У Водяному завівся власний Джеймс Бонд

На Шполянщині розгортається справжній шпигунський скандал. Обласна прокуратура, спільно зі Службою безпеки України розпочали кримінальне провадження щодо депутата сільської ради села Водяне Шполянського району. Як стверджують правоохоронні органи, він нібито вирішив прослуховувати чужі розмови через спеціальну апаратуру, яку придбав за кордоном. Депутату оголошено підозру про вчинення кримінального злочину, передбаченого ч.2 ст. 359 Кримінального кодексу України, яка передбачає покарання за незаконне використання і придбання технічних спецзасобів для отримання інформації. Що ж насправді відбувається у Водяному і для підслуховування яких секретів знадобились спеціальні пристрої, дізнавалась «Шполяночка +».

Сухе повідомлення Черкаської обласної прокуратури викликало неабияку зацікавленість нашої редакції. Ще б пак! «…Депутат однієї із сільських рад Шполянського району, діючи в порушення вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», не маючи відповідного дозволу на прослуховування аудіоінформації, придбав спеціальний технічний засіб негласного отримання інформації та упродовж тривалого часу незаконно використовував цей технічний пристрій…».

Як виявилось, «агентом 007» став відомий у Водяному Іван Мартиненко. Добре знають його і в сусідньому, Катеринопільському районі, де він очолює Мокрокалигірський психоневрологічний інтернат.

Односельчани та колеги вкрай здивовані «підпільною роботою агента» Мартиненка. Для них звинувачення з боку СБУ та прокуратури мають вигляд надуманих.

— Ніколи не чула, щоб він підслуховував чужі розмови. Солідний, порядний чоловік, — каже сільський голова Водяного Наталія Кирченко.

Виключно з професійної точки зору оцінює шполянського «шпигуна» і голова Катеринопільської райдержадміністрації Ольга Ніколенко.

— Як фахівець Іван Миколайович — на своєму місці. Він турбується про вихованців, навів порядок у закладі, зарекомендував себе справжнім господарем. Не сидить, склавши руки. Шукає навіть приватних інвесторів і все робить для того, щоб його вихованці жили й працювали в комфорті, — ділиться вона враженнями про Мартиненка.

Сам Іван Мартиненко не приховує, що таки дійсно купував спеціальну апаратуру, але виключно для того, щоб забезпечити збереження майна інтернату та захистити його від потенційних крадіїв. Він вважає, що ця кримінальна справа — це помста недоброзичливців з числа колишнього керівництва закладу, які втратили посади та можливість безкарно розкрадати диспансер.

— Це типова підстава в класичному розумінні. Я працюю директором лише два роки і вважаю це все банальною помстою колишніх керівників закладу. Вони втратили посади й можливість безкарно красти й наживатися. Я встановив у нашому психоневрологічному диспансері сувору дисципліну. За два останні роки зроблено більше аніж за 20 попередніх: добудовано свинарник, створено зоопарк, уперше за 25 років капітально відремонтовано їдальню, закуплено нові меблі. Я показав, як має працювати заклад, — пояснює він. — Звичайно, є й недоброзичливці, тому замовив у Китаї спеціальну апаратуру, яка допомагає знайти і відшукати злодіїв у разі крадіжки. При цьому я зовсім не крився, робив усе відкрито. Пристрій був у моєму автомобілі і всі могли його бачити. «Доброзичливці» викликали СБУ. Та провела обшуки в моєму будинку й автомобілі. Фактів, які свідчили би про прослуховування чужих розмов, не виявили. Але в халепу я втрапив.

Ситуація насправді досить характерна для нашої держави. Останнім часом Служба безпеки неодноразово розпочинала кримінальні провадження щодо осіб, які у Китаї через інтернет замовляли різного роду апаратуру, яка в тій чи іншій мірі може бути використана для прихованого отримання інформації. Під приціл потрапляли брелоки з мікрофонами, ручки з вбудованими відеокамерами, годинники, флеш-накопичувачі. Те, що за кордоном сприймається як звичайна іграшка, згідно визначення кримінального кодексу України є спеціальними технічними засобами (СТЗ) отримання інформації і заборонені до вільного обігу в нашій державі. Тож, будьте обережні та обачливі, замовляючи такі іграшки собі додому!

Івану Мартиненку ж прокуратурою оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, триває досудове розслідування. Крапку в справі «шполянського Джеймса Бонда» вже поставить суд.

Сергій ЗУБАТОВ