Від першого дня повномасштабного вторгнення росії в Україну військовослужбовці закликали українців дотримуватися режиму світломаскування, простіше кажучи – вимикати світло, особливо під час повітряних тривог. Доки в Україні триватиме воєнний стан, військове командування і місцеві адміністрації можуть встановлювати та скасовувати світломаскувальний режим. «Шполяночка+» дізнавалася, як із цим справи на Шполянщині та що кажуть про світломаскування та його доцільність експерти.
Наразі у Шполянській громаді режим світломаскування не діє, розповів перший заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Віталій Плетінь.
«На початку повномасштабної війни це було загальне, так би мовити, рішення для всіх. Була вказівка – вимикати світло – ми дотримувалися. А потім була вказівка вмикати. Спеціальних рішень сесій, комісій чи розпоряджень на обласному чи місцевому рівні не було».
На думку посадовця, для регіону, де існує лише загроза ракетних ударів, світломаскування не обов’язкове:
«Зараз інакші методи: навігації, радари, геолокації. Ракеті завдають координати, і вона летить. І може влучити незалежно від того, увімкнене там світло чи ні».
За словами Віталія Плетіня, коли режим світломаскування тільки впровадили, шполяни його дотримувалися.
«Вимикали все, дехто навіть лічильник заклеював скотчем, щоб не блимала лампочка. Зараз ситуація дещо інша», — розповів він.
У соцмережах Шполянська міська рада зробила опитування щодо того, чи потрібно дотримуватися режиму світломаскування. Думки людей розділилися. «Так» відповіли 67 відсотків, ще 32 відсотки таку думку не підтримали. Різні погляди звучали і в коментарях.
«Для сучасної навігації світло не має значення. Зате видно хто ходить під час комендантської години», — зазначив Василь Слободяник.
«Російські ракети тупі, б'ють не точно по GPS-координатам, а приблизно й по обрисам міста», — вважає натомість Max Anisimov.
«Маскуватись, а то і під час тривоги світло палає», — пише Наталія Пінчук.
«І що станеться, коли під час тривоги горить світло? Ракета, пролітаючи транзитом, змінить траєкторію руху?», — своєю чергою зазначила Марта Сажина.
Дехто натомість вважає, що світломаскування лише «на руку» місцевим злодіям.
«Ми по будинках, а хтось під дворами собак дратує. Бо світла нема і не видно нічого, можна робити, що хочеш. Не знаю, як у центрі міста, а у нас, ближче до окраїни, таке спостерігається. І стоїш чекаєш-слухаєш, залізе хто чи ні. Та ще і за сусідів переживаєш», — пояснює шполянка Марина Лозова.
Що таке світломаскування і як його дотримуватись
Світломаскування або світлове маскування — приховування від спостереження повітряного та наземного супротивника світлових ознак масових військ і сил, військових об'єктів, промислових районів і населених пунктів та їх імітація на хибних об'єктах. Така практика з’явилась у ХХ столітті, щоб не допустити можливості, коли екіпажі ворожих літаків могли розпізнати свої цілі завдяки світлу, наприклад, як під час нальоту на Лондон у 1940 році.
Існує два режими світломаскування. Перший – частковий, який прив’язаний до темної пори доби та комендантської години. При частковому світломаскуванні речниця ОК "Схід" радить: залишити світло лише в одній кімнаті, приглушити його, завісити вікна щільною тканиною.
Повний режим світломаскування застосовують під час повітряної тривоги в регіоні. В цей час потрібно повністю вимкнути світло, не тільки в будинках чи квартирах, але й в під’їздах чи на вулицях (ліхтарі, вивіски тощо). Також потрібно вимкнути всі електричні та нагрівальні прилади і перекрити газ.
«Коли оголошується повітряна тривога, не завжди відомо, чи то ракетна небезпека, чи то летить авіація. Тому абсолютно рекомендовано вимикати світло, не лишати навіть в під’їздах», — наголошували в Повітряному командуванні «Схід».
Світломаскування — це безпека перш за все самих людей, пояснюють військовослужбовці. Це потрібно, аби зашкодити орієнтуванню авіації та безпілотників противника, а також диверсійно-розвідувальним силам, які будуть намагатися навести засоби ураження на об'єкт диверсії. Загроза авіаударів, як і загроза застосування ворожої авіації, нині ще існують. Однак у зв’язку зі збільшенням світлового дня світломаскування можна починати теж пізніше.
Де світломаскування вважають зайвим
У різних регіонах до світломаскування ставляться по-різному. Чим «спокійніша» область – тим більше суперечок щодо його потрібності.
«Ракетам все одно, чи горить світло, чи ні, день, чи ніч надворі. Але не потрібно давати ворожим літакам, дронам і безпілотникам додаткові орієнтири. Бо вимкнення світла із настанням темряви дійсно може зберегти життя», —розповів Сергій Долгій, завідувач сектором з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення Фастівської міськради.
Світломаскування має логіку у містах, де безпосередньо відбуваються бойові дії, вважає натомість Дмитро Сорокевич, провідний архітектор RePlus Bureau.
«Якщо ми говоримо про ракетні удари по містах, наприклад, на заході України, то там у маскуванні немає сенсу. Вночі зброя працює відповідно до заданих координат, тому не потребує корегування світлом, — розповів він у коментарів виданню НВ. — Спочатку у Львові була така велика паніка, що навіть освітлення вулиць виключали. Але це повна маячня. Зберігання темряви було актуальним за часів Другої світової війни, коли летів бомбардувальник, і пілот, побачивши освітлену вулицю, вирішував скидати туди бомби. Зараз так не відбувається, тому сенсу у світломаскуванні у містах, де не точаться бойові дії, немає. Інша справа — військові об'єкти, бази, локації ТрО. Їм потрібно дотримуватися маскування навіть у денний час, хоча вони і так про це знають».
Поряд із цим, у регіонах, де війна значно відчутніша, порушників режиму світломаскування суворо карають. Так, у Дніпрі від електропостачання відключили 26 підприємств — злісних порушників режиму світломаскування.
Поряд із цим, у Верховній Раді вже зареєстрований та перебуває на ознайомленні законопроект про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запровадження адміністративної відповідальності за порушення встановлених обмежень в умовах дії воєнного стану.
Серед іншого законодавці передбачили відповідальність за порушення спеціального режиму світломаскування під час дії воєнного стану: накладення попередження або штрафу від 170 до 310 гривень на громадян і від 425 до 850 гривень на посадових осіб.
У разі повторного, протягом року, порушення комендантської години або спеціального режиму світломаскування буде стягнуто штраф від 850 до 1700 гривень з громадян та від 1700 до 3400 гривень з посадових осіб.
Що ще не можна під час комендантської години на Шполянщині
За словами заступника міського голови Віталія Плетіня, комендантська година в громаді діє, як і по всій Черкаській області з 23:00 до 5:00. У цей час у громаді не працюють заклади, а ходити по вулицях мають право лише працівники критичної інфраструктури за спеціальними перепустками.
«Порушники були – їздили і ходили, особливо коли комендантську годину тільки запровадили. Були або усні попередження, або поліція складала протоколи. Також штрафували тих, хто порушував заборону на торгівлю алкоголем», – розповів посадовець.
З його слів, жителі громади вже звикли і до комендантської години, і до світломаскування, яке було раніше.