Шок від Е-декларативного стриптизу

ЯК ЖИВУТЬ МОЖНОВЛАДЦІ

Найбільш актуальною темою цього тижня стало обговорення на всіх рівнях суспільства результатів оприлюднення статків через електронні декларації державних чиновників та народних обранців. Ще декілька місяців тому багато хто не вірив, що цей процес можливий у нашій країні, дискусії переважно мали песимістичне забарвлення. Аж ні. Нікуди не поділися, система запрацювала, довелося показувати: що там у кишенях?

До 1 листопада засвітили все «нажите непосильним трудом» держслужбовці категорій А і Б — вищі державні мужі, керівники органів влади, структурних підрозділів. До 1 січня покажуть, скільки добра надбали, інші категорії — спеціалісти, депутати місцевих рад.

Завітавши днями у справах до райдержадміністрації, я відмітила особливий стан керівників відділів і управлінь. «Ключі», коди, заповнення даних у програмі, помилки — не до спілкування з журналістами. Декларативний бум заполонив увесь робочий час місцевих чиновників. Якою б складною не була сама система заповнення Е-декларацій з усіма її колізіями, все ж управлінці, щодня працюючи з комп’ютером та Інтернетом, спроможні освоїти механізм системи. А от цікаво, як справлятимуться із завданням прості депутати сільських рад, більшість із яких може й комп’ютера не мають, не те що Інтернету. Ось де, напевно, шукатимуть корупціонерів!

Може й цікаво комусь буде поглянути на далеко не багатих працівників органів влади Шполянщини, за винятком, можливо, декількох. Так, голова Шполянської райдержадміністрації Володимир Потапенко вказав у своїй Е-декларації, що має одну земельну ділянку площею 31100 м2 у Ярославці та 44527 грн. зарплати в райдержадміністрації, 1594 грн. — у ТОВ «Агрофірма «Ангус», 5631 грн. — у СТОВ «Лан» та 8081 грн. на банківському рахунку. Решта майна та доходів зареєстровано на його дружину: два автомобілі марки Toyota 2008 та 2012 років випуску, будинок площею 176,3 м2, 5 земельних ділянок, одна з яких у Черкаському районі, квартира у Черкасах, корпоративні права на підприємства СТОВ «Лан», ТОВ «Агрофірма «Ангус» та ТОВ «Шпола птиця», 70306 грн. заробітної плати, 47528 грн. від нарахованих процентів, 6368 грн. пенсії та 539153 грн. на банківському рахунку.

Голова Шполянської районної ради Олександр Кузуб задекларував автомобіль марки Mitsubishi 1993 року випуску, гараж, земельну ділянку площею 24500 м2, заробітну плату на посаді голови райради (листопад-грудень 2015 року) 14333 грн., у ТОВ «ЛНЗ» — 15005 грн., дохід від зайняття приватним підприємництвом (до обрання головою районної ради) — 15699691 грн., від надання майна в оренду — 4197 грн., готівку в сумі 12950000 грн. На дружині зареєстрована квартира площею 54,5 м2, три земельні ділянки — 30 м2, 24500 м2 та 36423м2, автомобіль марки Hyundai 2011 року випуску, 56079 грн. зарплати у відділенні АТ «Райфайзен Банк Аваль», страхові виплати — 4742 грн., дохід від надання майна в оренду — 5389 грн., кредит — 34432 грн.

Перший заступник голови райдержадміністрації Юрій Козоріз має земельну ділянку площею 999 м2, будинок, мотоцикл 1992 року випуску, 59787 грн. зарплати та 9354 субсидії. Заступник голови Ольга Шпиця володіє у спільній власності з чоловіком квартирою площею 60,9 м2, 60827 грн. зарплатні та трьома банківськими кредитами на загальну суму 47601 грн.

Та наші місцеві керівники на фоні всіх вищих чинів виглядають зовсім убогими. Головною темою останніх днів у соцмережах стало обговорення рівня заможності народних обранців та державних чиновників, які задекларували неосяжні суми грошей, маєтки, автомобілі, коштовності, шуби, раритети, навіть власні храми та мощі святих. Це породило безліч жартів та іронічних висловлювань на кшталт: МВФ, дізнавшись, якими сумами володіють українці, вирішив попросити в них кредит.

Учасники обговорень, зокрема, цікавилися, що дасть це декларування Україні. Напевно те, що відтепер є привід у СБУ цікавитися походженням цих статків і якщо декларант не зможе пояснити, це стане приводом для відкриття кримінальних проваджень тощо. А ще виборцям відкрито очі на своїх політичних кумирів, які, ревно захищаючи простий бідний народ, купаються у непомірних розкошах.

ДУМКИ З ПРИВОДУ

Войцех БАЛЧУН, голова ПАТ «Укрзалізниця»:
«Читаю польський «Фейсбук». Польська інтернет-спільнота, як і українська, у шоці. Тільки, якщо українська не добирає слів, то польська не може їх знайти. І це ще слабко сказано. Е-декларації українських можновладців бачать не лише в Україні. Щойно з Варшави і особисто відчув тамтешні реакцію і настрої. І не ризикнув би, навіть приблизно, переказувати враження поляків від задекларованих мільярдів у панчохах, приватних церков, антикваріату, годинників, автомобілів. Покажи мені свою Е-декларацію і я скажу, хто ти. Тепер українці мають право так сказати. А урядовець пів прес-конференції змушений розповідати про походження своїх статків. Українська версія «Форбс» втрачає свою актуальність».

Сергій КОВАЛЬ, сільський голова села Товмач:
«Треба відібрати у чиновників все награбоване та створити «Музей ненажерливості»! От уявіть: ідемо по музею, а екскурсовод розказує: «Праворуч ви можете побачити стародавні ікони Литвина, зліва — зал колекції зброї Шуфрича. На стінах ви бачите фотографії 95-ти квартир Довгого. Ідемо далі й переходимо в зал, де розташовані мощі «радикалів», йдемо в церкву Матвієнка… Насправді ж не смішно, бо разом узяті ці статки допомогли б і ворога вигнати з української території, і економіку зміцнити. Тож головна причина наших постійних проблем: жадібність і ненаситність політиків, яких ми щоразу обираємо та плекаємо надії на їх надзвичайну місію у владі».

Наталія СТОРЧАК.