Третя фаза проекту ПРООН на Шполянщині — вже в процесі реалізаціїП

Чотири сільські громади району — Василькова, Товмача, Водяного, Лебедина — були відібрані для участі в міжнародному проекті ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ».

Як повідомив координатор проекту в Шполянському районі Юрій КОЗОРІЗ, упродовж січня поточного року відбулись зустрічі з активами зазначених громад за участю координаторів проекту в Черкаській області Людмили СТРАШНОЇ та Ганни БАБКОВОЇ, які надали роз’яснення громадськості щодо основної ідеї та цілей проекту, умов участі в ньому.

— У першу чергу, проект організовує та активізує жителів до вирішення нагальних питань життєдіяльності територіальних громад. Головне, щоб ініціатива впровадження соціальних програм йшла від самих громад, — розповідає Юрій Олексійович. — За дві попередні фази сільські громади району, які брали участь у проекті, переконалися у власній дієвості і спроможності самотужки вирішувати спільні господарські проблеми. Тому в третій фазі набагато легше втілювати спільні господарські задуми, адже на території району маємо вже багато успішних прикладів.

Минулого тижня проходили загальні збори у названих населених пунктах, на яких кожна громада визначила об’єкти, де проводитимуться роботи за кошти міжнародних донорів. У Товмачі, наприклад, одностайно вирішили утеплити приміщення сільської школи: замінити систему обігріву, використавши альтернативний вид опалення та встановити склопакети. Цей міні-проект коштуватиме приблизно 300 тис. грн., 75% з яких надасть ЄС, 20% — обласний, районний, сільський бюджети та суб’єкти бізнесу, а лише 5% — громада, тобто кожен житель села виділить власну частку на важливу спільну справу.

«Ми не даємо гроші владі, ми їх даємо громаді, — пояснювали на зборах обласні координатори проекту. — Ви самі будете реалізовувати намічене, самі витрачатимете ці кошти, визначаючи кошторис і підрядників».
В інших трьох селах громади теж вирішували, що нині є для них пріоритетним. Так, у Лебедині реконструюють приміщення дільничної лікарні, жителі села Водяне проводитимуть ремонт амбулаторії, а у Василькові здійснюватимуться ремонтні роботи, що дадуть можливість застосувати енергозберігаючі технології в шкільних навчальних приміщеннях.

Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).