Спізнюватися на вечерю у Святвечір аж ніяк не можна!

Згідно з давньою українською народною традицією Свята Вечеря у переддень Різдва збирає за столом усю велику родину. І що важливо — спізнюватися до столу аж ніяк не можна.

У цей день наші прадіди нічого не їли аж до самого вечора.

І лише з першою зорею на небі, яка, за біблійними переказами, несе благу звістку про народження спасителя — Ісуса Христа, українці розпочинали святкову трапезу.

Хоча Святий Вечір припадає на останній день Різдвяного (пилипівського) посту, і всі страви, які до свята готують господині, — пісні, називається вона багатою вечерею, бо стіл у цей вечір багатий 12-тьма стравами.

Традиційно на Святу Вечерю стіл прикрашали: кутя, борщ з вушками, грибна юшка, вареники, голубці, маринований оселедець, мариновані гриби, заливна риба, тушкована капуста, квасоля, узвар, пампушки.

Рецепт куті на Святий вечір

Кутя — обрядова поминальна страва (особлива зернова каша). Готують її з немеленої пшениці, рису, вівса або ячменю та солодкої добавки — меду, цукру, родзинок, варення, цукатів, сухофруктів. (Зерно в куті символізує вічне життя і достаток, а солодкість — символ райського блаженства.) До багатьох видів куті обов’язково входить сироп з меду, приготований на воді, відварі від крупи, мак, мигдаль, горіхи, мак, прянощі. У  кожному регіоні України кутю готують по-різному.

Звичайна кутя

Інгредієнти: 2 скл. пшениці, 1 скл. маку, 1 скл. горіхів, 50 г родзинок, 100 г меду, 50 г чорного шоколаду.

Пшеницю помити, замочити на кілька годин. Потім варити на середньому вогні до готовності. Мак промити, запарити (залити на 20—30 хв. окропом) і перетерти в молоко у макітрі, або на кавомолці. Горіхи подробити і присмажити до золотавого кольору. Усе перемішати, додати вимиті і підсушені родзинки, мед, цукор і, за бажанням, тертий шоколад (традиційна кутя готується без додавання шоколаду).

Кутя з сушеними ягідками
(готується на Черкащині)

Рецепт куті не можна зіпсувати додаванням зайвого інгредієнта — так вважають на Черкащині і щедро прикрашають страву ягодами.

Перлова крупа замочується, відварюється та охолоджується. Вариться вона довго, але допомогти вам може мультиварка, в якій кутя не підгорить. Рецепт куті у мультиварці допоможе зайнятим господиням.

Мак розтирається у ступці з цукром. Горіхи давляться або подрібнюються. Охолоджена перловка змішується з родзинками, горіхами і сушеними ягодами. Із меду та маку готують заправку, розводячи їх теплою кип’яченою водою. Заправка наливається прямо у тарілки з кашею так, щоб кутя вийшла досить рідкою.

Під час вечері першим куштує кутю господар!

Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.