У нерівному бою зі сніговою лавиною

Ще три тижні тому всі нарікали на небесну канцелярію за некомфортні безсніжні новорічно-різдвяні свята. Але третій празник Святе Водохреща прийшов до нас у гості не з порожніми руками, а сповна задовольнив нашу мрію аж по шию.

Як повідомляють експерти-синоптики, у ніч з 17 на 18 січня над Балканами сформувався циклон. Зі швидкістю 10-15 км/год він переміщувався у східному напрямку на м. Бухарест і острів Зміїний. На Черкащину вплинули атмосферні фронти цього циклону, якими область умовно поділена на дві частини: із сухим снігом — Умань, Звенигородка, де за ніч випало 24-35 мм снігу та його висота становить 31-33 см. Із мокрим снігом, дощем — східна частина області, де випало 20-31 мм, висота снігового покриву 19-31 см, і лише у Чигирині — 3 см. У Шполі ж випало майже 80 сантиметрів вологого снігу, що більш ніж 2,6 місячної норми. 

Голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко  інспектуючи зранку 18 січня, як по районах долають наслідки негоди, побував і на Шполянщині. Він поцікавився ситуацією доріг району. На той час були знеструмлені 8 населених пунктів, до роботи ще з ночі приступила вся наявна снігоочисна техніка. Як звітував перед начальством голова Шполянської РДА Володимир Потапенко, на автошляхах району працювало у перший день негоди 44 одиниці техніки. Подачу електроенергії  у селах і деяких вулицях Шполи відновлювали поступово бригади РЕМу. Також наслідки заметілі обмежили рух великовагового транспорту в напрямку Новомиргороду. Щоб визволитися від сніжного нагромадження, 14 одиниць техніки розгортали сніг до населених пунктів спільно з головами сільвиконкомів та філією «Шполянський райавтодор».

У Шполі приборкувати снігові навали у нічний час 18 січня виїхали 10 одиниць снігоочисної техніки та 30 працівників комунальних служб міської громади. Як повідомляють у міській раді, загалом на території Шполи працює 8 одиниць снігоочисної техніки: 6 машин комунальних служб, 1 одиниця розчищає дороги міста на засадах цивільно-правової угоди та 1 одиницю в підтримку надає ТОВ «Маяк-Агро». Крім того, спецмашини працюють в населених пунктах громади. У селі Кримки звільняти від снігу дороги допомагали соціальні партнери Шполянської громади — Група компаній «ЛНЗ», а в Скотареве за умовами договору працює приватний підприємець.

Заступник міського голови Віталій Плетінь зазначає, що протягом ночі комунальники розчищали головні дорожні шляхи міста, в’їзди до багатоповерхівок, прибудинкові території закладів медицини, освіти, відділів зв’язку, підприємств, установ і магазинів.

У зв’язку з тим, що опади снігу не припинялися понад добу, комунальники повністю не встигали розчищати дороги другорядного значення. Надолужували справу всі наступні дні. Додалася ще й робота з розчистки зломленого гілля висотних дерев. Працівники оперативно усували ці недоліки, аби якнайширше утримувати безпеку громадян, а лінії електропередач — від знеструмлення.

— Ми відповідаємо на всі дзвінки, що надходять від людей, і намагаємось допомогти кожному в межах своїх можливостей, а також чекаємо від громадян взаємного розуміння, якщо спецтехніка прибуває із затримкою, — роз’яснив міський голова, який висловив Сергій Кравченко. Він висловив подяку працівникам комунальних служб «Благоустрій» (директор Микола Нарадько) та «Комунальник-сервіс» (директор Василь Пластун), соціальним партнерам Групи компаній «ЛНЗ» (голова наглядової ради Дмитро Кравченко), ТОВ «Маяк-Агро» (директор Михайло Богач), ТОВ «Фред Капітал», підприємцям, що працюють на договірних засадах, та всім небайдужим жителям громади, яким довелося взяти в руки лопати і самотужки боротися з півметровими сніговими кучугурами. З приводу надзвичайних ситуацій, що виникають можна звертатися цілодобово телефоном: 5-21-14 — відповідальний черговий міської ради; 5-22-95 — гаряча лінія КП «Благоустрій»

Вони на передовій у поєдинку з негодою

Комунальники і справді працювали цілодобово, лише на декілька годин змінюючи один одного та зупиняючись, щоб заправити машини паливом чи протиожеледними матеріалами. Водій Микола Марчук, який працює на тракторі Т-150, розповідає, що у таку погоду доводиться працювати по 24 години на добу.

— Робочий день у нас ненормований, всі на ногах — від міського голови до звичайного комунальника з лопатою в руках. Працівників ніби й вистачає, та боротися з негодою ускладнює постійне насипання мокрого снігу, — розповів пан Микола. — А проведеної роботи, на жаль, не видно. До того ж, мокрий сніг налипає до спецтехніки, робить рух неможливим, а в гіршому випадку навіть виводить з ладу.

На те, що іноді заважають у роботі водії легкових автомобілів нарікав водій снігоочисної машини МТЗ-82 Микола Зубко.

— Люди часто без нагальної потреби виїжджають на своїх авто у місто, не розуміючи, що через снігопади вони ризикують не виїхати на основну дорогу і їхній транспортний засіб застряне у переметі. Нам доводиться реагувати на екстрені виклики громадян, полишати розчистку доріг і визволяти автомобілі із снігового полону, — розказав Микола.

Ряд периферійних вулиць по декілька днів залишалися не прогорнутими, але згодом таки техніка приходила й до них. Голова вуличного комітету вулиці Максима Залізняка Віктор Глущенко вдячний працівникам комунальних служб, не зважаючи на незначну затримку із розчистки дороги.

— Якщо згадати минулі роки, то нам взагалі ніхто ніколи вулицю не прогортав. Або трактор міг до нас дійти в останню чергу. Розчищали самі, або, як пофортунить, когось винаймали «по блату», — каже пан Віктор. — Цього разу теж не відразу нас рятували. Та за день, на численні прохання мешканців вулиці, я зателефонував до міської ради і вже через декілька годин снігоочисна техніка завітала й до нас.

А тим часом в інших районах і Черкасах відмічається набагато гірша ситуація на дорогах, навіть обезводнення на декілька днів квартир у обласному центрі. Такого, на щастя, Шполянщина не зазнала.  

Нинішня зимова краса таки має дві сторони медалі: одні постійно скаржаться на суцільну слизькість, набиті синці об кригу, спрямовують своє незадоволення владі через соціальні мережі, називаючи стихію колапсом. А інші радісно колекціонують селфі на фоні казкової краси, якої випросили у її величності Зими. І вся ця суєтність має одну назву — життя як воно є.

Юрій ГЛАДЕНКО