Минуло майже п’ять місяців від того трагічного дня на київському Майдані, коли снайперські кулі обрекли на смерть більше ста найкращих синів України, патріотів своєї рідної землі. Їх подвиг став в основі початку великого перезавантаження у суспільній свідомості українців. Шполяни декілька разів збиралися на центральній площі міста, щоб вшанувати пам'ять тих, хто свідомо пішов на смерть заради повалення злочинного режиму в країні і змін на краще. Під час одного з народних віч представники молоді виступили з ініціативою назвати центральну вулицю Шполи іменем Героїв Небесної сотні. Є очевидним те, що постать Леніна для наших дітей, які вивчають в незалежній Україні справжню правдиву історію, насправді не несе ніякої духовної цінності. Більш того, вони не перестають дивуватися, як може вулиця в їхньому місті називатися іменем людини, яка заподіяла скільки горя українському народу. Старші ж покоління виховувалися на ленінській ідеології, тому під час обговорення даної ініціативи чи то в міській раді, чи в громадських місцях, відчувалася разюча відмінність у мисленні і світоглядах.
Працівники міської ради належно організували процес підготовки питання до винесення на розгляд сесії згідно встановленого законодавством порядку. Пленарне засідання, на якому відбулося голосування, проходило 14 липня. Рішення не було прийнято, із 18 присутніх депутатів «за» перейменування вулиці Леніна на Героїв Небесної сотні віддали голоси лише 10 депутатів (представники політичних партій ВО «Свобода», «Громадянська позиція», «Фронт змін», «Наша Україна»). Не підтримали рішення депутати з партій ВО «Батьківщина», «Єдиний центр», ПР, СПУ, яким щиро дякували літні жіночки з вулиці Леніна. Під час розгляду питання прихильники і противники перейменування зайняли протилежні ряди в залі засідань. Дискусія була надзвичайно гарячою, емоційною. Не обходилося без взаємних образ. Противники ініціативи висловлювалися за те, щоб не чіпали назви, бо не хочуть мати клопоту з переоформленням документів на помешкання і витрачати на це гроші. Ніякі переконання і розвіювання тверджень про те, що це обійдеться кожному жителю в тисячі гривень, не впливали. Депутата Галину Жук, яка повідомила присутнім про те, що їй не довелося витратити жодної копійки після перейменування вулиці Дзержинського на Чорновола, чути ніхто не хотів. Тим більш не впливали заклики до духовного переосмислення державної ваги самої ідеї вшанування подвигу героїв. А за великим рахунком, агресор у вигляді путінської влади в Росії, який веде справжню війну на території нашої держави і підтримував колишній злочинний режим Януковича, є нащадком і правонаступником колишньої комуністичної імперії зла, започаткованої тим же Леніним. До цього байдуже. Головне, уникнути клопоту з можливою витратою якихось надуманих примарних сум. Ще одним аргументом не підтримувати ініціативу було те, що зібрано багато підписів проти перейменування. Слухати випускницю міської гімназії Вікторію Бирюк, яка озвучила зовсім інші результати молодіжного інтернет-опитування, не хотіли, перебивали. Одна бабуся навіть нагримала на неї, мовляв, ти нічого не розумієш і нічого для країни не зробила. Отож розуміння того, що саме такій патріотичній і свідомій молоді жити в цій країні і оновлювати її, зовсім немає. І це гнітить, особливо в теперішній час, коли ми дивимось у вічі смерті, котру несе війна з новітнім окупантом. Все тим же окупантом, тільки у новому обличчі. Прикро, що серед нас немає єдності у сповідуванні національних цінностей. У очах тих, хто вболівав за вшанування героїв, перемога грошей над священним виглядала ганебною і огидною. Депутати, котрі не проголосували за дане рішення вважають це турботою про людей. Але чи не була справжньою турбота про людей і державу героїв, які віддали своє життя за те, щоб ми і наші діти й онуки отримали шанс для побудови цивілізованого життя? Ніхто не хоче поставити себе на місце матерів і дітей, котрі втратили своїх близьких. На цю черствість дивитися і боляче, і образливо. Бо звучало й таке, що ці герої взагалі нічого не означають.
