного дерматиту. Багато псоріазу, грибкових захворювань. Скажу навіть більше, зараз поширені захворювання, які молодшають: раніше ніхто не говорив про псоріаз у дітей, а зараз це поширене явище. Також дуже поширеним став демодекоз і це дуже спірне питання, бо ми деколи сперечаємося з косметологами. Бо вони зазначають "його не існує", а я завжди починаю дискутувати, адже коли приходить дитина (в нормі, він є на шкірі в усіх) з масивним лущенням, то це доводить протележне - він існує і вражає. До слова, коли почалася війна, то пацієнтів з цією проблемою збільшилося. Військових, у тому числі.
— Чи можуть вони свідчити про якісь більші проблеми в організмі?
— Звичайно, я завжди повторюю, що шкіра дає наслідок, а ми маємо шукати "вогнище".
— Чим загрожує «затягнутий» похід до дерматолога?
— Скажу так: банально, але істина - самолікування шкодить здоров'ю. І чим пізніше пацієнт звенеться за фаховою консультацією, тим довшим і складнішим може бути лікування.
— Щодо обладнання. З чим працюєте та, можливо, розкажіть про новинки.
— Онкологічні захворювання шкіри на сьогодні займають третє місце. Тому я пройшла у 2018 році курси по дерматоскопії, купила за власні кошти. І пацієнтів, які приходять, ми оглядаємо кожну родимку. Варто зазначити, що ми оглядаємо повністю всі родимки, а не лише одну, яка не подобається людині. Бо не завжди вони можуть бути злоякісними, і навпаки: та, яка сидить собі тихенько і навіть не викликає підозр робить свою роботу.
— Топ найчастіших звернень за останній рік. З чим найбільше приходять?
— Це атопічний псоріаз, дерматофітії, герпес, демотикоз. І звичайно, не забуваємо про алергічні реакції, дематити.
— Розкажіть, чому так важливо, аби домашній догляд за шкірою був різний залежно від пори року?
— Догляд за шкірою має бути різним залежно від пори року і типу шкіри. Влітку це мають бути зволожуючі креми, які у своєму складі мають воду, рослинні екстракти; осінь-зима - текстильні текстури, які містяь натуральні олії. Не забуваємо і про тип шкіри, бо неодноразово були звернення, коли косметологи назначать препарати і кажуть, що це зволожуючий крем, а пацієнти скаржаться, що текстура "скатується". Це говорить про те, що крем неправильно підібраний по типу шкіри.
— Як змінилася дерматологія за час Вашої практики?
— Змінилася дуже і я дуже цим задоволена. Галузь розвивається, йде вперед. Наприклад, ми вже відійшли від якихось радянських методів лікування. Коли раніше вітряна віспа лікувалася зеленкою, зараз це заборонено. Колись навіть лікували акне пивними дріжжями, левоміцитиновим спиртом, силіциловим. Ми зараз не робимо такі "болтушки". Ніхто раніше не говорив про ретиноїди, які зараз дуже поширені у лікуванні акне. Зараз широко використовується фототерапія, входять до нас і методи з Європи. Можемо говорити про адалімумаб (це один із імунобілогічних препаратів, які працюють при важких формах атопічного дератиту, псоріазу. Просто, не всі можуть собі озволити це фінансово, а взагалі це починає набирати оберів і у нашій медицині.
— Є кілька міфів щодо догляду за шкірою. Можливо, спростуємо кілька з них? Ранковий і вечірній догляд не важливий і однаковий?
— Якщо ми говорим про шкіру, то перший етап - це очищення, другий - тонізація і третій - живлення чи зволоження. Якщо мова йде про акне, то зранку це завжди азелоїнова кислота, а звечора використовуємо в етапі догляду за шкірою - едапалін, який більш концентрований, важкуватий (використовується тільки ввечері!). Взагалі будь-які важкі препарати, навіть від пігментації, варто використовувати тільки ввечері і в осінні періоди.
— Сонце — головний ворог шкіри. Міф чи правда? Чому?
— Сонце дійсно допомагає нашому оганізму виробляти вітамін Д, проте, щоб його отримати не зовсім потрібно довго перебувати на сонці. Тим паче, доводити себе до опіку. У такому разі, воно не тільки пошкоджує шкіру, але й пошкоджує волосся. Ультрафіолет пригнічує поділ клітин і волосся починає гірше рости. А взагалі кожна людина має взяти собі за звичку користуватися СПФ. Я завжди за те, що СПФ 50+ та вище. Ми маємо пам'ятати про те, що навіть спрей від сонця і різні препарати такого типу мають свій термін. Якщо людина наносить СПФ на обличчя, то через 3-4 години його необхідно поновлювати. А тим людям, у кого багато родиок, я б рекомендувала окрім СПФ виходити на сонце у натуральному одязі і по можливості уникати сонячних променів.