Наприкінці листопада Всесвітня організація охорони здоров’я скликала екстрену нараду для обговорення нового штаму коронавірусу B.1.1.529, який стрімко розповсюджується в ПАР, а вже через кілька днів його виявили в кількох десятках країн. Світ ще не встиг оговтатись від особливо заразного штаму коронавірусу «Дельта» та його різновиду «Дельта плюс» та тепер вже їх витісняє ще один наступник. Усього за 3 тижні B.1.1.529 став основним і майже єдиним, що розпізнається у ПАР при визначенні послідовності нуклеотидів у ланцюгу геному коронавірусу. Деякі експерти вважають, що штам може бути стійкішим до вакцин, ВООЗ заспокоює та просить не панікувати та при всьому цьому низка країн вже обмежила в'їзд на свої території. Новий штам назвали «Омікрон», хоча після штаму «Лямбда» мали б йти «Ню» та «Ксі» (назви надають у порядку грецької абетки). ВООЗ пояснила пропуск літер тим, що штам «Ню» дуже співзвучний зі словом «новий» різними мовами, а «Ксі» не використовували, тому що це поширене прізвище в Китаї. Чи дійсно нова мутація коронавірусу небезпечніша за інші відомі досі штами в матеріалі «Шполяночка+».
Вірус уникає імунних клітин людей, які вже хворіли на Covid-19
Фахівці-вірусологи пояснюють, що зараз у південній півкулі починається літо і на тлі потепління кількість заражень мала би знижуватись, однак у ПАР кількість пацієнтів із коронавірусом стрімко зростає. Пов'язується це перш за все з низьким рівнем вакцинації. В Україні, станом на 1 грудня, не було штаму «омікрон», запевняє МОЗ, однак він може з'явитися вже за кілька тижнів, прогнозують у міністерстві. МЗС рекомендує українцям утриматися від поїздок до Південно-Африканської Республіки, Ботсвани, Есватіні, Лесото, Мозамбіку, Намібії та Зімбабве.
За попередніми даними, вперше «Омікрон» виявили в Ботсвані, 9 листопада, в організмі «пацієнта з ослабленим імунітетом, який не зміг подолати вірус і помер». Організм невакцинованого пацієнта не справився перш за все з аномальною кількість мутацій нового штаму – їх аж 32. Для порівняння, у «Дельти» було 8 мутацій. Директор з геноміки Covid-19 в Інституті Сенгера Джеффрі Барретт, описав «Омікрон» як «безпрецедентну вибірку мутацій з чотирьох попередніх варіантів – Альфи, Бети, Гамми і Дельти».
Дві з наявних мутацій підвищують заразність вірусу та негативно позначаються на здатності імунних клітин розпізнавати його. Через це вірус успішно уникає імунних клітин людей, які вже хворіли на Covid-19 – відбувається так звана «імунна втеча». Біолог австрійського Інституту молекулярної біотехнології у Відні Ульріх Елінг припускає, що штам може бути вшестеро заразнішим ніж «Дельта». Втім, висока заразність ще не гарантує важчого перебігу хвороби. Вже відомо, що симптоматично новий штам дещо відрізняється від попередників. Жоден з госпіталізованих пацієнтів у ПАР не скаржився на втрату відчуття смаку або нюху. У частини був сильно прискорений пульс, підвищена температура і сильна втома. Точних даних щодо смертності наразі немає.
Як на штам реагують існуючі вакцини?
Найбільше хвилює питання – як на новий штам коронавірусу реагують існуючі вакцини. Безпрецендентно висока кількість мутацій ставить під сумнів ефективність наявних вакцин від коронавірусу, оскільки частина з них базується на «Альфа»-штамі. Проте у Всесвітній організації охорони здоров’я запевняють, що панікувати з цього приводу не варто. Остаточних результатів досліджень поки немає, а Pfizer та BioNTech у разі необхідності можуть адаптувати свою вакцину до нового штаму за 6 тижнів. Водночас компанія Moderna каже, що вже почала розробляти вакцину, яка зможе протистояти штаму «Омікрон». Головний медфахівець Moderna Пол Бертон зазначив, що в найближчі кілька тижнів стане відомо, наскільки ефективною є наявна вакцина від коронавірусу.
Натомість головний інфекціоніст США доктор Ентоні Фаучі зауважив, що, хоч повідомлення про «Омікрон» є тривожним сигналом, цілком можливо, що наявні вакцини зможуть запобігти важкому перебігу хвороби. В Оксфордському ж університеті вважають, що існуючі вакцини «практично напевно будуть менш ефективними, хоча зможуть забезпечити певний ступінь захисту». «Це погані новини, але про повну катастрофу не йдеться», – вважають біологи з Оксфорду.
