Два роки тому набрав чинності Закон України «Про Державний земельний кадастр», норми якого принесли ряд історичних нововведень у земельні відносини. Про це ведемо мову з начальником Шполянського районного виробничого відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» Вікторією ПЕТРОВОЮ:
— Раніше, протягом років незалежності України, громадянам видавалися акти на землю трьох зразків. За період 1993-го по 2003 рік державні акти мали червоний колір і вони не були внесені у загальну базу Державного земельного кадастру по причині відсутності координат поворотних точок меж земельних ділянок загальнодержавного зразка. Земельним ділянкам тоді не присвоювалися кадастрові номери. У період за 2003 по 2009 роки громадяни отримували документи на землю зеленого кольору і в них вже зазначався кадастровий номер земельних ділянок.
Але по ряду причин (застаріла система обліку та заповнення даних про земельну ділянку) не вся інформація могла бути внесена в базу ДЗК. З 2009 по 2012 роки виготовлялися державні акти нового зразка (синього кольору). Але так сталося, що електронна форма інформації про земельну ділянку була змінена з 2011 року і ця зміна поділила власників земельних ділянок на тих, хто отримав документи до 2011 року (інформація про земельну ділянку не в повному обсязі) та після 2011 року (усі необхідні дані).
— Пані Вікторіє, чи означає це, що держакти на землю, видані до 2011-го року, є недійсними і щодо правоволодіння їх власників можуть бути здійснені зазіхання?
— Наголошу, що держакти усіх трьох періодів їх видачі є дійсними! Сьогодні важливо те, що громадянам треба перевірити, чи внесена інформація про їх земельні ділянки в базу ДЗК, чи присвоєний кадастровий номер. Якщо ні, то при необхідності здійснення правочину (купити, продати, подарувати, здати в оренду) постане питання про відсутність деякої інформації в держакті (кадастровий номер, обмеження обстеження, частки права на землю при спільно частковій власності). Якщо громадянин має на руках держакт, який видають з 2011-го року (синій колір) і по сьогодні, то затримок з оформленням необхідних документів через недостатність інформації у держакті у нього не буде. «Зелений» держакт (2003—2009 роки) та синій (2010—2012 роки) треба перевірити, чи внесена інформація в базу ДЗК. Якщо ж у вас на руках «червоний» акт, виданий з 1993 по 2003 рік, тоді доведеться присвоювати кадастровий номер, вносити відповідну інформацію у базу ДЗК.
Уявіть ситуацію: людині треба здійснити дію з землею. Купити, продати, переписати на когось — немає різниці. Громадянин зацікавлений, щоб уникнути бюрократичної тяганини. Так от, приходить особа у відповідний відділ земельних ресурсів і дізнається «приємну» новину: її держакт, виданий, наприклад, 1997 року, не внесений у базу ДЗК, відсутній кадастровий номер та інша необхідна за нинішнього законодавства інформація. Нічого страшного. Акт від цього не втрачає чинності. Треба просто поновити кадастрові дані про земельну ділянку та зареєструвати їх в базі ДЗК.
— І що для цього потрібно?
— Необхідно звернутися до нашої організації із заявою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки та прикласти копію державного акту, після чого буде проведено комплекс топографо-геодезичних робіт з відновлення меж земельної ділянки (виїзд на місцевість), сформована технічна документація, що дасть можливість визначити кадастровий номер (неповторний по всій Україні код земельної ділянки).
Записав Юрій ГЛАДЕНКО.