— Наталіє Георгіївно, скільки налічує об’єктів мережа первинної ланки надання медичних послуг в районі?
— В Черкаській області в минулому році первинна медико-санітарна допомога надавалась в 13 центрах ПМСД. До складу Шполянського центру ПМСД входять 8 амбулаторій загальної практики сімейної медицини з підпорядкованими 24 ФАПами в сільській місцевості, та міська амбулаторія. Мережа установ первинної ланки протягом 2015 року не змінилася. Медична допомога населенню, як і раніше, надається сімейними лікарями, педіатрами, терапевтами.
— Як Ви вважаєте, наскільки вдалося виконати основні завдання після впровадження медичної реформи в районі?
— Перш за все, значно покращили матеріально-технічну базу установ. Протягом минулого року в КЗ «Шполянський районний ЦПМСД» проведено ремонтів на 16 об'єктах на загальну суму 561675 грн, в т. ч. 296200 грн завдяки спонсорській допомозі сільгосптовариств.
Особлива увага приділялась впровадженню енергозберігаючих технологій, в т. ч.: замінено віконні блоки в Шполянській АЗПСМ — 57690,00, Антонівській (25 тис.грн), Сигнаївській (65 тис. грн), Лип’янській, ФАПах сіл Журавка (26600 грн), Надточаївка (8336 грн), Матусів-2 (4970 грн). Проведені капітальні ремонти: покрівлі Матусівської амбулаторії, приміщення ФАПу с. Ярославка (заміна покрівлі, реконструкція опалювальної системи, водопідведення, ремонтні роботи в кабінетах), поточний ремонт ФАПу в с. Іскрене з відновленням водопостачання (30724,4 грн) та поточний ремонт даху Васильківської АЗПСМ (15000 грн.).
Такі суттєві кроки були здійснені завдяки активній позиції керівництва району та сільськогосподарських товариств, які з розумінням поставилися до проблем медичних установ та проявили турботу про здоров’я сільських жителів. Хочу висловити подяку сільським головам, які безпосередньо підтримали медичні заклади, що дозволило провести заміну вікон в Антонівській, Сигнаївській амбулаторіях, замінити двері в ФАПах селах Топильна (7 тис. грн), Надточаївка, звести огорожу біля ФАПу с. Іскрене, придбати холодильник для Сигнаївської амбулаторії (5 тис грн.).
Окрема подяка керівникам та колективам сільськогосподарських товариств, які протягом року надавали спонсорську допомогу медичним установам району, допомагали в підготовці до опалювального сезону та інших господарчих питаннях — СТОВ «Лан», Групі компаній «ЛНЗ», СПОП «Відродження» , ТОВ «Шпола-Агро-Індустрі», ТОВ «Трайгон Фармінг Харків», «Агрофірма «Вись», ФГ «Оліана», СФ «Деметра», СТОВ «Першотравневе» і «Насіння».
Виходячи з найнагальніших потреб, в поточному році було придбане медичне обладнання на загальну суму 73973 грн., в т. ч. тонометри з набором манжеток, небулайзери, ростоміри, стільці процедурні, сумки-холодильники.
— А яка ситуація із медикаментозним забезпеченням?
— Значна увага зверталась на постачання установ в повному обсязі ліками для невідкладної допомоги та витратними матеріали, для цього використано 315665 грн. На пільгове медикаментозне забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів та дітей від 0 до 6 років використано 47000 грн. Придбаний туберкулін в кількості 7674 доз вартістю 83470,8 грн.
— Як вирішуєте питання планових профілактичних заходів?
— Впродовж року забезпечувались виїзди бригад педіатрів та вузькопрофільних фахівців з консультативною метою та для проведення профілактичних оглядів дітей, інвалідів, ліквідаторів аварії на ЧАЕС в сільській місцевості; всього-84 виїзди. Окрім того, систематично здійснюються виїзди сімейних лікарів сільських амбулаторій на ФАПи для ведення планового прийому та обслуговування викликів.
Дієвим методом стали виїзди керівництва району в села з відвідуванням медичних установ, що дозволяє на місцях з сільськими головами та керівниками сільськогосподарських товариств знаходити шляхи покращення матеріально-технічної бази закладів.
— Чи є проблеми з кадровим забезпеченням?
— З метою покращення кадрового забезпечення лікарями ЗПСМ в районі проходять інтернатуру 3 лікарі-інтерни.
— Останнім часом ускладнилося постачання вакцин для необхідних щеплень дітей. Як вдається виконувати плани, зокрема, в частині попередження поліомієліту?
