Оновлені укриття, очне навчання й вакцинація: як на Шполянщині підготувалися до навчального року

Новий навчальний рік, на жаль, знову розпочинається в умовах ракетних обстрілів та частих повітряних тривог. Проте керівники громад та освітяни вже трохи оговталися й зуміли зробити так, аби більшість школярів бачили вчителів та однокласників не в екранах ґаджетів, а змогли знову повернутися за парти.

«Шполяночка+» поцікавилася, що встигли зробити громади за літо для освіти та наскільки безпечним буде повернення дітей до закладів освіти.

Нинішнього року до шкіл пішло 3322 учня. З них – 247 першокласників. 13 шкіл вийшли на повністю очну форму навчання. Ще 8 закладів загальної середньої освіти поки будуть навчатися на змішаній формі.

Виконувач обов’язків міського голови Шполи  Олег Кошовий задоволений, як підготували школи та дитсадки до нового навчального року.

– Ми максимально підготували всі школи та заклади дошкільної освіти, – розповідає Олег Іванович. – А також всі укриття: найпростіші і протирадіаційні. Ми їх усі комісійно обстежили. У всіх закладах, без винятку, якісно проведені поточні косметичні роботи. Цього року в достатньому обсязі були закуплені фарби, вапно. Плюс, у школах залишилися деякі залишки фарби, яку через ковід не використали. У кількох школах самі працівники освіти створили якісні локації, нанісши на стіни цікаву інформацію, таким чином оновивши їх. До цього там були просто сині панелі, на яких розміщувалися нікому не цікаві стенди й дошки. А зараз, наприклад, у Водянському і Васильківському ліцеях учителі дуже гарно розмалювали стіни інформацією на шкільну тематику. Там і формули, і вислови з англійської мови. Це не може не втішати, що освітяни й техпрацівники з такою любов’ю створили такі затишні осередки. І так у всіх школах чекають на своїх вихованців».

У тих школах, де буде змішана форма навчання, укриттів немає і діти перебуватимуть на заняттях не довше 4 годин.

– Стосовно укриттів, ми першочергово враховуємо проєктну потужність, – пояснює очільник Шполи. – І коли кількість місць в укритті відповідає фактичній кількості учнів і працівників, які можуть там перебувати на момент повітряної тривоги, то в тих закладах ми розпочинаємо навчання за очним форматом. Там, де в укриттях місць недостатньо, на жаль, продовжуватимуть працювати за змішаною формою навчання. Тобто, діти приходитимуть в різний час. Буде певна змінність і перебуватимуть в закладі не більше ніж 4 години. Потім приходитимуть діти старшого віку, але не довше як до 15:30. Треба враховувати, що частина учнів навчатиметься в умовах осінньо-зимового періоду і щоб діти могли повернутися додому безпечно у світлу пору доби.

Аби залучити до очного навчання якомога більшу кількість школярів, під укриття переобладнували навіть звичайні погреби.

– За рахунок того, що деякі школи мали, до прикладу, погреби, комори, які можуть бути укриттями, є тепер змога вийти на навчання, – продовжує Олег Кошовий. – Ці споруди оглянули фахівці й дали дозвіл переробити під вимоги, які мають бути в укриттів. У Водяному ми так зробили, і в  дитсадку «Сонечко». Там зняли шар землі, зробили гідроподушку, підвищивши таким чином безпечність та комфорт. Працівники – молодці, там зробили все, як слід: повапнували стіни, поклали плитку, оббили двері залізом. Місткість укриття – 50 осіб.  Відтепер в садочку «Сонечко», який раніше не працював, з 1-го вересня запускаємо дві групи: середнього та старшого дошкільного віку, аби підготувати дітей до школи. Хоча робота відновлюється не в повному обсязі, проте частина дітей виховуватиметься вже не у «Калинці» чи «Ялинці», а матимуть можливість ходити до свого садка. Так само у Водянському ліцеї, в якому діти зможуть нарешті вийти на очний формат навчання.

У закладах із очною формою навчання проблем із харчуванням немає,– розповідає заступниця міського голови Ірина Каландирець.

– Їдальні підготовлені, харчоблоки теж, – каже Ірина Іванівна. – Тендерні закупівлі на продукти проведені і продукція вже замовлена. У закладах зі змішаним форматом навчання не будуть харчуватися. Згідно із санітарним регламентом, перебування у закладі освіти до 4 годин дозволяє не організовувати харчування. Водночас у школах №№ 1, 2, 3 приватний підприємець, згідно з угодою, поставить свої буфети. Діти зможуть купити там випічку, напої, соки, компоти й чаї. Діти з пільгових категорій продовжуватимуть харчуватися безкоштовно. А також діти, які опинилися в складних життєвих обставинах і які не підпадають під визначені Постановою пільгові категорії. Старости обстежують умови проживання і якщо встановлюють, що дійсно родина не має заробітку, наприклад, то потім на виконкомі їм також надається дозвіл на безкоштовне харчування.

