Цьогоріч народжуваність скоротилась у півтора раза, якщо порівнювати з ситуацією до повномасштабної війни. І це найбільший спад від 1991-го року. Демографічна ситуація в України була загрозливою ще до початку повномасштабного вторгнення, кажуть експерти. Втім із війною криза загострилася.
"Щоб чисельність населення не скорочувалася, треба аби 100 жінок народжували 210-220 дітей. У наших умовах краще 220. Тоді чисельність населення буде більш-менш стабільною і не скорочуватиметься. У нас на початку великої війни цей показник був на рівні 116", – заявив заступник директора інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.
Але фахівці з галузі демографії кажуть, про такі показники зараз можна тільки мріяти. Поки що кількість українців, які народилися в країні, тільки меншає. Тут ідеться вже про втрату не одного покоління.
"На зламі XIX–XX століття в Україні щороку народжувалося приблизно мільйон дітей. На зламі радянського союзу і Незалежності в Україні щороку народжувалося приблизно 500 тисяч дітей, два роки тому в Україні народилося трохи більше ніж 220 тисяч, торік – 187 тисяч, цього року за прогнозом ми повинні вийти на число приблизно в 160 тисяч", – зазначив експерт із довготермінових стратегій Євген Глібовецький.
Демографічна криза в майбутньому загрожує складними соціально-економічними проблемами. Зокрема, збільшенням навантаження на пенсійну систему та погіршенням якості життя через старіння населення.
"У нас зменшується кількість дітей, далі через якийсь час, абсолютно природній, у нас зменшується кількість молодих людей, далі у нас зменшується кількість людей зрілого віку і єдина група, яка тільки зростає, це люди літнього віку. Якщо на початку Незалежності на одну людину, яка працює, в Україні була одна людина, яка не працює, то ми з вами дуже швидко наближаємось до точки, де на одну людину, яка працює, в суспільстві буде понад дві людини, які не працюють", – наголосив Євген Глібовецький.
Лікарі ж кажуть, навіть самі пологи під час війни це неабиякий виклик. Однак зі свого боку роблять усе, щоб допомагати жінкам народжувати.
Демографи кажуть, щоб заохотити жінок народжувати, необхідно вирішити низку складних соціально-економічних питань на державному рівні. Таку думку позділяють і лікарі.
З матеріалів "5 канал"