Після того, як «Укрпошта» почала впроваджувати пересувні пункти, села можуть залишитися без стаціонарних відділень та самих листонош. Таким чином керівництво підприємства хоче автоматизувати послуги та запевняє, що стане не гірше, а лише краще.
«Шполяночка+» розбиралася в ситуації та дізналася, що чекає Шполянщину, чи будуть закриті відділення, скількох листонош звільнять та які незручності ці зміни принесуть для селян.
Жителі села Журавка через ці нововведення вже звернулися до керівництва «Укрпошти» із проханням залишити відділення та листоношу.
«Ми, жителі села Журавка, звертаємося із проханням залишити відділення «Укрпошти» та нашу листоношу, оскільки Звенигородське відділення не встигає самостійно, вчасно розвезти пенсії та пошту, зібрати комунальні послуги. Тому просимо наше питання розглянути та дати відповідь», – йдеться у зверненні.
Староста Журавки Володимир Сташенко каже, що не чув поки про це. Навпаки, «Укрпошта» хоче продовжити договір на оренду приміщення.
– Це писали без мого відома, – говорить очільник села. – Я не чув, щоб планувалося закривати пошту. Щодо того, кого з листонош звільнити, а кого залишити, я не знаю. Думаю, що чутки пішли якраз після того, коли з’явилася інформація про звільнення листоноші. Проблема перебільшена. «Укрпошта» зараз хоче укласти договір про оренду будівлі у селі. Якби мали закривати, то нащо б вони це робили? Зараз людям носять пенсії, оплачують послуги, посилки приносять. Пошта є важливою частиною життя і вона потрібна.
Голова Матусівської громади Леся Шаповал також збиралася звертатися з проханням не звільняти листонош.
– У нас відділення є, але йде масове скорочення представників пошти, – розповідає пані Леся. – І ми хотіли б написати звернення до керівництва «Укрпошти», аби запобігти цьому скороченню. Село в нас велике і розтягнуте логістично. Наразі в нас 5 листонош, але трьох мають звільнити. Послугами пошти в основному користуються люди похилого віку. Хтось не має можливості оформити банківську картку для отримання пенсії, хтось хоче, аби їм додому принесли товари, для когось це психологічна допомога, коли спілкуються з листоношею. Буде соціальна напруга, якщо цього не стане.
Та, як з’ясувалося, жодні листи та прохання вже не допоможуть і рішення ухвалено остаточно.
– Я поспілкувалася із керівницею Шполянського відділення «Укрпошти» і з’ясувала, що рішення ухвалено і цей процес невідворотний, – розводить руками Леся Шаповал. – У Матусові таки залишиться 2 листоноші. Іншим вже розіслано листи з повідомленням про скорочення. Основна причина цього – люди дуже мало передплачують періодики і в основному представники розносили пенсії. Як це буде тепер: листоноші працюватимуть щоденно і на одну буде 15 пенсіонерів на день. Таку кількість вона спроможна об’їхати. Хвилюватися не потрібно, пенсію люди отримуватимуть вчасно. Закривати відділення ніхто не буде.
Листоношам, які залишилися без роботи, пропонують стати на облік у Центр зайнятості. Також влада Матусова спробує допомогти їм влаштуватися на роботу.
У Лип’янській громаді поки не йдеться про закриття відділення чи звільнення листонош.
– Наскільки я знаю, планують взагалі позакривати відділення у сільській місцевості. Кого в нас можна ще звільняти? – дивується голова громади Сергій Іщенко. – І так листонош не вистачає. Залишилося двоє працівниць на 1000 населення нашого села. Якщо так трапиться, що всіх звільнять і закриють відділення, доведеться підключати іншу службу доставки. На щастя, в приміщенні адміністрації у нас стоїть термінал, де можна оплатити різні послуги. За потреби, працівниці ЦНАПу допомагають літнім людям розібратися з ним. Та ми не будемо сидіти склавши руки і, в такому разі, будемо рішенням виконкому чи сесії звертатися до «Укрпошти», аби там зробили хоча б якісь послаблення для сільського населення. Як не крути, присутність відділення та поштарів полегшує людям життя.
У Звенигородському відділенні «Укрпошти» коментувати ситуацію відмовилися та порадили звернутися до керівництва у Черкасах. Втім журналістам не вдалося поспілкуватися і з ними, адже на телефонні дзвінки там ніхто не відповів.
Водночас, раніше, у коментарі виданню «Голос України» територіальна менеджерка Черкаської дирекції акціонерного товариства «Укрпошта» Алла Соколовська пояснювала, що посада листоноші взагалі буде скорочена.
– Це пов’язано із тим, що у нашій компанії відбуватимуться зміни – автоматизація відділень пересувного зв’язку, – каже менеджерка. – Автоматизувати кожне відділення, у якому працюють листоноші у селах, нині неможливо через низку різних причин. Зміни відбуватимуться по території усієї України. Взагалі така посада як листоноша села буде скорочуватися. У зв’язку із цим усім нашим працівникам надійшло попередження про вивільнення. Їх попередили, запропонували нові робочі місця. На жаль, це вже не перше у нас скорочення, але нині такі вимоги підприємства. Все вирішує генеральна дирекція «Укрпошти».
Посадовиця заспокоює, що людям немає чого хвилюватися. Жителів сіл обслуговуватимуть пересувні відділення зв’язку. Їх найближчим часом автоматизують, тобто послуги надаватимуться так, як і у міських відділеннях. Тож набагато швидше оброблятимуться комунальні платежі та надаватиметься звітність.
Селами Черкащини пересувні відділення «Укрпошти» почали їздити ще три роки тому. Тоді на область придбали понад сотню автівок-мінівенів. Закінчиться ця реформа вдало чи навпаки – буде зрозуміло пізніше. Та вже очевидно, що професія листоноші з часом залишиться лише в історії.