Важливим питанням початку навчального року була вакцинація дітей проти кору, епідпаротиту та краснухи. Відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», невакциновані діти не можуть відвідувати школи та дитячі садки.

– Нещодавно була онлайн-нарада, на якій ми довели до керівників шкіл інформацію, що вакцинація є вже стовідсотковою і ті діти, які до 1-го вересня її не отримали згідно з календарем щеплень або взагалі від неї відмовляються, на жаль, не зможуть навчатися у класах, – продовжує пані Ірина. – Для них запропонована альтернатива: сімейна форма навчання. Ми дотримуємося законодавства, де чітко вказується, що діти, які не мають щеплення, не повинні перебувати в учнівському колективі. Водночас, якщо є протипоказання, батьки надають відповідні висновки лікарської комісії, то такі дітки допускаються до навчання. Це не масове явище, але по міських школах є ситуації, де батьки не роблять дітям щеплень. Переважно через релігійні переконання. Ми радилися із експертами з цього питання і дійшли висновку, що ми не порушуємо законодавство. Такі батьки, фактично, самі забирають право дітей на якісну освіту. Але тенденція нещеплених дітей не є в нас масовою. Це одиничні випадки.

Належно підготувалися до навчання й в інших громадах. У Матусівській в обох ліцеях діти вийдуть навчатися очно.

– У нашій громаді є два навчальних заклади і в обох є укриття, – каже заступниця голови Матусівської громади Лідія Татарина. – І там зможуть розміститися всі учасники навчального процесу: діти, викладачі й обслуговуючий персонал. Особливо багато в цьому році зробив ліцей №2. За кошти з нашого бюджету виконали ремонт існуючого укриття, зробили ще один запасний вихід. Тепер є змога, аби там перебувало 140 осіб в разі тривоги. Там все є: продукти, аптечки. Також у кожному закладі ми зробили 2 класи безпеки. Школи пройшли перевірку готовності до нового навчального року. Наші їдальні в хорошому стані, меню затвердили. Ще придбали шкільний автобус. У нас був, але старенький. Будемо возити дітей зі Станіславчика в обидва ліцеї. Цього ж року плануємо відкрити і заклад дошкілля.

Кількість учнів у громаді майже така ж, як і в минулому році. Також 9 дітей повернулися з-за кордону.

– Загалом, цього року в наших школах дітей майже така ж кількість, як і  минулого, – пояснює Лідія Миколаївна. – Станом на сьогодні це 246 учнів і 51 дошкільник. Певна частина дітей, які з батьками виїхали за кордон, вже повернулися. Дехто планує також повертатися. Станом на зараз маємо 14 учнів, які проживають за межами України. А було 23 дитини, які жили за кордоном.

У Лип’янській громаді встигли облаштувати як найпростіші укриття, так і протирадіаційні. Як і минулі роки, всі без винятку школярі матимуть безкоштовне харчування.

– Ми облаштували ще одне найпростіше укриття у приміщенні Будинку культури, тому тепер Нечаївський ліцей буде вчитися очно, – ділиться начальниця відділу освіти Наталія Борейчук. – В Ярославківській гімназії також облаштували аналогічне сховище в приміщенні самого закладу. Згідно ще з минулорічним рішенням сесії, всі діти харчуватимуться безкоштовно. У нас всього 206 дітей. І більшість з них мають пільги. Тому вирішили, що всі безкоштовно харчуватимуться. Плануємо придбати шкільний автобус. У нас було 2 автобуси, але їх вилучили на потреби ЗСУ. За програмою співфінансування ми не підходимо, бо в закладах замала кількість учнів. Тому вдалося трохи зекономити коштів і самостійно хочемо купити транспорт. Найближчої сесії буде винесене питання про виділення коштів, оголосимо тендер і тоді зможемо придбати.

Навчатися діти зможуть і під час повітряних тривог. Всім необхідним для цього обладнані протирадіаційні укриття.

– У нас для навчання обладнані саме протирадіаційні укриття, – говорить Наталія Василівна. – Вони розраховані на більшу кількість учнів. Таке є в Лип’янському і Нечаївському ліцеях. А в найпростіших укриттях поки такого немає. Та діти потім зможуть надолужити ті уроки, які пропустили під час компенсаторних занять.

У громаді перед навчальним роком залишалася одна дитина, яку батьки навідріз відмовлялися вакцинувати. Представникам влади доводиться докладати зусиль, аби змінити ситуацію. Переконати відвести своїх дітей на щеплення вдалося й представників деяких нацменшин, які раніше обережно ставилися до цього.