ТЮКУЄМО СІНО САМІ

Догори завалене сіном горище чи сарай — досить часте явище в селі. «А де ж його ще зберігати?» — спитають власники худоби і будуть праві. Адже корів, кіз або коней треба чимось годувати, на всю зиму їм потрібен чималенький запас. Утім, вихід є: суху траву можна тюкувати.
Щоб займатися тюкуванням у домашніх умовах, знадобиться дуже міцний ящик. Бажано, щоб із середини його кути були укріплені металом. Чим товще та важче дерево — тим краще, бо легка конструкція розвалиться в перший же день. Розмір вільний, але пам’ятайте, що утоптується сіно ногами, тож вони мають у ящику вільно вміщуватися. Занадто мала ємність не має сенсу: інакше витратите безліч часу на дрібні тючки. Ідеальний варіант — 80х40х50 см.
Отже, з дощок збиваються борти ящика. Дно можна зробити, а можна набити лише дві рейки по боках. На них покласти дошку, без фіксації. Кришка, якою будете трамбувати сіно, теж дощана, але за розміром на 5 см менша, щоб вільно входила всередину ящика. Обов’язково зробіть на кришці міцну ручку. Не завадять ручки і на боках конструкції, але це не обов’язково. Зовні прибиваємо шість цвяхів: по одному на коротких сторонах і по два — на довгих. Все, можна починати тюкування. Перш за все покладіть до ящика три мотузки або відрізки тонкого дроту (один уздовж та два впоперек). Вони мають бути такої довжини, щоб вільно лягли на дно, а потім «вийшли» назовні і прив’язались до цвяхів.
Накладаємо невеликий шар сіна, розподіляємо його, щоб заповнило всі вільні місця, особливо в кутках. Потім накриваємо кришкою, стаємо на неї ногами й топчемося. Знімаємо кришку, знову кладемо сіно. Знову закриваємо та утоптуємо. Так треба повторити 3—5 разів, залежно від розмірів ящика. Далі відв’язуємо всі три мотузки від цвяхів та перев’язуємо сіно. Залишилося перегорнути ящик набік і злегка штовхнути днище: назовні вивалиться готовий тючок!
Весь процес займає від сили 5—7 хвилин, тобто за один день можна виконати значну частину роботи. Якщо працювати вдвох (один носить сіно та вкладає всередину, інший закриває кришкою та топчеться на ній), то виходить ще швидше.