За тиждень після Великодня українці поминають своїх померлих родичів на цвинтарях — прибирають і чепурять могили. Люди висаджують живі квіти, або приносять їх у день проводів, інші — обирають штучні варіанти вінків чи букетів.
Проблема засмічення середовища шкідливими як для природи, так і для людей штучними квітами не зникає. Особливої актуальності вона набуває з наближенням поминальних днів — так вважає багато шполян і жителів громади. Місцева влада також щороку закликає обмежити використання штучних “прикрас” на могилах. Проте остаточного рішення про заборону продажу штучних квітів на території громади допоки не ухвалила. Крім того, пластикові букети значно засмічують місцеві цвинтарі, їх люди не завжди відносять у відведенні місця - це ускладнює роботу й комунальним службам з вивозом сміття. Тоді як органічні рослини швидко перегнивають не шкодячи природі.
Про те, чи не знизився попит на штучні квіти у Шполі, “Шполяночка” дізнавалась у трьох торгових точках продажу квітів штучного виробництва.
Продавчиня, яка працює на шполянському ринку біля залізничного вокзалу і не один рік продає штучні букети розповідає, що потреби покупців у поминальні дні на квіти не зменшується. Постійні замовники як купували їх раніше, так і продовжують обирати штучні прикраси.
“Причини у людей різні, — каже жінка. — Хто не має можливості доглядати за живими саджанцями на могилах рідних, часто їх поливати і обробляти — купують штучні. А хтось навпаки — вбачає найкращим виявом поваги і пам’яті про близьку людину приносячи лише свіжі букети".
А от біля виносної торгівлі пластиковими квітами з магазину ритуальних послуг, по вулиці Соборній, продавчині зауважили, що за останні роки попит на штучні квіти все ж таки знизився, але не критично. Шполяни і жителі громади продовжують їх купувати, мотивуючи, що такі букети довше зберігаються. Також жінки кажуть - під час війни збільшились замовлення на штучні вінки — їх замовляють військові для своїх полеглих побратимів, їх можна підписати загиблому Герою".
У середмісті Шполи наразі скоротились ряди торгових точок зі штучними квітами. Але охочі їх придбати, можуть не далеко від парку дитячого дозвілля. Реалізатори цієї продукції займаються продажем давно і також підтверджують, що люди не припиняють купувати штучні квіти на "гробки". У них є широкий вибір на різний "смак" і гаманець. Одна з продавчинь розповідає, що деякі мешканці громади вважають, що потрібно не штучні квіти забороняти, а зводити сміттєпереробні заводи і це питання варто піднімати на рівні держави.
Втім екологи з різних регіонів України радять: зберігаючи пам'ять про померлих, варто пам'ятати, що альтернативою штучним вінкам та квітам є живі рослини (барвінок, безсмертник, нарциси, іриси), сухоцвіти, хвоя. Потрібно враховувати, що на цій землі житимуть наступні покоління, діти та онуки. Вшановуючи пам'ять про померлих, потрібно думати про живих.