Свято «блакитного вогника» у працівників соціально важливої галузі

11 ВЕРЕСНЯ — ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ НАФТОВОЇ, ГАЗОВОЇ ТА НАФТОПЕРЕРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Свій професійний День колектив управління газового господарства Шполянського району відзначає нині у складі 117 осіб. Непроста і відповідальна робота фахівців забезпечує природним газом 14 населених пунктів Шполянщини (половина від загальної кількості), серед споживачів: пересічні жителі, підприємства, бюджетні установи та організації, заклади соціальної сфери. Газ нині хоч і є дорогим задоволенням, але все ж кожен прагне до комфорту і користується блакитним паливом, якщо існує така можливість.

Газ у Шполу прийшов у 1987 році. Пам’ятаю, коли нас, школярів-семикласників, святково вдягнених і з транспарантом «Ура! Газ у Шполі!» привезли на урочисте відкриття підвідного газопроводу, яке відбувалося приблизно в районі Козиної Гори. Будучи ще дитиною, я й не уявляла, що означає ця радість, висловлена в гаслі «Ура!». Бо до цього шполяни використовували газ для кухонних потреб у балонах, а будинки опалювали дровами, брикетом та вугіллям. Призабулося вже, як за графіком по вулицях їздив спеціальний автомобіль із газовими балонами і водій котив їх у кожен двір. Якщо ж не було господарів удома, на дверях крейдою залишав напис: «Газ був». Тепер же жителі негазифікованих сіл самі купують балони з газом на заправках.

Про історію шполянського газового господарства розповів начальник управління Володимир Кравченко, який зазначив, що перші газобалонні установки в оселях Шполи з’явилися у 60-х роках минулого століття. У 1967 році був створений цех з обслуговування газових приладів міста при комбінаті комунальних послуг. У 1975 році створено ВО «Черкасигаз», а наступного року — Шполянський цех був йому підпорядкований як дільниця Смілянського міжрайгазу.

А перший газопровід природного газу у нашому місті збудовано та введено в експлуатацію у 1987 році по вулиці Олександра Кондратюка (колишня Кірова). Тоді ж було засноване Шполянське управління з експлуатації газового господарства. Це дало змогу ввести в дію 5 котелень, які опалювали багатоповерхові будинки та навчальні заклади. Широкого розвитку газифікація набула у наступні 1988—1989 роки. Газопроводи фінансувалися і з державного бюджету, і за рахунок підприємств, вуличних та сільських кооперативів. Останнім часом газопроводи будують із поліетиленових труб, що дає змогу значно пришвидшувати темпи газифікації району.

На початку незалежності України на Шполянщині газифікувалися села Лебедин, Матусів, Мар’янівка, Сигнаївка, згодом — Станіславчик, Бурти. У 2008-му без зайвих помпезностей відкрили збудовані газоводи у Кримках та Терешках, тоді ж на 99% були збудовані Васильківський, Журавський і Надточаївський, але ввели в експлуатацію набагато пізніше — у 2012—2014 роках разом із Іскренським та Капустинським. Останні збудували за рахунок коштів і зусиль місцевих орендарів земель.

Володимир Кравченко з цього приводу каже, що раніше підвідні газопроводи будувалися за кошти держбюджету, а нині таке фінансування припинено і там, де орендарі земель сільськогосподарського призначення мають зацікавленість співпрацювати із громадами, вони вкладають ресурси у газифікацію населених пунктів. Так, є ймовірність, що у нашому районі найближчим часом природний газ надійде до Скотаревого та завершиться будівництво другої черги у Іскреному та Георгіївці. У цих селах газифікацію фінансує СПОП «Відродження», яке орендує там землі.

У подальшому, в процесі децентралізації влади, коли громади накопичуватимуть значний ресурс, вони самі зможуть організовувати процес газифікації сіл, залучаючи до нього зацікавлених соціальних партнерів. А за широким спектром послуг звертатимуться до управління газового господарства, зокрема, щодо виготовлення проектно-кошторисної документації, виконання робіт з монтажу газопроводів та газового обладнання, ремонту побутових газових приладів, переосвідчення газових лічильників, ремонту газового обладнання. умови праці — комп’ютеризацію робочих місць, також здійснена телемеханізація ГРП, на всіх автотранспортних засобах встановлені пристрої спостереження за рухом.

Шполянське управління з експілуатації газового господарства входить до сучасної господарської структури ПАТ «Черкасигаз», утримує партнерство із ТОВ «Черкасигаззбут», яке створене з метою розмежування функцій транспортування та постачання природного газу і розповсюдження на територію Черкащини. Слід сказати, що загалом газова сфера всієї області в особі структурних підрозділів ВАТ «Черекасигаз», попри господарське спрямування в діяльності, також переймається і соціально духовним розвитком на території громад, тобто живуть не лише виробничими турботами і проблемами: діє профспілковий комітет із захисту інтересів і прав працівників, для яких організовується і повноцінне культурно-масове та спортивне життя, колективи беруть участь у соціальних акціях доброчинності тощо.

На урочистостях цього року відзначать за високі показники в роботі кращих працівників газового господарства Шполянщини, досвідчених і висококваліфікованих фахівців, які сумлінно трудяться на благо такої потрібної громадянам справи. Серед них: начальник служби обліку природного газу Ігор Шевченко, Петро Перекутій, Владислав Шевчук, Василь Мар’ян, Олександр Кобенко, Анатолій Мороз, Сергій Бойко, Вадим Скорубко і Григорій Скляр.

З нагоди професійного свята керівник управління Володимир Кравченко надсилає щирі привітання та бажає доброго здоров’я і щастя на довгі роки всім колегам та їхнім родинам:

— Нехай «блакитний вогник» надії на краще майбутнє завжди приносить у ваші оселі тепло і сімейний затишок!

Наталія ДАВИДЕНКО

(фото автора).