— Впродовж останніх 5 років кількість вакцин, які надходять в заклад за рахунок державних закупівель, вкрай недостатня. Низький рівень імунізації спричинив до спалаху поліомієліту в Україні. За рішенням ВООЗ проведено 2 раунди додаткової імунізації проти цього тяжкого захворювання. Наразі триває 3-й раунд імунізації дітей віком від 2 до 10 років. Показник охоплення щепленням в Шполянському районі становив 69,8% під час 1-го раунду та 78,1% під час другого при середньорайонному 56,3%. Лише при досягненні 95% рівня імунізації населення поліомієліт відступить з теренів нашої країни.
В умовах складної епідемічної ситуації з туберкульозом в Україні заходи щодо попередження цього захворювання є важливою складовою в діяльності центру ПМСД. Велика робота проведена з метою своєчасного виявлення туберкульозу серед дитячого та підліткового населення. В поточному році за рахунок районного бюджету закуплено 7674 дози туберкуліну на суму 83470,8 грн.
Тубдіагностикою охоплена 5061 дитина, що складає 93,4% при середньообласному 89,6%. З них в сільській місцевості — 2368 (98,3%), в місті — 2693 (89,4%). Підлітків тубдіагностикою охоплено 100%.
Нагальним питанням для медиків стало придбання нового холодильника для кабінету щеплень Шполянської амбулаторії. За допомогою офіційно звернулись до народного депутата України Геннадія Бобова, який і раніше переймався проблемами медицини. Відповідь надійшла дуже вчасно — саме під час другого туру вакцинації проти поліомієліту, коли обсяги надходження вакцин зросли. Наразі новий сучасний холодильник вже встановлений і працює в дитячій консультації.
— Над чим працюєте в 2016 році?
— Над акредитацією установи та відокремлених структурних підрозділів (амбулаторій, ФАПів), яка проводитиметься вперше.
Акредитаційні вимоги досить високі і враховують, в першу чергу, стан приміщень, забезпечення необхідними площами, підведеним внутрішнім водопостачанням (в районі мають 8 амбулаторій і лише 8 ФАПів); оснащенням (жодна амбулаторія не оснащена згідно з табелем). За результатами акредитації в інших районах, яка проводилась в поточному році в 66 установах первинної медико-санітарної допомоги, 87% з них отримали найнижчу, 2 категорію.
Працівники Журавського ФАПу: завідувач Георгій ОЛІЙНИК і дитяча медсестра Надія ВИХРИСТЕНКО.
Наступне — забезпечення медикаментами пільгових категорій населення. У 2016 році збільшиться кількість пільгових контингентів, адже демобілізовані учасники АТО по пільгах прирівняні до учасників ВВВ і мають право на безкоштовне медикаментозне забезпечення при амбулаторному лікуванні. У 2015 році на пільгове медикаментозне забезпечення було витрачено близько 47 тис. грн. (за умови, що перелік лікарських засобів, які відпускалися центральною аптекою, був дуже обмежений в зв’язку з невчасною перереєстрацією ліків виробниками), проте потреба в десятки разів вища і становить 312 тис. грн . Видатки, передбачені кошторисом в цьому році, дозволять забезпечити медикаментами на безоплатній основі лише хворих з орфанними (рідкісними) захворюваннями, для яких ліки є життєво необхідними. Тому адміністрація установи вже звернулась до керівництва району з проханням у виділенні додаткових коштів для медикаментозного забезпечення інших пільгових категорій населення.
Працюємо також над підвищенням кваліфікації медичних працівників — в поточному році планується направити на курси підвищення кваліфікації 12 лікарів та 33 медичних фахівці з середньою освітою.
Також потрібно думати над організацією в Шполянській амбулаторії площ для розміщення денного стаціонару та оглядового кабінету.
— Чи є можливості для забезпечення кадрів житлом?
— Досі не вирішеним питанням є забезпечення житлом 2-х лікарів Шполянської та Васильківської АЗПСМ та лікарів-інтернів, у Лебедині та Водяному — по 1 особі. Між іншим, протягом останніх років жоден фахівець первинної ланки не був забезпечений житлом за рахунок районного та місцевих бюджетів.
— Вважаєте вдалою впроваджену реформу в медицині Шполянщини?
— Будь-які реформи завжди даються нелегко та супроводжуються певними складнощами. Проте, дуже важливою є підтримка керівництва району, яку ми відчуваємо, та розуміння наших проблем. Лише таким чином, на рівні місцевої громади, можливо більш ефективно налагодити процес надання первинної медичної допомоги.
Розмовляла Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).