Протікає легко, пацієнти не потребують кисневої підтримки
Разом з тим у США оголосили перші результати дослідження випадків зараження новим штамом. Із 43 відомих випадків заражень на штам COVID-19 «омікрон» у США, більшість виявлено у вакцинованих осіб. Симптоми хвороби, здебільшого, не були важкими. 80% відомих випадків заражень на штам «омікрон» у США виявлено у осіб, які пройшли повну вакцинацію, шестеро раніше перехворіли на COVID-19. Та як зазначають американські медики, у всіх заражених захворювання протікало в легкій формі. Легка форма хвороби відповідає очікуванням для вакцинованих осіб. Лише один захворілий потребував 2-денного лікування в стаціонарі.
Загальний висновок наявних результатів досліджень – штам «Омікрон» протікає легко, симптоми лікуються адекватно, пацієнти не потребують кисневої підтримки. Вірус має понад 50 мутацій, і 32 з них припадають на оболонки, спайковий білок, завдяки якому цей вірус проникає в клітину людини. Вірус намагається пристосуватися до людської популяції, стати для людини безпечним, але тоді він стане більш живучим у популяції і більш генетично привабливим у майбутньому.
Поки що Всесвітня організація охорони здоров'я пропонує прискорити вакцинацію проти коронавірусу для боротьби зі штамом «Омікрон». Особливо це стосується людей із груп ризику. Також рекомендується продовжити використовувати запобіжні заходи, такі як носіння масок, уникнення великих скупчень людей.
Чи варто боятися «Омікрона»?
Тож чи варто боятись «Омікрона»? 29 листопада ВООЗ присвоїла штаму «Омікрон» категорію «дуже високого» рівня ризику для світу. В організації заявили, що ймовірність подальшого поширення «Омікрону» на глобальному рівні є високою. Попри це ВООЗ просить країни утриматись від паніки, оскільки остаточних висновків щодо небезпеки нового штаму досі немає. Всього за кілька днів новий штам виявили у десятках країн. Штам також підтвердили у Бельгії, Гонконгу, Ізраїлі, Німеччині, Великій Британії, Італії, Нідерландах, Австралії, Чехії та Австрії. Поїздок до регіонів підвищеного ризику рекомендується уникати, хоча про закриття кордонів наразі говорити рано. Проте попри заклики ВООЗ не обмежувати туризм, десятки країн вже відмовилися від авіарейсів з ПАР, а також посилили епідеміологічний контроль на кордонах. Через поширення нового штаму всі 27 держав-членів ЄС вирішили тимчасово обмежити в'їзд з семи країн південної Африки.
Європейський центр з контролю та профілактики захворювань рекомендує країнам та громадянам проводити геномний контроль, уникати поїздок до країн, де було зафіксовано новий штам, розширювати тестування та відстежувати контакти інфікованих, першочергово вакцинувати нещеплених і тих, хто не отримав другу дозу, розглянути можливість бустерної вакцинації людей віком понад 40 років. ВООЗ наголошує, що точні висновки робити рано, а для отримання повнішої інформації про небезпеку нового штаму може знадобитися кілька тижнів.
Яким галузям нанесе найбільше шкоди?
Та за даними британського агентства громадської охорони здоров'я, до кінця грудня «омікрон» може стати домінуючим варіантом коронавірусу. Якщо ж зростання продовжиться нинішніми темпами, то в новому році він досягне позначки 100 тисяч нових випадків на день, що може значно ускладнити роботу медичних закладів.
Штам «омікрон» вже наніс шкоди багатьом галузям світової економіки. В першу чергу туризму. COVID-19 також може призвести до підвищення цін, повідомили 30 листопада рейтингові агентства Moody’s Investors Service і Fitch Ratings, однак переглядати прогнози у зв’язку із цим поки відмовилися. Натомість економісти Goldman Sachs розробили чотири можливі сценарії, як новий штам може позначитися на світовій економіці. Один зі них передбачає, що паніка через омікрон – «помилкова тривога», інший – що омікрон виявиться менш заразним, ніж штам «дельта». Негативний сценарій передбачає, що омікрон передається швидше, ніж дельта. Це може призвести до уповільнення зростання світової економіки в першому кварталі 2022 року до 2% до того ж кварталу 2021 року. Тож як наслідок, у 2022 році світова економіка зросте на 4,2%, що на 0,4 процентних пункти нижче за поточний прогноз, передає Bloomberg.
ВООЗ заявляє, що для вивчення штаму знадобиться «від кількох днів до кількох тижнів». Компанія BioNTech (розробник вакцини Pfizer) повідомила, що отримає результати лабораторних досліджень протягом двох тижнів. А доти світ перебуватиме у режимі невизначеності.
Підготував Сергій Зубатов