Перейменування найбільшої вулиці у місті породило велику кількість чуток про начебто захмарні витрати, які їх очікують у зв’язку з необхідністю внести відповідні зміни в усі документи. Оскільки це питання знову і знову буде порушуватися на наступних сесіях, варто ще раз наголосити тим, кому байдуже, хто такий Ленін, лише шкода грошей, що вас свідомо настрахали цими сумами.
Хотілося б зняти панічні настрої серед населення та докладно роз’яснити, що ж скільки коштує. Перше, що повинні зробити громадяни, це звернутися до паспортиста. У кожному паспорті закреслять старий штамп і поставлять новий — з датою прописки, яка була вказана раніше. Усе це можна зробити протягом певного часу, оскільки нагальної необхідності у перереєстрації за місцем проживання немає.Зміну в реєстрацію адреси можна робити за необхідності вчинити якісь нотаріальні дії. Якщо в цьому немає потреби, то зі старою назвою вулиці в паспорті проблем не буде. На чому й наголошувала депутат Жук. Плата за зміну реєстрації не береться.
Безпідставним є також внесення змін у відповідних документах в БТІ, Держкомземі та МРЕО, оскільки усі державні інстанції, з якими їм доводиться мати справу, отримують відомості про зміну назви вулиць, відповідні копії рішення міської ради є і у нотаріусів.
Відповідні зміни в документацію необхідно буде внести суб’єктам підприємницької діяльності – юридичним та фізичним особам, для чого після зміни у реєстрації за місцем проживання їм необхідно буде звернутися до державної реєстраційної служби, заповнити відповідні бланки та надати невелику кількість документів. Причому уся ця процедура, знову ж таки, не є терміновою, і може проводитися поступово. За більш детальною інформацією можна звернутися за роз’ясненнями до Державного реєстратора. Фактично ніяких особливих змін у існуючій документації мешканцям міста робити не доведеться, а у випадку будь-яких операцій з рухомим та нерухомим майном, а також з земельними ділянками, зміна назви вулиці у відповідних документах буде здійснюватися автоматично вже після укладення договорів.
Вартість внесення змін місця реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності для отримання виписки з реєстру складає для фізичних осіб – 10 гривень, для юридичних – 51 гривня. Такі зміни можна буде вносити за необхідності. Нотаріальні служби вимагають довідки з кадастрового центру і БТІ щодо місця реєстрації. Така довідка коштує 37 гривень. Внесення змін у свідоцтва про єдиний податок, патенти і ліцензії здійснюється безкоштовно, теж у разі потреби.
Необхідно ще буде поновити таблички з назвою вулиціі це не обов’язково робити за бюджетні кошти. Назустріч місту в цьому питанні підуть підприємці, які підтримують ідею вшанування пам’яті національних героїв. Все це не важко буде зробити тим, хто щиро шанує пам'ять загиблих героїв. До того ж, сьогодні вулиці перейменовують у багатьох містах України і лише в Шполі вирішили, що це складний не підйомний процес. Слід зазначити, що 1 липня2014 року Верховна Рада України за поданням президента України Петра Порошенка заснувала нову державну нагороду України — орден Героїв Небесної Сотні. Але представників райдержадміністрації і районної ради, які повинні теж були виступити за підтримку ініціативи перейменування, зважаючи на державну вагу питання, прийти на сесію не спромоглися.
Отже, економічна складова питання перейменування не є каменем спотикання на шляху відновлення справедливості і вичищення духовних цінностей. Є інша проблема, набагато серйозніша. Це не сприйняття України як незалежної держави і її справжньої історії, байдужість і меркантильність наших співгромадян і, на жаль, представників місцевої влади. Радує лише непохитна позиція нашої молоді, за якою возвеличиться наша держава, тож віриться, що така ганьба як вулиця Леніна в центрі України не ятритиме душі мислячим і небайдужим людям.
Наталія СТОРЧАК