Медики з різних куточків області з’їхалися минулого тижня на Шполянщину, аби обговорити процес впровадження медичної реформи на Черкащині та пов'язані з цим проблеми, а ще про те, як зберегти медицину на селі. На захід запросили представників медичних закладів різних рівнів.
Організувала Форум громадська організація «Розвиток об’єднаних територіальних громад» та її лідерка, громадська діячка, кандидат у народні депутати від 196-го округу Ірина Ванникова.
В Україні кожен другий пацієнт відмовляється від лікування або ж відкладає його через брак коштів. А 70% громадян вдаються до самолікування. В результаті Україна опинилася на 104-му місці у світовому рейтингу за тривалістю життя. Це ще раз підтверджує те, що вітчизняна медицина потребує реформування та наближення до потреб пересічного громадянина. Бо чомусь ті новації, які нам зараз пропонують, лише доводять до сліз бабусь і змушують лаятись дідусів, і аж ніяк не допомагають полегшити лікування хворих.
За словами директора Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування Сергія Слинька, в Україні 80 відсотків пацієнтів отримують допомогу на другому чи третьому рівнях, оминаючи первинну ланку – амбулаторії, ПСМД, ФАПи та сімейних лікарів.
Ця невтішна статистика – ще одне підтвердження необхідності кардинальних змін у сфері охорони здоров’я. Але поки що нинішні реформи ‒ медична, освітня, земельна ‒ так і не поставили в центр людину та її потреби, ‒ відзначила ініціаторка проведення Форуму Ірина Ванникова.
‒ Наші чиновники охоче їздили до США та Канади, щоб здобувати досвід. Та чомусь вони не поїхали сюди, в глухі хутори по розбитих дорогах, щоб вичислити таймінг «швидких» для доставки екстрених пацієнтів хоча б до районної лікарні, ‒ зазначила вона.
‒ Під час своєї роботи на Черкащині я відвідала близько 100 медичних закладів. Тому не з чуток знаю про складну ситуацію із медициною в сільській місцевості і завжди намагаюся допомогти із придбанням ліків, медичного обладнання та ремонтом закладів. Однак такі проблеми треба вирішувати систематично, на законодавчому рівні.
Т. в. о. голови Черкаської обласної адміністрації Тарас Висоцький наголосив, що нині в області триває робота над облаштуванням нових амбулаторій і є попит на молоді кадри.
Так, на Черкащині відкрили 21 нову амбулаторію, ще дві готується до запуску. При цьому заклади мають все необхідне обладнання, а от працювати там нікому.
Учасники Форуму порушували питання про необхідність збільшення фінансування сільської медицини та рівень зарплат медичних і соціальних працівників, які мають доглядати людей похилого віку та осіб із інвалідністю. При цьому більшість із них позитивно висловилися щодо того, що на зустріч запросили представників із закладів різних рівнів. Адже якщо первинна ланка медицини сьогодні отримує трохи більше за рахунок створення об’єднаних громад, то «вторинка» ОТГ не підпорядковується, і як наслідок – недоотримує кошти. Лікарі не мають випрошувати собі гроші, вони повинні мати гідні умови праці, а всі фінансові питання потрібно вирішувати не на домовленостях із керівниками закладів, а на державному рівні, – переконані учасники Форуму.
– Захід дуже актуальний, тому що питання співпраці первинної і вторинної ланки зараз як ніколи актуальне. Деякі механізми врегульовано юридично, але у вирішенні багатьох моментів ми дійсно маємо домовлятись на місцях, –поділилась своїми враженнями після форуму заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Леся Клюковська. – Звісно, існує багато проблем стосовно фінансування і якості медичного обслуговування. Але це не вирішується в один день. Приємно бачити, що є люди, які шукають нові підходи до медичної галузі.
На форумі медики Шполянщини отримали можливість поспілкуватися зі своїми колегами, перейняти їхній досвід та поділитись своїм.
– Над проблемними питаннями будемо працювати у парламенті. Там і поговоримо про завершення медичної реформи, яка має нести покращення, а не нервовий зрив для людей, ‒ заявила, завершуючи Форум, Ірина Ванникова.
Слово на підтримку
Однією із головних тез Форуму була думка про те, що вторинна ланка медицини потребує не меншої уваги, ніж первинна. Медики Шполянської Центральної районної лікарні розповіли про те, на які зміни сподіваються найближчим часом та чому підтримують Ірину Ванникову:
Юрій Голуб, лікар-хірург:
Підхід до реформування медичної галузі має бути виваженим та послідовним. З одного боку потрібне вдосконалення матеріально-технічної бази лікарень та наближення медицини до людей, а з іншого – держава повинна подбати про гідні зарплати та комфортні умови праці для медиків. А ще – про те, як зробити так, щоб наші спеціалісти не виїжджали за кордон, а залишалися тут, в Україні.
На це і звертає увагу у своїй програмі Ірина Ванникова. При цьому вона стверджує, що зміни мають відбуватися в кожній ланці медичної допомоги, а не лише на первинному рівні. Сподіваюся, що в разі обрання до парламенту вона і далі перейматиметься проблемами нашої галузі та візьметься за розробку відповідних законопроектів. Зокрема, маємо надію, що вона не забуде і про наш заклад, адже він забезпечує медичними послугами весь район і теж потребує осучаснення.
Лідія Маєтна, завідувачка поліклінічного відділення:
Первинна ланка медицини вже давно включилася в процес реформування, ми ж лише в неї входимо. Для забезпечення якісного надання медичних послуг медпрацівникам потрібно насамперед мати доступ до інтернету та до тієї бази даних, яка вже створена на первинному рівні.
Хочеться, щоб медицина була справді доступною для людей і щоб наша лікарня дійсно мала належне матеріально-технічне забезпечення. Щоб усі питання, які стосуються осучаснення медзакладів, вирішувалися не на домовленостях із лікарями, а щоб це була державна програма. Щоб ми не вишукували кошти на той же комп’ютер чи на те чи інше обстеження, а щоб знали, що отримаємо достойну зарплату. Ми ж зі свого боку готові робити все, аби населення отримувало якісні послуги.
Такі кандидати, як Ірина Валеріївна вселяють надію, що питання, які стосуватимуться медицини, порушуватимуться в новому парламенті, і позитивні зрушення все ж будуть.
Валентин Михайленко, заступник головного лікаря з медичної частини:
Ірина Ванникова справедливо зауважує, що медична галузь потребує особливої уваги. Найперше, що наразі потребує державного втручання і регулювання – це ціни на ліки. Вони щодня ростуть, і один і той же препарат коштує в різних аптеках по-різному, причому різниця може бути досить суттєвою.
Треба, щоб держава звертала більше уваги саме на вторинний рівень медицини. По суті, ми робимо все, що не доробляє «первинка». В першу чергу, проводимо обстеження і ставимо діагноз, а це досить непростий процес, який потребує достатнього фінансування. Ще одна проблема – це кадри. Вони вирішують все, в тому числі і в медичній допомозі. Через дефіцит заробітної плати у нас бракує молодих фахівців. А щоб вони приходили, треба, щоб держава створювала для цього необхідні умови. Насамперед, це збільшення заробітних плат. Крім того, важливо, аби медзаклади мали сучасне обладнання, яке відповідає вимогам часу.
Мені імпонує позиція Ірини Ванникової щодо того, що в центр реформи треба ставити в першу чергу людей, тому я її підтримую. Хочеться побажати їй успіху, перемоги та натхнення втілювати в життя зміни, яких всі так чекають.