День Захисника України — відносно нова для нашого суспільства дата. Указ про його відзначення видали у 2014 році, і з того часу цей день існує наче у кількох вимірах. В одному 14-го жовтня вітають військовослужбовців ЗСУ, СБУ, Нацгвардії, поліції, які захищали (й далі захищають) Донбас. В іншому — справедливо додають про внесок у нашу незалежність волонтерів, медиків і навіть минулих поколінь (бійців УПА чи козаків). А у третьому вимірі це свято перетворилось на аналог радянського 23-го лютого. Чимало маркетологів проводять подібну паралель, проте все більше стикаються з обуренням та несприйняттям суспільства. У деяких садочках та школах його продовжують ототожнювати з 23-м лютого, де окремі батьківські колективи пропонують відзначити 14 жовтня як виключно «чоловічий день». То що ж це за свято і чому нам не потрібно зберігати радянські наративи — в матеріалі «Шполяночки+».
14 жовтня — день, який поєднує у собі кілька свят: День захисника України, День українського козацтва, День Української повстанської армії та свято Покрови.
Та у багатьох школах і дитсадках й досі існує традиція дарувати хлопчикам подарунки в День захисників і захисниць. Це знецінює суть самого свята. Хлопці чекають на день 14 жовтня хіба для того, щоб отримати «сюрприз», адже на 8 березня вони «теж щось дарували». Абсолютно невиправдано акцентується увага на чоловічій статі школярів цього дня. Це підміняє істинне розуміння суті святкової дати.
Чому це важливо? День захисників та захисниць України — це свято людей, які захищали і захищають кордони України на сході і ведуть війну з російським агресором. Тому 14-го жовтня недоречно вітати усіх чоловіків, адже не всі українські чоловіки захищають нашу країну на війні й не всі, хто захищають Україну, є чоловіками.
У 2020-му році в генштабі ЗСУ підрахували, що у лавах української армії служать 27 тисяч жінок. Кожна третя брала участь у бойових діях. А роком раніше президент підписав указ про рівність чоловіків та жінок у армії. Розширили і перелік посад для військових-жінок.
До 2014-го року та до початку війни з Росією в Україні святкували 23 лютого як День захисника Вітчизни. Аналогічну дату відзначали та й досі відзначають у Росії. У цей день було традицією дарувати подарунки усім чоловікам, незалежно від того, чи були та чи є вони захисниками країни, вітали навіть хлопчиків у садочку.
Власне 14 жовтня від початку задумувався як день, коли вітають саме захисників та захисниць, які відстоюють кордони нашої країни під час російсько-української війни. Тодішній голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович мотивував вибір саме 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову. Також 14 жовтня традиційно відзначають як день створення Української повстанської армії.
Сила соціальної інерції дуже сильна: потрібні десятиліття, щоби люди відвикли святкувати те, що відзначали 70 років, каже заступник директор Інституту соціології НАН України Євген Головаха.
І дані опитування про те, що центр та захід сприйняли День захисника України позитивніше, аніж схід та південь, досить прогнозовані, каже він.
– Важливо, щоби це свято стало загальноукраїнським. Треба роз’яснювати, що це – день не просто випадковий, а коли Україна проявляла мужність, – каже Головаха.
Ще рано стверджувати, що День захисника України стало звичним святом для громадян – ставлення до нього лише формується, каже голова правління фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна. Для багатьох воно стало замінником Дня захисника Вітчизни, що до війни з Росією відзначалось 23 лютого, каже вона.
За змістом свята 23 лютого і 14 жовтня все ж різні, вважає історик, керівник архіву СБУ Андрій Когут. І воно має бути не про стать, а про захист вітчизни:
– 23 лютого перетворилось у відповідник 8 березня, який був пов’язаний не стільки з воїном, захисником своєї країни, а з чоловічою статтю. Хотілось би, щоби 14 жовтня залишилось днем, коли ми говоримо про наших вояків, про тих, хто служить в армії – і чоловіків, і жінок. І без того, щоби це свято поширювалось на всіх осіб чоловічої статі, – говорить Когут. – Окрім того, 14 жовтня традиційно пов’язане в українців саме з військом: українським козацтвом, пізніше з січовими стрільцями, з вояками ЗУНР та УПА.
Фахівець з комунікацій в Програмі розвитку ООН і батько двох хлопчиків Микола Ябченко вважає, що сьогодні у школах є совковий підхід до 14 жовтня: святкування заради святкування.
– Будьмо відвертими — в школі діти ще не є захисниками Батьківщини, тому вшановувати їх ще зарано. Що потрібно — це патріотичне виховання. Причому і хлопчикам, і дівчаткам. Тим більше зараз, коли дівчата і жінки беруть безпосередню участь у бойових діях на сході нашої держави. Минулого року я вже згадував, що у Збройних Силах України служить більше жінок, аніж вся армія, наприклад, Литви. І тому забувати про жінок (і дівчат) в цей день категорично не можна, – каже Ябченко.