ЦІКАВІ РІЗДВЯНІ ТРАДИЦІЇ

Навіщо на Різдво у Греції розбивають гранат, у Сербії приносять додому зрубане поліно, а в Мексиці запасаються редискою?

Різдво і Новий Рік — найулюбленіші і довгоочікувані свята практично будь-якого жителя планети.

Напевно, саме тому в світі існують тисячі різноманітних традицій і вірувань, пов'язаних із цими святами. І не дивно, що кожна країна дбайливо зберігає свої старовинні і унікальні традиції святкування.

ВЕНЕСУЕЛА
Однією з незвичайних різдвяних традицій в цій країні є відвідування церковної ранкової служби... на роликових ковзанах. Ця традиція настільки популярна, що міська влада навіть спеціально розчищає дороги, щоб забезпечити роллерам поїздку з вітерцем.

СЕРБІЯ
У Сербії на Різдво важливий бадняк. Бадняк — це поліно зрубаного молодого дуба, яке повинна обов'язково мати під час різдвяних свят у своєму будинку кожна сербська сім'я. Поліно вибирають такого розміру і ваги, щоб глава сім'ї сам, на своїх плечах зміг принести його в будинок. За традицією, воно повинно горіти в сімейному вогнищі протягом усіх трьох днів святкування.

ГРЕЦІЯ
У Греції велику роль на Різдво відіграє гранат, він — символ настання нового часу. З давніх-давен гранат розбивали об поріг будинку на Різдво чи на Новий рік в день святого Василя, щоб як сипалися зернятка граната в будинку, так і благополуччя заповнило цей дім. А ще з самого початку в приморських областях Греції на Різдво прикрашали ялинку, а спеціально вирізані для свята дерев'яні кораблі — завішували їх стрічками, квітами, дзвіночками. Потім діти обходили з цими кораблями село і співали колядки.

У Греції також співають колядки. Цікаво, що на грецькому півострові Мані в VI столітті жили слов'яни. І якщо в колядках інших областей згадується якась велика річка — символ живої води — в маніатских колядках співають про слов'янський Дунай. І коли питаєш, а що таке Дунай і де він знаходиться, вони кажуть, що Дунай — це річка, а де знаходиться, ніхто не знає і сказати не може.

Також у Греції існує така традиція, як «подаріко» (ποδα-ρικό). Це звичай, коли 1 січня у дім входить перший гість, він повинен обов'язково бути хорошою людиною, увійти з правої ноги.

Іноді з цією людиною спеціально домовляються, іноді гість може сам прийти, знаючи, що його знайомим буде приємно, якщо він зробить «подаріко».

ЧЕХІЯ
Вже 6 грудня перші подарунки чеським діткам приносить добрий Мікулаш, а 13 грудня, в день святої Люції, дівчатка в ошатних сукнях обходять сусідів і просять солодощі. А ще діти приходять на різдвяні ярмарки в Празі та інших чеських містах, щоб заспівати колядки та пригоститися писаними пряниками. До свята чехи обов'язково прикрашають будинок ялинкою — тільки не зрубаною, а живою, зростаючою в горщику. У святкову ніч подарунки під ялинку покладені не Санта-Клаусом, а Ісусом, якого в Чехії називають Єжішек.

ІСПАНІЯ
Перед Різдвом діти вивішують за вікно яскраві шкарпетки — в них Папа Ноель (аналог Діда Мороза) складе свої дари. А в Каталонії подарунків чекають від... окатого полінця на ніжках.

Колоду Caga Tió приносять в будинок на початку грудня. Діти вкривають її ковдрою і годують солодощами, а в різдвяну ніч з радістю виявляють, що це поліно принесло їм подарунки.

МЕКСИКА
Щороку 23 грудня всі жителі мексиканського міста Оахака сходяться до головної площі, щоб стати свідками неймовірної редискової дії. Фестиваль редиски, який проводиться щорічно в переддень Різдва, вже давно став головною передсвятковою подією року. Особливу популярність йому додає те, що кожен бажаючий може взяти участь у цьому овочевому божевіллі. Для цього потрібно лише надати будь-яку фігурку або персонажа, вирізаного з редиски. Нагородою служить фото виробу-переможця на головних сторінках ранкових газет.

ІТАЛІЯ
Подарунки італійським діткам приносить Баббо Натале (Дід Мороз). На Різдво в Італії обов'язковою стравою є солодкий хліб панеттоне з цукатами та родзинками, який дуже схожий за формою на нашу паску.

Є, до речі, цікава історія про те, як з'явився цей хліб. Легенда свідчить, що молодий чоловік Тоні закохався в прекрасну дочку булочника, до якого він влаштувався в підмайстри, щоб бути ближче до коханої. Пізніше окрилений любов'ю і натхненням хлопець спік пиріг у вигляді купола. Пиріг Тоні (pane di Toni) користувався великим успіхом серед городян. І до цього дня він незмінно присутній на урочистому обіді практично у кожної сім'ї.

Цікаво, що ялинку наряджають 8 грудня, в день, коли сталося непорочне зачаття Діви Марії. Новий рік зазвичай святкують з друзями на площах. Вважається, що це дійство допомагає позбутися усіх образ і негативної енергії, що накопичилися за рік.