Цього процесу не уникнути — такими є нинішні реалії життя громад в Україні. Для утримання мережі освітянських закладів на Шполянщині у бюджеті-2015 не вистачає біля 13 млн. грн. І виходячи з цього вже сьогодні потрібно підготувати раціональний і обґрунтований план оптимізації сільських шкіл. Саме сільських, тому що вони на даний час переважно не мають потрібного кількісного наповнення дітьми, в результаті чого вартість утримання одного учня міської школи є втричі дешевшою за вартість одного учня сільської школи.
Щоб підготувати ефективний план оптимізації освітянської мережі району, голова райдержадміністрації Володимир Потапенко проводить на даний час виїзди в села, де зустрічається з місцевими громадами, трудовими колективами шкіл та працівниками сільвиконкомів. З одного боку пан голова детально вивчає реальну ситуацію в кожному селі, з іншого — намагається зосередити зусилля громади над пошуком ресурсів для покриття наявних «дірок».
Так, перебуваючи нещодавно у Лип’янці, він зустрівся з громадою в приміщенні школи, яка увійшла до числа 11 шкіл району, котрі потрібно реорганізувати до початку нового навчального року, а саме — відмінити тут старшу школу і перевести 10—11 класи до Водянського НВК. Взагалі, як наголосив начальник фінансового управління райдержадміністрації Володимир Пустовіт, про повне закриття шкіл не йдеться. Потрібно лише визначитися скільки буде в районі середніх шкіл, до яких забезпечуватиметься підвіз учнів старших класів з навколишніх громад. До того ж, у Лип’янці, наприклад, так однозначно питання сьогодні не постає. Адже, щоб утримувати тут в наступному навчальному році старшу школу, необхідні кошти у сумі 174 тис. грн. Зібрати їх можуть в рамках соціального партнерства орендарі наявних на території сільради земель, а їх в Лип’янці налічується біля десятка. Поки ще є трохи часу, лип’яни можуть порадитися й вирішити, чи варто вберігати старшу школу для двох десятків дітей, чи, можливо кошти, надані орендарями направити на оптимізацію опалювальної системи та встановлення склопакетів у приміщенні школи.
Слово — за громадою. І такі ж пропозиції отримали й інші села. Часу — до серпня нинішнього року, коли стане відомо, наскільки вистачає коштів на рахунку відділу освіти на утримання шкіл району. Якщо таки більшість їх доведеться реорганізувати, то увага зосередиться на утриманні відпо-відного транспорту для перевезення учнів. Та й питання якості доріг не зніматиметься з числа актуальних. А для лип’ян сьогодні найактуальнішим є проблема з нестачею робочих місць, про що вони поділилися з очільником району. На думку Володимира Миколайовича, в нинішніх реаліях на територіях, де немає бюджетоформуючих підприємств, основним джерелом для роботи є обробіток землі.
Після зборів жителів села Лип’янка Володимир Потапенко зустрівся окремо з орендарями земель та сільвиконкому, з якими детально проаналізував ситуацію з наповненням місцевого бюджету. З цього аналізу стало зрозуміло, що для розширення ресурсу надходжень існує чимало варіантів: внесення змін до договорів оренди щодо збільшення відсотків від грошової оцінки землі під час сплати орендної плати, укладення договорів там, де вже фактично землі використовуються, пошук потенційних орендарів на незадіяні площі тощо. Варто зазначити, що допомагати школі орендарі не відмовляються, але потрібно визначити спочатку обсяг робіт, котрих вона потребує, скласти відповідний кошторис та визначити алгоритм внесення часток у фінансування кожним з них.
Наталія СТОРЧАК (фото автора).